Це фантастична робота захисників неба. Саме так з англійської перекладається назва італійської системи протиповітряної оборони Skyguard, якою нині наші захисники обороняють небо від повітряних атак ворога.
ЗРК ліквідовує русняві гелікоптери, крилаті ракети та безпілотники. Де саме нині полює Skyguard, невідомо, але, як зазначають автори, ці системи найбільш ефективні під час захисту стратегічних об'єктів, промислових, аеродромів та морських портів.
Skyguard виявляє цілі за 45 кілометрів, знищує їх на відстані до 25 кілометрів. Смалить ЗРК ракетами Aspide, вони стійкі до перешкод та мають гарну маневровість. Це – аналог відомих aim7 Sparrow, класу повітря – повітря.
Більше цікавого – дивіться у проєкті "Бомба Ракета"
Характеристики
Skyguard Aspide або Spada – наземний зенітно-ракетний комплекс для протиповітряної оборони, малої дальності дії, ЗРК – італійсько-шведське дітище. Його автори створили спеціально під одну з модифікацій ракети Aspide для використання на сухопутних платформах.
Система управління вогнем Skyguard встановлена на 4-колісний причіп, обладнана робочими місцями для двох операторів, має автономний генератор електроенергії. Основна частина зенітно-ракетного комплексу з чотирма транспортно-пусковими контейнерами для ракет закріплена на опорно-поворотному пристрої. Там встановлені і дві антени підсвічування цілі.
Одна батарея Skyguard Aspide складається з двох РЛСок управління вогнем Contraves Skyguard, 4 буксированих пускових установок з 4 ракетами і 4 спареними 35-мм гарматами, які смалять на дальність до 4 км темпом стрільби до 1100 пострілів на секунду.
ЗРК Skyguard відстежує цілі звичайною радіолокаційною системою. Оскільки установка встановлена на шасі, то ЗРК оперативно з'являється на бойовій позиції, швидко розгортається та відкриває вогонь. Так само завершує чергування. Знищивши небезпечні цілі ворога, система швидко згортається та, щоб не потрапити під ворожий вогонь у відповідь, переміщається у безпечніше місце.
Система управління ЗРК має назву Oerlikon Skyguard. Це буксирований фургон з двома радіолокаційними станціями та іншими засобами РЕБ, які стежать за повітряною обстановкою. Також є станція супроводу та наведення артилерії та оптико-електронна система. Skyguard загалом дуже автономна система та не потребує багато особового складу, щоб знищувати вороже залізяччя. Самостійно полює на цілі, так само опрацьовує дані для стрільби та управляє пусковими установками.
Дальність використання
Ворожі цілі Skyguard виявляє за 45 кілометрів, а знищує їх на відстані до 25. Попри загалом невелику дальність ураження, Skyguard-Aspide мають свої переваги. ЗРК можна використовувати із зенітною артустановкою "Ерлікон" 35- мм калібру та з іншими зенітками цього типу для ефективнішого зниження повітряних цілей на низькій висоті.
Також Skyguard-Aspide працює як частина системи ППО і вміє обмінюватися інформацією із зенітно-ракетними комплексами інших типів. Тобто цей ЗРК легко працює в команді з іншими системами протиповітряної оборони. Військові отримують інформацію з різних радарів і комплексів, які діють на різній висоті. Під час командної роботи системи прикривають одна одну, плюс є можливість знищити більше ворожих "Шахедів" чи інше повітряне сміття окупанта.
Skyguard смалять ракетами Aspide з напівактивними радіолокаційними головками самонаведення, тому наземна станція має постійно опромінювати ціль. Aspide – це ракета класу "повітря – повітря", яка є аналогом відомої американської AIM-7 Sparrow. Ракета має 35-кг боєголовку і розвиває швидкість майже до 5000 км на годину.
Та на відміну від заокеанської колеги, модернізована Aspide стійкіша до перешкод, має оновлену електроніку, потужніший двигун, а також кращу маневровість. Маса ракети – 220 кілограмів, довжина – 4 метри, розмах крила – 80 см. Ефективно стріляє – до 25 км на максимальній висоті ураження 6 км.
Skyguard впевнено смалить по літаках, гелікоптерах, дронах та ракетах типу "повітря – земля". Зенітно-ракетний комплекс перехоплює цілі, які летять низько, оминаючи системи дальнього та середнього радіуса. Найкраще ці системи, які називають вартовими неба, охороняють стратегічні об’єкти – аеродроми, морські порти та інші об'єкти інфраструктури. Оскільки Skyguard Aspide найкраще застосовувати для "стаціонарної" роботи, сподіваємося, ЗРК відіб’є всі ракети та дрони, які ворог націлить на нашу припортову інфраструктуру та електропідстанції, адже це те, що нині окупант хоче бомбити чи не найбільше.
Які країни мають на озброєнні Skyguard
ЗРК Skyguard є на озброєнні армій Італії, Іспанії, Греції та Єгипту. А з 2022 року в арсеналі і Збройних сил України. Зенітно-ракетні комплекси показали свою ефективність під час бойових дій. Зокрема, у війні між Великою Британією та Аргентиною 1982 року. Хоч офіційної інформації немає, але, сподіваємося, відзначилися "Скайгарди" і в російсько-українській війні і добряче натрощили повітряного барахла наших горе-сусідів.
Скільки нині Skyguard в Україні, невідомо. Але сама Іспанія, яка подарувала ЗСУ зенітно-ракетні комплекси, на озброєнні має їх зовсім небагато – лише 13 Skyguard Aspide. Тому невелика кількість переданих Україні систем ППО повністю захистити критичну інфраструктуру від масованих обстрілів не може, але може посилити той арсенал, який нині є в Україні. Командою потужні західні установки зможуть ліквідувати більше ворожого залізяччя.
Дивіться також: NLAW, Javelin, TOW: феєрична зброя проти руснявої броні – "Бомба Ракета"
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.