Білоруських студентів, які виступають проти режиму Лукашенка, відраховують з університетів, в їхніх квартирах проводять обшуки, їх переслідують та затримують. Молоді люди змушені виїжджати з Білорусі та шукати можливості вчитися в інших країнах. Зокрема, в Україні. Які університети вже відкрили двері для білорусів, розповість кореспондент "5 каналу" Олександр Таран.
Єлизавета Прокопчик навчалася у Мінському Державному лінгвістичному університеті. Але у квітні її відрахували через участь в акції протесту. Тоді студенти вимагали переходу на дистанційне навчання через епідемію коронавірусу. Влітку Ліза виходила на мітинги проти фальсифікації результатів виборів. А після заяви Олександра Лукашенка в Білорусі почалися масові відрахування студентів.
"Хто вийшов в порушення закону на несанкціонованій акції, він позбавляється права бути студентом. Будь ласка, надішліть їх, як я говорив, кого в армію,, а кого на вулицю. Нехай вони йдуть по вулиці, але вони повинні бути відраховані з вузу", – говорить Олександр Лукашенко, президент Білорусі (1994-2020).
Єлизавету та інших активістів почав переслідувати КГБ. У їхніх квартирах проводили обшуки, їх затримувати.
"Я ховалася, не жила вдома, з вимкненим телефоном, всіх заходів безпеки дотримувалася і через це тільки мене не затримали скоріше за все, тому що у мене вдома теж був обшук, а я в цей момент вдома не перебувала", – розповідає Єлизавета Прокопчик, активістка з Білорусі.
Дівчина виїхала в Україну і тепер хоче вчитися тут.
Для студентів, які постраждали від режиму Лукашенка та через переслідування виїжджають в Україну, свої двері вже відкрила Києво-Могилянська академія. Вартість навчання і проживання у гуртожитках для білорусів буде коштувати так само як для українців.
"Ми продовжили умовно можливість вступу студентів з Білорусії на наші баклаврські, на жаль, не всі, але більшість бакалаврських і магістерських програм", – каже Лариса Чевнюк, керівниця міжнародного відділу НАУКМА.
Студенти, які навчалися в Білорусії і можливо вимушені полишити або їх відрахували таким студентам ми пропонуємо поновитися.
У Міністерстві освіти і науки на запит "5 каналу" роз'яснили умови вступу білорусів до українських вишів.
"З метою вступу або поновлення на навчанні білоруські студенти мають подати ((до відповідного структурного підрозділу/приймальної комісії закладу освіти )) заяву у паперовій формі, академічну довідку за період навчання у білоруському навчальному закладі (у разі поновлення на навчання), документ про раніше здобутий освітній рівень, копію паспорта, поліс медичного страхування", – повідомили у Міносвіти.
В Україну виїхало чимало білоруських студентів. Серед них – Анастасія Кривашеєва. Від КГБ дівчина переховувалася у бабусі, але по неї прийшли і туди.
"Мені пощастило опинитися в цю хвилину у її сусідки, пізніше приїхали з обшуком до моїх батьків", – каже Анастасія Кривашеєва, білоруська активістка.
Анастасію ще не відрахували з університету в Білорусі, але після обшуків вона зібрала необхідні речі та приїхала в Україну. Не забрала лише документи з університету. Продовжувати навчання в Україні не планує, адже бюджетних місць в українських вишах для іноземців немає.
"Я розумію, що мені потрібно буде платити за свою освіту, коли ти переїжджаєш в нову країну, немає багато грошей, що б ще і за освіту платити", – наголошує Анастасія Кривашеєва, білоруська активістка.
У Києво-Могилянській академії міркують над тим, як допомогти білоруським студентам, у яких немає коштів на навчання. Крім Могилянки, до себе білорусів запрошують Український Католицький університет та Київська школа економіки.
"Для навчання на наших освітніх програмах ми пропонуємо знижку на 20 відсотків. Таким чином висловити свою підтримку студентам із Білорусії", – говорить Володимир Стецик, віцепрезидент із бізнес-освіти Київської школи економіки.
За даними Спілки білоруських студентів, із тамтешніх університетів відрахували близько півтори сотні людей.
Олександр Таран, Олександр Степанов, Олександр Хіміч, "5 канал"