Кількаденні переговори щодо транзиту газу територією України української сторони з російським "Газпром" у Відні завершилися вранці в понеділок, 30 грудня. Про це повідомив генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон у Facebook.
Макогон додав, що вже летить у Брюссель для вирішення іншого важливого завдання - своєчасного підписання міжоператорської угоди зі словацьким оператором ГТС Eustream на підставі європейських правил.
Тим часом, за словами заступника міністра юстиції Івана Ліщини, Україна підписала з російським "Газпромом" мирову угоду в інвестиційному арбітражі. Ліщина стверджує, що Росія відкликає свої вимоги, а українська сторона не порушує свого правила не укладати мирових угод в інвестиційних арбітражах, за якими офіційний Київ мав би сплачувати інвестору будь-яку компенсацію.
Подробиць угоди посадовець не розкриває, посилаючись на конфіденційність. Але наголошує: підписання документа відкриває шлях для укладання довготривалих договорів на транспортування газу між "Нафтогазом" та "Газпромом", яких прагнула Україна.
Нагадаємо, раніше Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв наголошував, що перемови тривають щодо кількох документів. Окрім міжоператорської, технічної, угоди між ОГТСУ та "Газпромом" - документу, який визначає технічні регламенти і правила взаємодії між операторами мереж двох країн, сторони також узгоджують текст Договору про організацію транзиту між "Нафтогазом" та "Газпромом".
Крім того, йшлося про Мирову угоду, якою "Нафтогаз" і "Газпром" визнають врегулювання взаємних претензій за контрактами 2009 року.
Напередодні проєкт мирової угоди між Україною та російським "Газпромом" схвалив Кабмін. За рішенням Стокгольмського арбітражу, "Газпром" виплатив Україні майже три мільярда доларів. Натомість Україна відмовляється, зокрема, від штрафів, накладених на "Газпром" Антимонопольним комітетом. Загальний розмір яких становить понад 7 млрд доларів.
Такі дії - це одна з умов підписання нової угоди щодо транзиту газу. Дія чинної закінчується 31 грудня.