Російського історика Юрія Дмітрієва, завдяки якому світ дізнався про долю розстріляних у 30-ті роки українців, засудили в РФ до трьох із половиною років колонії. Прокурори просили 15 років ув'язнення. Суд Карелії визнав Дмитрієва винним нібито в розбещені своєї прийомної дочки. Сам історик і його прихильники заявляють, що справа сфабрикована.
Почалося все в 2016 році, коли Дмитрієва заарештували за звинуваченням у дитячій порнографії – на підставі фотографій його дочки, які силовики знайшли в його комп'ютері. Дмитрієв наполягає, що світлини робилися на прохання соціальних працівників для контролю розвитку дитини.
Однодумці Дмитрієва переконані: це помста Кремля, адже дослідження історика свідчать про справжню суть радянського минулого. На захист Дмитрієва виступили видатні науковці та митці як у Росії, так і за її межами, та міжнародні правозахисні організації.
Нагадаємо, під керівництвом Юрія Дмитрієва в 1990-х роках у лісах Карелії знайшли масові поховання жертв політичних репресій. Історик склав списки загиблих, які налічували кілька тисяч імен. Завдяки цьому українці дізналися про долю семи сотень співвітчизників. Зокрема, митців – Леся Курбаса, Миколи Куліша, Миколи Зерова, істориків Сергія Грушевського та Володимира Чехівського, діячів УНР, священиків. Усіх їх чекісти розстріляли в 1937-му в урочищі Сандормох. Сюди ж їх привезли на баржі з відомого Соловецького Гулагу, що розташований за 300 кілометрів від місця страти.
Також вирок історику прокоментував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.
"Цей вирок безпосередньо стосується і нас – це війна з правдою про історію України у складі СРСР. Юрій Дмитрієв є жертвою прагнення російської держави затоптати історичну пам’ять і тих, хто її береже. Результат буде протилежним. Ще більше людей захочуть довідатися правду. І не лише про Дмитрієва, а й про те, що він знайшов у землі та в архівах", – написав Кулеба.
Нагадаємо, в анексованому Криму окупанти залякували кримських татар, надсилаючи їм так звані "застереження".