У зв'язку зі зростанням кількості шахрайств із застосуванням соціальної інженерії, число незаконних дій з платіжними картками, за якими банки понесли збитки, за минулий рік підвищилась до 105,5 тисяч випадків, у 2017 році – 77,6 тис. випадків. Про таке повідомила прес-служба НБУ.
"Тобто на один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток у 2018 році 92 гривні припадало на незаконні операції", – йдеться у тексті повідомлення.
Середній розмір однієї незаконної операції – близько 2 500 гривень (у 2017 році – 2 100 гривень).
Традиційно найбільша кількість шахрайських операцій відбувається у великих містах (з населенням понад один мільйон осіб).
"Найбільша кількість незаконних дій з платіжними картками у 2018 році відбувалась у мережі Інтернет – 55,1 тис. випадків (52,2% від загальної кількості) – і в порівнянні з 2017 роком зросла в 1,4 рази", – зазначили в НБУ.
За словами співробітників НБУ, шахраї вводять в оману пересічних громадян будь-якими способами, для того щоб вони розголосили власні персональні дані, реквізити платіжних карток, коди/паролі чи здійснили переказ коштів під психологічним впливом на користь шахраїв.
У багатьох випадках злочинці намагаються видати себе за співробітників банку (або Національного банку чи служби безпеки банку) та активно починають випитувати особисту інформацію й інші дані.
Таким чином, Нацбанк рекомендує не розголошувати нікому наступну інформацію:
- реквізити платіжних карток (термін її дії, код CVС2/CVV2, ПІН-код до картки),
- персональні дані,
- логін/пароль для входу у веб-банкінг,
- одноразові паролі для проведення додаткової автентифікації тощо.
Також з метою запобігання та протидії шахрайству Національний банк рекомендує:
- не відповідати на підозрілі телефонні дзвінки,
- звертатись до банку-емітенту платіжної картки та перевіряти стан своїх рахунків,
- застосовувати ліміти на проведення операцій з використанням платіжних карток, насамперед – в мережі Інтернет,
- користуватись послугами sms-інформування про здійснені операції.