"Нафтогаз"-"Газпром"
"Нафтогаз"-"Газпром" фото Телеграф

Експерти пояснили, як Росія підсаджувала Україну на "газову голку" – сюжет

Читайте по-русски
Перший газовий шантаж Росії Україна відчула ще на початку 90-х

Газові питання можуть теж з'явитися у порядку денному перемов президентів України та РФ на полях Нормандської зустрічі. Принаймні, Володимир Зеленський раніше припустив, що в межах саміту може обговорити з Володимиром Путіним укладення довгострокового транзитного контракту. Газ від початку отримання незалежності України став справжнім козирем у руках росіян. Як Москва підсаджувала Київ на "газову голку", розповість Сергій Барбу.

Газ – не лише цінний товар. Блакитне паливо – політичний вплив. І Росія про це не забуває протягом усіх років української незалежності. З кожним новим газовим договором Україна йшла на поступки, які надто дорого коштували нашій державі.

Перший газовий шантаж Росії Україна відчула ще на початку 90-х. Усе починалося з українських боргів за блакитне паливо перед Москвою. Згодом росіяни перекрили вентиль, але тоді альтернативи українській трубі для транзиту до Європи не було. Тож довелося домовлятися.

"Вже у 1993 році, коли були так звані "Масандрівські угоди" стосовно, зокрема, розподілу Чорноморського флоту, газові питання і борги на газ – вони стали таким наріжним каменем, у переговорах як ділити Чорноморський флот. Україна частково поступилася. 1994 році у частину оплати за газ було передано деякі об'єкти і кораблі Чорноморського флоту", – зазначає експерт програми "Енергетика" Українського інституту майбутнього Андріян Прокіп.

Нову газову війну Росія оголосила Україні після Помаранчевої революції. 2005-го року Кремль висунув ультиматум: Київ має платити за блакитне паливо уп'ятеро більше. Москва в односторонньому порядку розірвала контракт. Таким чином, ціна з 50 доларів мала становити майже 250. На такі умови Україна не погодилася. 1 січня 2006 року Росія перекрила газову трубу. А вже за 4 дні "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт.

"Був підписаний контракт, згідно із яким Україна закуповувала уже 95 доларів за тисячу кубів замість 50. Україна дотувала Росію за рахунок високої ціни на закупівлю російського газу для власних потреб і не ринкового тарифу на транспорт газу. Було також корумпування внутрішньої еліти України введенням посередника компанії "РосУкрЕнерго". Вона купувала російський газ для українського ринку у "Газпрому", – зауважив провідний експерт енергетичних програм центру Разумкова Максим Білявський.

Це вже 2010 рік. Бійки у парламенті та протести на вулицях. Так суспільство зреагувало на укладені у Харкові нові газові угоди. В обмін на знижку на блакитне паливо Віктор Янукович та "Партія регіонів" погодилися продовжити базування Чорноморського флору Росії у Криму на 30 років.

"У 2005 році була відмова України від євроатлантичної інтеграції через внесення змін у військову доктрину. У 2010 – це була пролонгація базування російського Чорноморського флоту у Криму. І за те, і за інше ми заплатили надто високу ціну", – наголосив експерт із питань енергетичної безпеки, президент центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Після двох десятків років газового шантажу, анексії Криму й окупації частини Донеччини та Луганщини Україна відмовилася від російського блакитного палива. З 2015 року його постачають так званим реверсом із Євросоюзу. Ба більше, "Нафтогаз" через Стокгольмський арбітраж зумів довести: умови, які пропонує Росія – неприпустимі. Згідно з рішенням міжнародного суду, Кремль має повернути Україні майже три мільярди доларів.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Олексій Іванченков, "5 канал"

 

 

Попередній матеріал
"Ми не вважаємо Росію ворогом, але вона напала на Україну" – Генсек НАТО
Наступний матеріал
У США митець з'їв чужу інсталяцію за $120 тисяч
Loading...

Ми зараз паразитуємо на "газовій російській голці" – економіст пояснив, чому

Є проблеми зі стягненням боргу з "Газпрому" в Німеччині, Польщі та Молдові – топменеджер "Нафтогазу"

Прямі постачання газу в Україну з Росії залежатимуть від компенсації РФ за арбітражами – Оржель

"Нафтогаз" подав позов проти "Газпрому" на $11,8 млрд – основні вимоги

Прямі закупівлі чи транзит: як Україна та Росія майже таємно провели газові переговори у Відні – репортаж

"Нафтогаз" подав клопотання про арешт активів "Газпрому" у Латвії – подробиці