Музей СРСР
Музей СРСР 5 канал

Міфи та реалії радянської доби: у Києві відкрили виставку СРСР – як реагують відвідувачі

Читайте по-русски
Розвінчати міфи минулого та включити здоровий скепсис щодо стереотипів радянщини – така мета проєкту

Оптимістична радянська пропаганда на противагу реаліям життя в СРСР. Виставковий проєкт "Битва пам'ятей: міфи та реалії радянської доби" презентували у столичному музеї Івана Гончара. Його мета – просто та доступно пояснити, яким було щоденне життя українців у складі Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Бачила експозицію – Ірина Сисак.

Типова для радянського часу кухня із типовою технікою, посудом та меблями – один з експонатів проєкту, який повернув багатьох відвідувачів у недалеке минуле.

"У старому будинку ще досі така плита стоїть і працює, холодильник схожий був також", – пригадує Микола.

Яким було життя українців за радянських часів – тут розповідає кожен предмет. Серед артефактів – пусті прилавки, магазинні ваги, швейна машинка, шапка-вушанка та іграшки. Окремий акцент – шкільна форма та навчальні атрибути радянських учнів.

"Ну які можуть бути емоції, ми в цьому жили, нового нічого. Весь цей антураж, він тоді не сприймався страшно", – каже відвідувачка Ірина.

Окрім предметів побуту – інформаційні експозиції про культ вождя та радянський імперіалізм. Ще два блоки – про переслідування інакодумців: тих, хто йшов проти тоталітарної машини. Усі грані життя українців за радянських часів зібрали у виставкових залах музею Івана Гончара. Згадати своє минуле або ж дізнатися нове з історії прийшли десятки відвідувачів.

"У мене жодної ностальгії, жодної... якщо мене спитати, що було добре в Радянському Союзі, я вам скажу одне – нічого! Відверто кажучи, я не знаю, за чим вони скучають, абсолютно", – наголосила Наталія

Розвінчати міфи минулого та включити здоровий скепсис щодо стереотипів радянщини – така мета проєкту. Адже, за словами істориків, нині тих, хто "ностальгує за совком" та тих, хто розповідає, що "колись було краще" – 30% населення країни.

"Розповідаємо про те, наскільки всепроникним був "совок", наскільки він пронизував і робив з людей не вільних особистостей, а тих, які були зручні системі", – зазначає співавторка проєкту Наталія Іванченко.

Штучний образ радянської дійсності та реабілітація совка стала ідеологічною базою для правлячого російського режиму, переконує історик та колишній голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. Каже, нині не слід забувати й про злочини, які тоді чинила Росія проти українців, зокрема, проти політв'язнів, які йшли проти системи.

"Вона намагається шліфувати той образ радянського минулого, затираючи ті страшні речі, які мали місце в ньому, виопуклюючи якісь речі, на які реагує кожен, хто жив у ті радянські часи, натискаючи на кнопочку ностальгії в душі в кожного", – зауважує історик, ексдиректор Інституту нацпам'яті Володимир В'ятрович.

Над створенням виставки автори працювали пів року. Усі експонати до Києва привезли із Музею міста Кам'янське, що на Дніпропетровщині. Над інформаційним наповненням працював зокрема Український інститут національної пам'яті. А втілити проєкт у життя допоміг Український культурний фонд.

"Упевнена, що саме завдяки таким проєктам, як сьогодні, багато українців зможе проаналізувати та переосмислити наше радянське минуле, провести паралелі з сучасністю. Саме для того, щоб такі помилки ніколи не робити в майбутньому", – переконана голова "Українського культурного фонду" Марина Порошенко.

Зануритися в радянську історію, проаналізувати та зробити висновки – чи потрібен Україні "совок"? – може кожен. У музеї Івана Гончара виставка триватиме до кінця 2019-го року.

Ірина Сисак, Василь Кобець, "5 канал"

"Троянда пустелі": туристів вабить унікальний музей у серці Катару – ФОТО

Попередній матеріал
Росія – агресор та історія вбивства Василя Сліпака: головні заяви Зеленського з трибуни Генасамблеї ООН
Наступний матеріал
Розумний клімат-контроль: як школярка отримала грант у пів мільйона на розроблення свого винаходу
Теги:
Loading...

Підготовка до Дня Незалежності: активісти влаштували масову толоку на алеї Героїв Небесної Сотні

Виявляється, не така це вже й казка: в Німеччині знайшли надгробок Білосніжки

У Києві відкрився сучасний інноваційний музей історії – Музей "Становлення української нації"

Волонтери з різних країн Європи, Азії й Америки взялися відновлювати музей-скансен на Волині

Актор Кевін Спейсі вперше виступив після звинувачення у сексуальному домаганні – відео

В історичний музей Дніпра офіційно працевлаштували кота Семена