У вихідні – церква, у будні – музей. Після 11 років реставраційних робіт сьогодні у Києві в день Святого Андрія відкрилася церкву названу на честь цього святого. 5 років вхід до неї був дозволений лише вченим та реставраторам. Кияни і туристи могли бачити Андріївську церкву лише ззовні. Урочисту літургію з нагоди відкриття сьогодні провели – представник Вселенського Патріарха спільно з послом Варфоломія в Україні. Адже в Андріївській церкві буде розташоване представництво Вселенського Патріархату. Серед перших церкву із середини побачила наша Леся Головата.
5 років вхід до неї був дозволений лише вченим та реставраторам. Кияни і туристи могли бачити Андріївську церкву лише ззовні.
Через карантинні обмеження на першій службі були присутні лише духовенство та ті, хто був причетний до творення помісної Української православної церкви. Реставрація тривала 11 років. Зокрема, у 2009 році почалося укріплення пагорба, який почав опускатися до Дніпра. Згодом відновлювали зовнішній вигляд храму. А останні 4 роки присвятили реставрації інтер'єру. Зокрема, відновили первісний вигляд 68 ікон XVIII століття. Також повернули первозданну красу кільком полотнам XIX століття.
Однак, головною перлиною є унікальний іконостас, який створений за кресленнями італійського архітектора Франческо Бартоломео Растреллі. Такий іконостас є єдиним, який зберігся у світі.
"Зараз українська церква серед 15 сестер православних церков світу. Продовжується процес визнання нашої церкви, згадування предстоятеля нашої церкви Епіфанія. Це дуже важливо для створення української державності",– наголосив Петро Порошенко, п'ятий Президент, лідер партії "ЄС".
Андріївська церква – пам'ятка світового значення. Вона входить до складу Національного заповідника "Софія Київська". Церкву було занесено до попереднього списку Всесвітньої спадщини UNESCO.
Реставрація однієї з найвідоміших пам'яток бароко України проходила в три етапи. Спочатку укріпили пагорб, на якому стоїть церква. Далі реставрували ззовні. А найважливіший етап – робота над інтер'єрами. Зокрема реставрували іконостас – таким, яким він був за часів самого автора проєкту, архітектора Франческо Бартоломео Растреллі. Доклали руку художники-реставратори і до серця Андріївського собору – п'єдесталу за вівтарем. З нього прибрали скляний футляр, який встановили ще за радянських часів. Тепер серце собору – з міді, срібла та золота.