Останки на Житомирщині
Останки на Житомирщині 5 канал

Жертви "червоного терору": на Житомирщині знайшли останки жорстоко вбитих за незгоду з колективізацією

Читайте по-русски
Знайдені останки пошуковці планують поховати за християнським звичаєм у сусідньому селі Сінгури і створити там меморіал пам’яті загиблих

На останки жорстоко вбитих людей натрапила пошукова експедиція на Житомирщині. Моторошна знахідка – результат роботи поблизу зниклого селища Шумськ. У 50-ті роки минулого століття цей населений пункт зрівняли із землею, створивши на місці села полігон. Пошуковці запевняють, це – останки жертв "червоного терору" 1920-1930-х років. Місце експедиції відвідали кореспонденти "5-го".

Десятки років ці кістки пролежали в землі на глибині два метри. За кілька місяців дослідники знайшли тут останки 48 жорстоко вбитих людей.

"Взагалі немає ніяких залишків одежі, ніяких хрестиків, а на той час усі носили хрестики. Абсолютно немає нічого", – зауважує учасник експедиції Юрій Сич.

За залишками черепів і зубів дослідники встановили: загиблі – жінки, діти та чоловіки похилого віку.

"Ми завезли їх в обласний криміналістичний центр. Експерти проводили аналіз, сказали, що решткам цим від 70 до 100 років", – розповів голова організації "Пошук" Олександр Ловинюк.

Пошукові роботи тривають на території зниклого села Шумськ. На перші моторошні знахідки тут натрапили ще 6 років тому. Учасники експедиції встановили – це поховання часів створення більшовицьких загонів із заготівлі продовольства.

"Люди, які виконували ці накази, тобто вбивали, вони не з місцевих. Великий відсоток, що це не українці були. Їм потрібен був український хліб, щоб нагодувати революціонерів, робочих у Петербурзі і в Москві. Тому був наказ: нам дуже потрібна Україна, бо тут є хліб, люди працюють, тут є, що взяти", – пояснив Юрій Сич.

За інформацією дослідників, мешканці Шумська не підтримували колективізації. За це, ймовірно, й поплатитися життям. У 30-ті роки сюди докотилася хвиля репресій та примусових депортацій. Зрештою, на місці села та прилеглих хуторів влада вирішила створити військовий полігон. У 1952-му Великий Шумськ зрівняли з землею.

"В архіві було знайдено документи, які дещо засвідчують нашу версію. Знайшли доповідну записку про безчинства продзагонів на території села Великий Шумськ, датована вона кінцем 19-го і початком 20-го років минулого століття", – зазначив Олександр Ловинюк.

За 6 років пошукових робіть учасники експедиції знайшли тут останки 192-х людей.

"Я так вважаю, що це обов’язок. Останки, які ми шукаємо, – їх треба знайти ще дуже багато. Якщо є такі масові, як ось тут, ми приїжджаємо на 2-3 дні. Нас не спонсорує ніхто, машину заправляємо, харчі за свій кошт", – розповів Василь Іванченко.

Знайдені останки пошуковці планують поховати за християнським звичаєм у сусідньому селі Сінгури і створити там меморіал пам’яті загиблих.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, Житомирська область, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, прадавню амфору та наконечники стріл виявили археологи на Запоріжжі. Їх розшукали на височині Мамай-Гора, де розташований могильний комплекс від часів неоліту до пізнього Середньовіччя. 

Дивіться також фотогалерею:

В Єгипті туристам показали унікальні гігантські статуї фараона Рамзеса ІІ – ФОТО

Попередній матеріал
Пожежа дісталася до житлових будинків: у Росії розриваються склади боєприпасів – відео
Наступний матеріал
"Ракицьких у збірній вже немає" – Мирон Маркевич розповів, як футболісти допомагають українській армії
Loading...

В Єгипті вперше за сто років відреставрують саркофаг Тутанхамона

"Якщо скіф не грабований – у нього нічого було взяти": що виявили археологи на височині Мамай-Гора

Археологи знайшли житло апостолів Петра та Андрія

Амфорі більше 5000 років: подробиці про унікальний артефакт часів Трипільської культури, знайдений біля Львова

У Франції знайшли найбільшу кістку динозавра – важить понад пів тонни

Пролежав на дні пів тисячі років: у Балтійському морі знайшли стародавній корабель