Нині четвертий енергоблок ЧАЕС накритий новим саркофагом, зведеним на гроші іноземних донорів – захищатиме від радіації наступні 100 років і, що важливіше, дозволить проводити всередині роботи з демонтажу та утилізації заражених радіацією залишків будівлі енергоблоку та бетонних конструкцій попереднього саркофага.
Президент Білорусі в українській зоні відчуження був, каже, років 20 тому. Арку, якою накрили четвертий енергоблок, бачить уперше. Масштаби – вразили. Йому показують болти, 650 тис. яких використали, аби скріпити арку.
Нове "Укриття" – вже повністю готове, запевняє свого колегу український Президент. І за сім місяців – його вже введуть в експлуатацію. Зазначає: "Це дасть можливість безпечно проводити роботи всередині. І я хотів би відмітити, що під час проведення робіт і всередині саркофагу жоден працівник не отримав небезпечної дози радіації".
"Ще роботи дуже багато, на майданчику більше 1 тис. 250 осіб одночасно працюють, тому робота – напружена", – звітує заступник керівника проекту з будівництва конфайнмента Віктор Залізецький. Одна справа – звести таке укриття, а інша – його експлуатувати. Ось вже співробітники підраховують, що на експлуатацію цієї арки кожного року Україна буде витрачати, як мінімум, $3 млн.
Після введення в експлуатацію арка захищатиме від радіації. Найближчі 100 років, – як додають обидва президенти. Говорячи про трагедію на ЧАЕС 30-річної давнини, глави держав, так чи інакше, не оминають й інше горе, вже сьогодення – на сході України.
"І для нас надзвичайно важливо і я в цьому впевнений, щоб україно-білоруський кордон був, є і завжди буде – кордоном дружби, нашого надійного партнерства. І ніхто, і ніколи Україну і Білорусь не посварить", – наголошує Порошенко.
Йому вторить і Лукашенко: "Мир, мир і тільки мир. Хто нас може розділити? Ніхто! Ми можемо приїхати до вас тільки на тракторі – допомогти вам орати землю, що ми і робимо в прикордонні. Нам якомога швидше треба припинити ці міжусобні драчки".
Далі говорити про дружбу Києва та Мінська – з Чорнобиля Президенти полетіли в Білорусь.
Анна Мірошниченко, "5 канал"