Переміщення наших воїнів на фронті має бути безпечним, комфортним та оперативним. Усе це лежить "на плечах" бронетранспортерів, тобто БТРів. І посеред усього озброєння, якого нині потребує Україна, бронетранспортери посідають не останню позицію в цьому списку. Бо завезти на поле бою, забрати звідти чи доставити БК у потрібне місце – саме їхня робота. Нині ЗСУ допомагають воювати БТРи різних країн, зокрема, й американський М113, британський Spartan та польський Rosomak. Про них говоримо далі.
Більше цікавого – у новому випуску "Бомба Ракета".
М113
Одна з найрозповсюдженіших бойових машин у світі – бронетранспортер М113. Нині перебуває на озброєнні в 44-х країнах світу. Тривалий час був основним бронетранспортером армії США, пройшов війну у В'єтнамі, Іраку та Афганістані. М113 у бойових умовах уже російсько-української війни показали, що допомагають ефективно нищити окупантів, успішно доставляти десант на поле бою. А також з їхньою допомогою можна евакуювати поранених. БТР має високу прохідність. Техніка проста і надійна, навіть у разі високої маневреності, на крутих поворотах – гусениці не злітають. М113 простий у керуванні, оснащений автоматичною коробкою передач та легкий в обслуговуванні. БТР М113 вміщує двох членів екіпажу та 11 пасажирів. Машина вагою більш як 11 тонн має швидкість до понад 60 км/год.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Озброєння у варіанті бронетранспортера складається з одного кулемета Browning M2 калібру 12,7 мм з можливістю встановити додатковий захист стрільця в турелі. М113 можна озброїти й автоматичним гранатометом MK19 або протитанковими комплексами M47 Dragon чи BGM-71 TOW. Для посадки і висадки з М113 механік-водій і командир мають індивідуальні круглі люки в даху корпусу над своїми місцями. Для посадки і висадки десанту є великі двері, крізь які піхота відразу по двоє може швидко залишити БТР.
Броня в М113 забезпечує круговий захист від куль калібру 7,62 мм, в лобовій частині – 12,7 мм. Тобто запросто витримує влучання з великокаліберного кулемета і навіть гранатомета. Українські бійці після випробування російською артилерією зауважують: бронетранспортер має міцну броню. На озброєнні українського війська ці бойові машини з 2022 року. А вже у березні 2023-го разом з іншим гусеничним БТР, розробленим на основі M113, під Бахмутом продемонстрували тактичний прийом "карусель" в умовах реального бою – коли кожна окрема машина лише на кілька секунд з'являється в зоні ураження протитанкових засобів і створюється постійний вогневий тиск на супротивника.
FV103 Spartan
Непомітний, легкий, маневрений – гусеничний бронетранспортер британської армії FV103 Spartan. Майже 500 одиниць цих БТР були на озброєнні в британських збройних силах після того, як їх прийняли 1978 року. FV103 Spartan – "броньоване таксі" для доставки на фронт. У британській армії цей БТР був призначений для транспортування невеликих спецгруп розвідників, стрільців-зенітників, мінометників та саперів. "Спартани" мають високу мобільність та компактні габарити. Водночас можуть перевозити до семи осіб, троє з яких – члени екіпажу. Подолання водних перешкод для них також не є проблемою.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
"Спартани" призначені для розвідки та підтримки піхоти, саме тому вони малопомітні та мають низький силует. Ці гусеничні броньовики дуже швидкі: по трасі вони можуть досягти швидкості понад 90 км/год. БТР озброєний одним кулеметом L37A1 калібру 7,62-мм і може мати чотири диморозрядники для маскування з кожного боку.
Боєкомплект – 3 тис. набоїв. Бойова вага – майже 11 тонн. Бронетранспортер Spartan має легкий і водночас міцний зварний алюмінієвий корпус завтовшки до 60 мм. Лобові деталі "тримають" бронебійні кулі калібру 14,5 мм з відстані 200 м, а борт і корма захищають екіпаж від вогню стрілецької зброї та уламків снарядів і мін малого калібру.
Швидкість та маневреність "Спартанів", а ще прохідність фактично по болоту – дасть змогу чимшвидше доправити або вивезти з поля бою бійців. БТРи можуть проїжджати окопи до 2 м завширшки, долати перешкоди розміром до 0,5 м заввишки та занурюватися у воду на глибину до 1 м.
Rosomak
Колісний бронетранспортер, який перебуває на озброєнні польської армії 20 років – БТР Rosomak. За цей час "пережив" кілька модифікацій, які пройшли випробування реальними бойовими діями в Афганістані, та здобув репутацію відмінної сучасної бойової бронемашини. "Росомаха" має центральну систему регулювання тиску всіх восьми коліс, які розташовані на незалежних підвісках.
У рух Rosomak приводить шестициліндровий дизельний двигун із турбонаддувом об'ємом майже 12 л. Усередині бойової машини вміщуються троє осіб екіпажу та восьмеро десанту. Головне озброєння – гармата Bushmaster II калібру 30 мм та автоматичний станковий гранатомет МК19 або великокаліберний кулемет.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Башта "Росомахи" озброєна 30-мм гарматою Bushmaster II та кулеметом . У варіантах БМП є різниця в системі керування вогнем, прицілах тощо. А у варіанті БТР – дистанційно керований модуль із кулеметом, у крайньому разі – кулемет на турелі. Для бойових дій в Афганістані конструктори розробили модифікацію БМП Rosomak M1M із додатковою сталево-композитною бронею і сучасними системами зв'язку й управління та бронетранспортери Rosomak M2 і M3 – з новою відкритою баштою із 40-мм гранатометом .
Термін "бронетранспортер" (БТР) використовують для машини, призначеної для транспортування піхоти, яка має зброю калібром до 20 мм. Водночас "бойова машина піхоти" (БМП) має бути озброєна гарматою калібром від 20 мм і більше. Rosomak може бути і тим, й іншим, залежно від модифікації. Робоче місце водія бойової машини обладнане дисплеєм, на який виводять зображення з двох передніх камер та однієї задньої. Передня камера має пристрій нічного бачення. Також "Росомаха" дає змогу вберегтися від набоїв калібру 14,5 мм спереду та від калібру 7,62 мм з обох боків та корми. Броня складається з двох шарів, основної сталевої завтовшки 8 мм і зовнішньої, яка встановлена на основну броню. Зовнішня броня може мати різний опір і різну вагу залежно від потреб.
Дивіться також: "Лис" Бундесверу: що вміє амфібійний БТР FUCHS, який виготовлятимуть в Україні – "Бомба Ракета"