Питання мобілізації – хто насправді за що відповідає: Геращенко "на пальцях" пояснила закони

ЗСУ Shutterstock
Мар'яна & Ко – не володіють інформацією про ресурси і плани, не входять до Ставки, тож не можуть писати ніякі Матриці мобілізації, наголошує нардепка

Співголова фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко нагадала, що питання мобілізації, згідно із законами України, – це в першу чергу повноваження саме Верховного Головнокомандувача. Тому "матриці мобілізації", які чи не щодня публікує у соцмережах депутатка М. Б. від монобільшості, – не мають законних підстав.

Про це Геращенко написала у Facebook.

"Одна екзальтована депутатка щодня оприлюднює нові Матриці мобілізації. Це безумство, адже за мобілізацію відповідає зовсім не Мар'яна, а Верховний Головнокомандуючий. Як представниця "Європейської Солідарності" в робочій групі з питань військових зазначу, що ми неодноразово піднімали питання демобілізації певних категорій військових, зокрема, онкохворих і з важкими пораненнями, роботи ВЛК, ротації підрозділів , які на "нулі" вже 2 роки на ті, які перебувають в тилу", – пише вона.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Офіційна позиція "ЄС" наступна. Відповідальним за мобілізацію є виключно Президент України як Верховний Головнокомандувач. Ст. 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює, що "Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення". У п. 9 цієї статті ідеться, що "Загальне керівництво у сфері мобілізаційної підготовки і мобілізації держави здійснюється Президентом України; організаційне керівництво мобілізаційною підготовкою і мобілізацією в Україні – КМУ; координація діяльності органів виконавчої влади з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації здійснюється РНБО", – зазначає депутатка.

"Стаття 11 цього Закону покладає керівництво мобілізацією, визначення її обсягів та строків саме на Президента України. А ст. 14 цього Закону покладає на МО (безпосередньо або через Генеральний штаб) обов'язки з підготовки планів і пропозицій", – нагадує Геращенко.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"Як бачимо, в законі – жодного слова про Мар'яну. Тому ми чекаємо відповідні законопроєкти від президента і будемо їх розглядати в ВР", – заявила співголова фракції "ЄС".

За її словами, у питаннях оборони і мобілізації – військові не можуть щось "вимагати". Вони лише надають пропозиції, виходячи зі стратегії. І отримують те, що вирішується на політичному рівні (враховуючи наявні ресурси, плани, задуми).

Читайте також: Фіктивні опікунство, шлюби та підроблені довідки: до яких схем вдаються чоловіки, аби уникнути мобілізації

"Мар'яна і ко не володіють інформацією про ресурси і плани, не входять до Ставки, тож не можуть писати ніякі Матриці. Всі військові рішення визначаються Законом України "Про оборону України". Ст. 2 передбачає: "Для організації оборони держави Президент України за поданням КМ затверджує структуру плану оборони України, план оборони України та військово-адміністративний поділ території України", – цитує Геращенко.

А згідно Ст. 11, нагадує вона, Генеральний штаб "визначає потреби в особовому складі, озброєнні, військовій техніці, матеріально-технічних, енергетичних, фінансових, інформаційних ресурсах, необхідних для належного виконання завдань ЗСУ".

"Тобто, Генштаб має розрахувати потреби, доповісти їх – але працювати з тим, що отримає від політичного керівництва, яке приймає рішення на РНБО і затверджує указами президента. Генштаб здійснює розробку проекту Стратегічного замислу застосування ЗСУ для відбиття збройної агресії, і Стратегічного плану застосування ЗСУ, який представляє на розгляд головкому ЗСУ разом із проєктом відповідного спільного наказу міністра оборони України і головкома ЗСУ. А Закон України "Про національну безпеку України" передбачає, що "Повноваження Головнокомандувача Збройних Сил України затверджуються Президентом України", – пояснює парламентарка.

"Отже: за план оборони і за указ щодо мобілізації відповідає Президент України. Військові (Генштаб), Кабмін, МО подають на його розгляд пропозиції. Пропозиції розглядаються, відповідно до процедури, РНБОУ (або Ставкою в разі її утворення), узгоджуються між собою (потреби військових оцінюються на реалістичність, виходячи з наявних ресурсів). Президент своїм Указом визначає, яким буде план оборони (і відповідно – стратегічний замисел Генштабу і План застосування ЗСУ), і кого саме, в якій кількості і під які потреби буде мобілізовано", – резюмує порядок дій вона.

Геращенко закликає: "Не варто перекладати на Мар'яну обов'язки, які чітко визначені в законах як відповідальність Верховного Головнокомандуючого". І наостанок. "ЄС" не підпише жодного законопроєкту, у співавторах якого буде пані Безугла. Ми вимагаємо її відкликання з комітету нацбезпеки".

Нагадаємо, раніше народна депутатка від "Слуги народу" Мар’яна Безугла опублікувала зміст законопроєкту про мобілізацію із зауваженнями головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Попередній матеріал
"На плечах" бронетранспортерів: ТОП-3 БТРи, які допомагають ЗСУ на полі бою – "Бомба Ракета"
Наступний матеріал
Яким був цей рік для України і світу: підсумки 2023 року – від Київського безпекового форуму
Loading...