Один із головних храмів України – Андріївська церква у Києві – стає знову доступним для вірян і всіх охочих туристів. Майже 5 років пам'ятка була на реставрації. А вже цієї неділі, 13 грудня, тут проведуть перше богослужіння. Напередодні ж офіційне відкриття собору відбудеться онлайн. Доки двері церкви були зачинені для відвідувачів – фахівці замінили інженерні мережі під фундаментом, а всередині реставратори подбали про старовинні ікони та полотна. Журналістка "5-го" Ганна Рибалка спостерігала, як тривають останні приготування перед відкриттям. Ексклюзивні кадри з оновленої Андріївської для глядачів "5-го" ви побачите першими.
Уже четвертий рік як туристичні гіди оминають пам'ятку – з 2016-го року Андріївська церква на реставрації. Який вигляд має собор із середини, киянам покажуть 13 грудня на Андрія Первозванного. Ну, а ми зазирнули вже. Щоби зайти до собору, оминаємо риштування.
"Наступної суботи кияни зможуть побачити в онлайн-режимі відреставровані інтер'єри Андріївської церкви", – каже завідувач сектора музею "Андріївська церква" Ігор Нетудихаткін.
68 ікон середини 18-го століття, 2 полотна 19-го століття. Автентичний іконостас був у занедбаному стані – його пошкодила кіптява від свічок, зображення полущилися. Найбільше зусиль доклали до 15-метрового полотна "Проповідь апостола Андрія". На відміну від ікон, його не ризикнули реставрувати поза межами церкви.
"У 2017 році почалася реставрація полотна, і до 17-го його ніколи не знімали зі стіни. Зараз фізично не можна було винести його з церкви. Якщо ви подивитеся нагору, ви побачите на куполі також олійний живопис середини 18 століття. Виганялися риштування на цю висоту", – показав Ігор Нетудихаткін.
Іконостас заввишки з чотириповерховий будинок. Але художник Сергій Дивак місяцями працював під самісіньким куполом Андріївської.
Доклали руку художники-реставратори й до серця Андріївського собору – п'єдесталу за вівтарем. Із нього прибрали скляний футляр, який встановили ще за радянських часів. Тепер серце собору – з міді, срібла та золота.
"Саме престол символізує конкретну точку на Андріївському пагорбі, де апостол Андрій встановив свій хрест. У 19 столітті була така легенда, мовляв, в Андріївській церкві немає дзвіниці, оскільки, якби вдарили дзвони, вода з таємничого колодязя вирветься назовні та затопить Київ", – розповів завідувач сектора музею.
У 2009-му легенда знайшла реальне відображення. Надзвичайники та музейники наполохалися – пагорб, на якому стоїть пам'ятка, руйнують підземні води.
"Церква потихеньку, але упевнено сповзала в бік Дніпра. Якщо держава на ці дії б не відреагувала, відповідно була б точка неповернення і церква могла з'їхати в Дніпро", – каже перший заступник генерального директора Національного історико-культурного заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко.
Тож реставрацію Андріївської ще 11 років тому почали саме з облаштування дренажних систем. Останні 3,5 роки собор оновлювали зсередини. На це з бюджету пішло понад 15 мільйонів гривень. Досі богослужіння тут не проводили. Виняток зробили лише за місяць до того, як Україна отримала Томос, а собор віддали в користування Вселенському Патріархату.
Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, "5 канал"