karpathir.com

Не дописали одне слово: яку помилку зробила Україна в 1991 році, підписуючи Договір про дружбу з Угорщиною

Україна сама дала можливість Угорщині ввійти в конфліктну ситуацію

Про таке розповів в ефірі "5 каналу" експерт програми міжнародної і внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.

Читайте також: Чому Угорщина конфліктує не тільки з Україною, а й з Румунією та Словаччиною – політексперт

"Так, насправді конфлікт загострюється. І тут насправді питання в тому, що на превеликий жаль, ми самі надали можливість Угорщині ввійти в конфліктну ситуацію, звинувачуючи нас. Я просто перерахую послідовність подій. У 1991 році Україна зробила помилку, тоді ще УРСР, коли підписувала Договір про дружбу з Угорщиною. Там була стаття 17 про свободу віровизнання. І там було "свобода віровизнання на власній мові, а також освіта на власній мові". Ми просто забулися поставити "релігійна освіта". А це дає підстави Угорщині… І Сіярто (міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини – Ред.) вже посилався на той документ. 1992 рік підписується Договір про дружбу між Угорщиною та Україною, і в тому договорі – окрема стаття. Вона каже, що договор 1991 року залишається в силі. Все, фактично, якщо ми беремо документ, який вже робився за часів незалежності України, то начебто нічого страшного нема, але якщо ми копнемо глибше, то ми маємо проблему", – пояснив експерт.

Він також розповів, які були подальші дії Угорщини: "Далі Угорщина почала допомагати місцевим школам (на Закарпатті – Ред.) переходити на угорську мову. Що робила Україна? Україна, на превеликий жаль, була неспроможна або не хотіла забезпечити угорськомовні школи підручниками на угорській мові, але за українською програмою. Якщо немає таких підручників – будуть підручники з Угорщини – це аксіома. Навчання ведеться угорською мовою".

Тишкевич продовжив: "Далі був закон про освіту, стаття 7 (щодо права нацменшин на освіту рідною мовою у навчальних закладах України – Ред.), і напередодні голосування казали, що угорська меншість фактично потребувала консультацій для того, аби продовжити термін реалізації цієї статті. Ми де-факто відповіли "ні". Після цього конфлікт вийшов у відкриту площину. Що ми маємо на сьогодні? На сьогодні ми фактично виконали першу частину подання угорської меншості в Україні, а саме продовжили термін введення статті 7, проходять консультації, проте конфлікт вже пішов. І він пішов тому що є певні інтереси держави, які не озвучуються або які лежать поза зоною нашої уваги. Ми чомусь пробуємо зосередитися саме на мовному питанні. (Роздавання угорських паспортів на Закарпатті – Ред.) це ж теж лише прояв".

Нагадаємо, сьогодні раніше, 4 жовтня 2018 року, МЗС Україниоголосило консула Угорщини в Береговому персоною нон грата. Натомість очільник МЗС Угорщини заявив, що Будапешт висилає українського консула у відповідь. Такі дії Угорщини міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав "фундаментально неадекватною реакцією"

Як повідомляв 5.UA, міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна має намір вислати угорського консула з Берегового протягом цього тижня, якщо Будапешт сам його не відкличе. Все через скандал у консульстві Угорщини у Береговому Закарпатської області, де громадянам України видавали угорські паспорти. Процедура супроводжувалася келихом шампанського на честь другого громадянства та інструкціями – не повідомляти про отримання документів українській владі.

Попередній матеріал
Побиття депутата Київради: Гусовський каже, що знає, чому на нього напали – подробиці
Наступний матеріал
Зняття недоторканності з опоблоківця Дунаєва провалили: подробиці засідання Ради за участі Луценка

Чому Угорщина конфліктує не тільки з Україною, а й з Румунією та Словаччиною – політексперт

"Неадекватна реакція": Клімкін прокоментував висилку українського консула з Угорщини

Очільник МЗС Угорщини заявив, що Будапешт висилає українського консула у відповідь

"Паспортний" скандал на Закарпатті: МЗС оголосило консула Угорщини в Береговому персоною нон грата

Столтенберг відреагував на блокування Угорщиною співпраці України з НАТО: "Продовжимо підтримувати Київ"

Глава МЗС Угорщини "загримів" до бази "Миротворець"