Сергій Трофімов – перший заступник голови Офісу Президента був помічений на церковній службі за участі чільника російської православної церкви в Україні Онуфрія. У храмі кажуть: він прийшов як простий вірний, хоча прислужувати митрополиту можуть не всі. В Українській православній церкві відреагували: Трофімов на своїй посаді може опосередковано впливати на те як церковні парафії переходять до УПЦ, а тому критикують його прихильність до РПЦ. Чи справді державний посадовець працює священнослужителем у російській церкві? І як це може вплинути на майбутнє Православної церкви України – знають журналісти "5 каналу".
На перший погляд це звичайна недільна служба. Та якщо придивитися, побачите відоме обличчя. У рясі – колишній продюсер "95-го кварталу", а нині посадовець президентської канцелярії.
Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир у Феофанії знаходиться в Києві. І саме тут службу проводив Сергій Трофімов, перший заступник голови Офісу Президента. І прислужував не аби кому, а митрополиту Онуфрію, чільнику російської православної церкви в Україні.
Цей храм – його офіційна резиденція. Керуючий справами церкви московського патріархату митрополит Антоній і виклав фото у мережі. Згодом Трофімов у телеграмі пояснив – Онуфрій його вінчав. І виклав інші фотографії – уже у світському одязі з нареченою. Розповідають про Трофімова у Свято-Пантелеймонівському монастирі неохоче.
У київському представництві православної церкви Московського патріархату переконують, сану Трофімов жодного не має. Був на службі просто як звичайний вірянин. Таку рясу може вдягти будь-хто. Як і потримати на службі головний убір митрополита.
"У нього є постійна робота, йому нема коли займатися богослужіннями. Термін проводив службу не коректний, він молився на службі", – каже голова інформаційно-просвітницького управління УПЦ МП Климент (Вечеря).
У якому статусі там був, в Офісі Президента нам не відповіли. У Православній Церкві України такою появою посадовця в храмі московського патріархату не переймаються.
"Це є в першу чергу особиста позиція цієї людини, яку він демонструє від самого початку, як він обійняв цю посаду", – пояснює заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря)
Сергій Трофімов в Офісі Президента відповідає за політику в регіонах. Він розставляє чільників обладміністрацій. Через ОДА і проходять документи на реєстрацію церковних парафій. У листопаді в Чернівцях Трофімов заявляв, розгляне скарги священиків московської церкви на перехід парафій до ПЦУ. Торік реєстрацію змінили 600 релігійних громад по всій України. Скільки ж цього року – ще не рахували, але визнають, суттєво менше – не лише через пандемію.
"Таке публічне виявлення прихильності виключно до однієї конфесії очевидно, що непрямо впливає на місцеві адміністрації", – каже заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ.
Трофімов постійно з'являється у компанії проросійських церковників. Ось він на святкуваннях хрещення Русі у Києво-Печерській лаврі. А це фото після служби у квітні – в розпал суворого карантину разом із нардепом Вадимом Новинським – відкритим спонсором московської церкви в Україні. Та релігієзнавець наголошує, поєднувати церковну і світську владу забороняє канон. Трофімов цим знехтував.
"Топ-чиновник український одягнув стихар, який є ознакою паламаря, паламар або пономар – це церковна обслуга. Жоден український чиновник не дозволяв до цього настільки демонструвати свою релігійну приналежність", – зазначає експерт із релігії Андрій Ковальов.
Експерти вважають, нині варто не розбиратися у вбранні, а займатися реальною підтримкою молодої церкви з боку держави.
"Українська держава має розуміти, що церква – це є колосальний ресурс, який якщо правильно використати, то можна збудувати державу, оскільки люди будуть об'єднані поміж собою", – пояснює релігієзнавиця Людмила Филипович.
ПЦУ скоро відзначатиме два роки з моменту створення. Історія ж свідчить – аби розбудувати церкву, може знадобитися щонайменше чверть століття.
Марія Писаренко, Ганна Кудрявцева, Ольга Сошенко, "5 канал"