Сон
Сон bettersleep.org

Зима близько: чим шкідливе переведення годинників та коли Україна відмовиться від цього

Читайте по-русски
В асоціації медицини і сну назвали ідеальний час, коли треба лягати спати і коли треба вставати

Ще ближче до зими. Цими вихідними Україна переведе стрілки годинників на годину назад. Літній час зміниться на зимовий традиційно в ніч проти неділі о 4 ранку. Однак це суттєво погіршує здоров'я людей, говорять лікарі. Від цього вже відмовилися низка європейських країн. України серед них немає. Ми переходимо на зимовий час уже цієї неділі, в яку ще й відбудуться вибори. Чим шкідливе переведення стрілок та коли Україна відмовиться від цього – знають журналісти "5 каналу".

Марина переводитиме стрілки годинника цього року вже в 23 раз. Працює в офісі в центрі столиці, однак мешкає на околиці. Через затори часто запізнюється на роботу. З переведенням годинника хвилюватися за це починає сильніше. Постійно думає, що проспить. Розповідає, на фоні хвилювання, страждає і продуктивність праці.

"Переведення стрілок годинника впливає на моє наприклад хвилювання, на те що в тебе занепокоєння, в тебе стрес, ти не висипаєшся, тому що я хвилююсь аби не проспати. Виникає навіть якась апатія свого роду, так само бажання якесь залишитися вдома, може нічого не хотітися", – каже Марина Войтенко, прибічниця ідеї щодо відмови від переведення годинника.

Ми переводимо годинник з 1981 року. Започаткували це за часів Радянського Союзу, задля економії енергії. СРСР розвалився, а звичка намагатися заощадити у такий спосіб залишилася.

Але з моменту, коли Україна вперше посунула час, ритм життя повністю змінився. У СРСР люди прокидалися, рушали на роботу і поверталися з неї за одним і тим самим графіком. Відтак піки споживання енергії були чіткими, і їх справді можна було контролювати. Нині інші часи. Та й економії немає, стверджує академік Ярослав Яцків.

"Це було 30-40 років тому. Була економія електроенергії за рахунок максимального використання світлої доби. Зараз ми живемо в іншу епоху, тут вже інші методи розповсюдження енергії та її споживання. Ми вивчали це питання, ніякої економії електроенергії від переводу стрілок або як вірніше сказати запровадження літнього часу – немає", – каже директор головної астрономічної обсерваторії НАН України Ярослав Яцків.

Любителі поспати мали б зрадіти зайвій годині відпочинку, однак у Центрі сну наголошують: пересип небезпечний, так само як і недосипання. Для повноцінного відпочинку здоровій людині необхідно 8 годин сну. А біологічно перехід на зимовий та літній час – це невиправдані ризики для здоров'я, особливо для тих, хто має хронічні хвороби, проблеми із серцем та діабет. Аби зменшити ці ризики, лікарі радять дотримуватися оптимального часу для засинання.

"Золотий стандарт на сьогоднішній день - в 22.00 лягаємо, в 6.00 встаємо. Виробляється золотий гормон мелатонін, який несе відповідальність за імунітет, який нам зараз дуже важливий, за нормалізацію тиску, за похудання, за нормальний тиск, за цукор, за оптимізм, за таланти, за спокій, за мудрість, за сексуальність – це все повноцінна ніч", – розповідає секрети здорового сну президент української асоціації медицини та сну Юрій Погорецький.

Спробу зупинити зміну часу зробив перший заступник голови Верховної Ради - Руслан Стефанчук. Він зареєстрував відповідний законопроєкт. Але в неділю ми точно переведемо стрілки, бо депутати цей документ ще не розглядали. А от в Євросоюзі від сезонної зміни часу вирішили відмовитися у березні 2021 року, тоді там востаннє синхронно покрутять годинники. За яким часом жити літнім, чи так званим зимовим, кожна європейська країна вирішуватиме сама. 

Катерина Ментус, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
Заступник голови ОПУ провів службу з чільником РПЦ: чи вплине це на перехід парафій до ПЦУ
Наступний матеріал
Кольорова гама, шрифти і символіка: що вважаєтья політичною агітацією у "день тиші"
Loading...

Стало відомо, коли Україна перейде на літній час

Україна цього тижня переходить на "зимовий час"

У неділю українці спатимуть на годину менше – переходимо на літній час

Лише 35 нардепів можуть спати спокійно: Луценко прокоментував перевірку е-декларацій

Як запахи впливають на сни та чи можна виспатись за чотири години: ТОП-10 неочікуваних фактів

Політв'язням у Криму не дають нормально спати, катують та годують тарганами