Акт проголошення незалежності України
Акт проголошення незалежності України 5 канал

Майже завжди у сховищі: Акт проголошення незалежності України виставили напоказ

Читайте по-русски
Подивитися на оригінал і навіть отримати архівну копію можна в приміщенні Центрального державного архіву вищих органів влади та управління

Оригінал Акта проголошення незалежності України виставили напоказ для всіх охочих у приміщенні Центрального державного архіву вищих органів влади та управління. Майже увесь час цей історичний документ зберігається у сховищі. Побачити його на власні очі можна лише d четвер і п'ятницю. Цією можливістю скористалася і журналіст "5 каналу".

Школярі Артемій і Назар люблять вивчати історію – як України, так і світову. Обидва з цікавістю роздивляються історичний документ і слухають розповідь про Акт проголошення незалежності України. Подивитися на унікальний документ прийшли й професійні історики. Владлен Мараєв досліджує події Української революції 1917-1921 років, а от оригінал Акта проголошення Незалежності бачить eперше.

"Побачити на власні очі цей історичний документ – це справді цікаво і важливо. Документ, який фактично покликав до життя нашу сучасну, модерну українську державу. Ну і самі формулювання теж надзвичайно цікаві", – каже відвідувач.

Про цікавинки, пов'язані з актом, якому вже 28 років, із захопленням розповідає кураторка виставки Наталія Маковська. В Центральному державному архіві вищих органів влади та управління зберігається багато документів різних часів. Кожен – по-своєму унікальний.

"Сам акт надрукований просто на звичайному папері А4. Закреслено "Верховна рада Української РСР" і надруковано "Верховна Рада України"… Формулювання "виходячи зі смертельної небезпеки" – бо ніхто, в тому числі автори проголошення незалежності України, не були впевнені, що його проголосують, – показує Маковська.

Ці сумніви були небезпідставні. Серпневий путч 19-21 серпня 1991 року в Москві став останньою спробою врятувати від розпаду Радянську імперію. Тоді українські політики усвідомили важливість моменту.

24 серпня 1991 року скликали позачергову сесію Верховної ради Української РСР. На порядку денному – постанова "Про проголошення незалежності України" і сам Акт про державну незалежність України, автором тексту якого був народний депутат і колишній політв'язень Левко Лук'яненко. Більшість, а саме 346 депутатів, проголосувала "за".

Подивитися на оригінал Акта проголошення незалежності України і навіть отримати його архівну копію можна в приміщенні Центрального державного архіву вищих органів влади та управління у п'ятницю з 11-ї до 13-ї години. Вхід вільний – варто лише взяти посвідчення особи.

Анна Брикова, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
ВРП повернула ГПУ клопотання про арешт судді Вищого госпсуду Татькова
Наступний матеріал
Жернаков про невідсторонення Вовка: "Це показує, що ВРП абсолютно неспроможна надалі здійснювати свої функції"
Loading...