Осягнули зірки і небо та ще й здобули призові місця на Міжнародній олімпіаді з астрономії. Українські школярі готувалися самотужки, проходили всі етапи тренувань та підготовки. Дехто прямо на олімпіаді тримав телескоп уперше в житті. З бронзовими медалістами спілкувалася Валерія Павленко.
П'ятеро школярів подолали всі етапи відбору, щоб досягнути міжнародного рівня. Позаду шкільні олімпіади, потім серед вихованців району та міста. Згодом перші місця на всеукраїнській олімпіаді з астрономії. І нарешті місце у збірній України. Серед членів команди Андрій. Розповідає: ще маленьким хлопчиком тримав телескоп у руках і мріяв про небо.
"Майже з дитинства маю тягу до неба. І це найцікавіше займатися тією наукою, до якої маєш тягу. А також мрієш, наприклад я вже маю свій набір інструментів", – каже Андрій Довбуш.
Підготовка – не найскладніше, певен Андрій. Приміром, учасникам олімпіади заважала роса на світанку.
"Досить складно. Є багато труднощів, наприклад, конденсат на телескопах, наведення на складні об'єкти ті чи інші", – пояснює учасник олімпіади.
Ще один у п'ятірці – Михайло. Пригадує: на шкільну олімпіаду з астрономії пішов лише за проханням учителя.
"Взагалі вийшло досить випадково. Я там себе непогано показав, і якось воно так все закрутилося, і я дійшов до міжнародної олімпіади", – розповідає свою історію Михайло Цисін.
До міжнародних змагань Михайло готувався самостійно. Вивчав усе, що знаходив у вільному доступі. Сузір'я, будову телескопа, з яким раніше ніколи не працював, та навіть оптику.
"Наприклад, фізикою та астрономією займатися досить важко, це треба бути таким прямо ентузіастом. Я намагався готуватися самостійно, це найважливіший на мій погляд аспект", – зауважує Михайло.
Члени команди жаліються: в школі на астрономію та астрофізику годин виділяють катастрофічно мало. Тому до групи долучили наукового керівника.
"Головне завдання керівників, не тільки наукового, а й всієї групи, яка працює з командою, максимально підготувати до змагань. На базі київського університету проходили тренування, де у складі були й журі", – зазначає науковий керівник української команди з астрономії Володимир Решетник.
В Києві підготували, а в Угорщину рушили супроводжувати збірну. Оксана Вернидуб слідкувала за групою за кордоном.
"Вони дуже нервують. Ви ж самі розумієте, що міжнародний рівень, хоч як би ми їх готували. Вони дуже нервують, насправді", – переконує науковий співробітник інституту модернізації змісту освіти Оксана Вернидуб.
Цьогоріч на участь у міжнародних олімпіадах Міністерство освіти отримало майже три мільйони гривень.
"Кошти є обмежені, і є певні вимоги. І ти не можеш приїхати за два дні, за три дні до початку олімпіади, щоб перейти на новий час. З одного боку, є фінансування і воно є достатнім, з другого боку, ніколи нічого достатнього не буває. Було би більше грошей, було би краще", – наголосив перший заступник міністра освіти і науки України.
Підготовку до наступної міжнародної олімпіади розпочали. Вже готують нову програму, залучатимуть фахівців з планетаріїв та обіцяють забезпечити учасників телескопами.
Валерія Павленко, Віктор Прокопенко та Ігор Костюк, "5 канал"
Із бантами й у вишиванках: як 1 вересня святкували у різних куточках України – ФОТО

















