Андріївська церква після одинадцяти років реставрації відкрилася. На храмове свято Апостола Андрія Первозванного ієрархи Вселенського патріархату спільно з духовенством Православної Церкви України відслужили урочисту літургію. Уже два роки цей храм є ставропігією, іншими словами представництвом Константинополя в Україні. Тож вірні, дотримуючись карантинних обмежень, можуть йти туди молитися, бо від сьогодні відновлюють регулярні богослужіння. А туристи милуватися первісним виглядом перлини архітектора Франческо Бартоломео Растреллі. Однією з перших у відновленій андріївські церкві побувала і знімальна група "5 каналу".
Уперше після трьохсоттридцятирічної перерви екзархи Вселенського патріархату провели літургію на свято Апостола Андрія Первозванного у 2018 році. тоді андріївська церква була в риштуваннях. Сьогодні ж, два роки потому саме цією літургією увінчали завершення реставрації, яка тривала 11 років.
На храмове свято до Києва з Фанару прибув особливий посланець Константинополя митрополит Галльський Еммануїл. Один із найвідданіших адвокатів 15 помісної православної церкви – української – зачитує послання від Вселенського Патріарха Варфоломія. Від Церкви-матері до церкви-дочки.
"Через священну Патріаршу Ставропігію у Києві звіщаю смиренно до всіх, що Мати Церква Константинопольська піклувалася та піклується постійно про благостояння Помісних Церков, і особливо тих, які отримали свою внутрішню адміністративну довершеність від її священного тіла", – наголошує Еммануїл, Митрополит Галльський, екзарх Вселенського Патріархату.
Через карантинні обмеження на Літурігію крім духовенства ексклюзивне право зайти мали лише ті, хто особисто доклався до створення ПЦУ, хористи, музейники та реставратори.
"Уже виросло ціле покоління, яке не бувало в цьому храмі величному. Ззовні бачили, який він красивий, а всередині було позбавлено побачити унікальну твори дещо наївного українського бароко", – каже Петро Порошенко, президент України (2014-2019).
Два роки тому Андріївська церква стала ставропігією, іншими словами – представництвом Константинополя. Кінець реставрації означає початок регулярних богослужінь.
"Кожна людина, яка завітає до Києва, до серця нашої країни, зможе відвідати цю духовну святиню, помолитися, і не тільки отримання благословення Боже, але і долучитися до культурної спадщини", – каже Михаїл, єпископ, екзарх Вселенського патріархату в Україні.
А щоби можна було милуватися первісної красою барокового храму, ремонтники та реставратори працювали понад десятиліття. Спершу укріпили пагорб, який почав сповзати до Дніпра, згодом – взялися за екстер'єр, а останні чотири роки назвали поверненням до Растреллі, бо скрупульозно всередині відновлювали кожну деталь, задуману автором-архітектором.
"Єдиний у світі повністю збережений іконостас, який був створений за кресленнями Франческо Бартоломео Растреллі. І дійсно надзвичайної шкоди унікальному інтер'єру надає запалення свічок", – говорить
Ігор Нетудихаткін, завідувач музею "Андріївська церква".
На 22-метровому іконостасі науковці розташували ікони в канонічній послідовності.
"Повністю розкрила всю іконографічну програму перша фотофіксація Андріївської церкви 1903 року. Зараз ми знаємо, що зараз усі ікони відповідають канонам, займають свої місця", – каже Ліна Янченко, старший науковий співробітник національного заповідника "Софія Київська".
Ювелірною роботою займалися й ремонтники, бо досі стіни андріївської церкви лише перефарбовували, тож довелося знімати тринадцять шарів, щоби відтворити саме той відтінок, який задумував Растреллі. Залежно від освітлення колір міняється від оксамитового сірого до легкої бірюзи.
"Основними інструментами в цей період став хірургічний скальпель, тому що тільки такими інструментами можна було не пошкоджуючи позолоту, ліпний декор, досягнути бажаного результату", – розповідає Ігор Устименко, головний інженер.
Оцінити результат від нині можуть усі. Але в понеділок, Андріївська церква, як і більшість музеїв, не працює, а от вірні мають пам'ятати – зі свічками туди зась, щоби кіптява не пошкодила шедеври.
Леся Головата, Ірина Шевченко, Олексій Іванченков та Валентин стрельцов, "5 канал"