Юрій Дмитрієв
Юрій Дмитрієв 5 канал

Розкривав злочини СРСР: подробиці життя історика Юрія Дмитрієва

Читайте по-русски
Процес над істориком не залишив байдужими і українців

Три з половиною роки колонії суворого режиму за дії сексуального характеру щодо прийомної дочки. Вирок Петрозаводського суду російському історику Юрію Дмитрієву, який у 1997-му відкрив місця масових розстрілів у Карелії, викликав резонанс у всьому світі. Друзі та колеги вважають – Дмитрієв став жертвою помсти за свою діяльність у розкритті злочинів комуністичного режиму.

"Історія у нас, на жаль, покрита невідомістю. І треба її потихеньку, коли лопатою, коли совочком чистити, виявляти ці факти", – вважає Юрій Дмитрієв. 

Процес над істориком не залишив байдужими і українців. Адже саме Юрій Дмитрієв виявив поховання в урочищі Сандармох, де поховано багато розстріляних у роки сталінського терору українців. Реагували на вирок як звичайні громадяни, так і високопосадовці.

На території урочища Сандармох у кінці 30-х років минулого століття розстріляли більш ніж 9 тисяч людей. Десятки національностей, серед яких чимало українців. Назавжди там залишився цвіт тодішньої української інтелігенції – Микола Зеров, Валер'ян Підмогильний, Лесь Курбас.

На всі засідання у справі Дмитрієва збиралася чимала група підтримки.

Леся Бондарук із Юрієм Дмитрієвим познайомилася 2003-го, коли у складі української делегації відвідала Карелію. Каже, не раз пропонувала історику залишити територію Росії, однак він не сприймав загрозу розправи над ним.

Юрій Дмитрієв
Юрій Дмитрієв5 канал


"Справа не в обвинуваченні, а в його ізоляції. Дмитрієв великий правдолюб і правдоруб. Це людина, яка ніколи не перед ким не гнулася, не запобігала, він завжди казав правду, й іноді вона була дуже різкою. І через те він від багатьох чекістів, від багатьох їхніх дітей отримував погрози, тому що він ту правду публікував", – каже співробітниця Інституту Національної пам'яті Леся Бондарук. 

Попри більш як трирічний вирок, засуджений історик має вийти на свободу вже цієї осені – адже понад три роки відсидів у камері під час слідства.

Про свою дослідницьку діяльність Юрій Дмитрієв написав низку книжок. Найсвіжішу, присвячену розстрілам в урочищі Сандармох, завершив торік, в ув'язненні.

Петро Троць, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
На Миколаївщині попрощалися з 18-річним морським піхотинцем Артемом Козієм
Наступний матеріал
"Те, що воно важке – не зупиняє": чернівецькі школярі склали ЗНО з фізики і математики на 200 балів
Loading...

У Києві показали, який вигляд матиме будівля Архіву нацпам'яті після реконструкції

"Дикий захід" у Сербії: селище перетворилося на унікальний тематичний парк – сюжет

"Ледь не спалив": як гетьман України Сагайдачний мало не стер Москву з мапи світу

"Був одним із найкращих": Ілон Маск поспілкувався з родиною конструктора Корольова

Студент написав реп, який допомагає легко вивчити історичні дати та навіть математичні теореми

Шлюби і розлучення у Київській Русі: за що чоловіки сплачували штрафи власним жінкам