Газ
Газ 5 канал

Геращенко: Змішати "нормандський формат" із газовими переговорами – це загроза нацбезпеці України

Читайте по-русски
Обговорити "газове" питання можуть і під час "нормандського формату", сказав Зеленський

Газові переговори із Росією можуть продовжитися вже за кілька днів. "Нафтогаз" та "Газпром" за участі європейської сторони намагатимуться дійти спільного знаменника в питанні транзиту російського газу через Україну. Офіційний Київ заявляє: перемови з росіянами нелегкі, але конструктивні. І вже найближчим часом Україна та Росія перейдуть до узгодження положень нового контракту на транзит газу. Детальніше кореспондент "5 каналу" Петро Троць розповість. 

І жодного політичного впливу. Такими мають бути підсумки українсько-російських газових переговорів, переконує міністр енергетики Олексій Оржель. Новий контракт із транзиту газу до Європи, можливі прямі поставки з Росії до України: ці питання, зокрема, обговорювали сторони під час минулотижневої зустрічі у Відні. Поки що компромісу не знайшли.

"Зустріч проходила в рамках тристороннього процесу. Були певні проблеми в частині того, що сторони, українська і російська, увесь час залишалися на позиції і не наближували свої позиції одна до одної. Це питання не тільки двох сторін, це питання безпеки постачання на європейські ринки, обсягів постачання. А коли є безпека постачання, обсяги, є стабільність на ринках і зниження ціни на газ", – сказав Оржель.

Новий етап переговорів може відбутися уже 5 грудня: залишилося отримати згоду росіян. Питання газу можуть обговорити і 9 грудня на зустрічі лідерів у "нормандському форматі" в Парижі – це вже припущення президента України.

"Для мене важливо, щоб питання про газ було окремим питанням. Незалежно від бажання обох сторін, воно не повинно бути жодним чином пов'язане з Донбасом. Хоча я не виключаю, що питання транзиту газу також може обговорюватися у "нормандському форматі", – сказав Володимир Зеленський в інтерв'ю виданню Spiegel.

Політичні опоненти Володимира Зеленського кажуть: "нормандський формат" – не місце для таких розмов.

Ірина Геращенко, член комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та нардеп від "ЄС" говорить: "Коли сьогодні є спроби затягти Україну в пастку Кремля, змішати "нормандський формат" із газовими переговорами, це є велика небезпека не тільки для енергетичної сфери України, а й загроза національній безпеці країни".

Підсумки газових переговорів із РФ впливатимуть і на ціну для населення.

"Якщо договір на транспортування буде підписаний, то це буде певна стабілізація ситуації, і ціни потенційно будуть менші, від цього можна виграти. Якщо ж договір на транспортування буде не підписаний, а в цьому є ймовірність, є багато зацікавлених сторін, щоб договір не був підписаний, була певна дистабілізація на ринку, яка потягне за собою підвищення ціни", – сказав Оржель.

Водночас уряд пропонує альтернативу – 6 гривень 96 копійок за кубометр: таку страхову ціну можна буде сплачувати від січня до квітня усім, хто не хоче залежати від результатів газових переговорів. Хто забажає ризикнути, може відмовитися від фіксованої вартості.

Володимир Омельченко, керівник енергетичних програм "Центру Разумкова", каже: "Це такий своєрідний тоталізатор, коли ризики "Нафтогазу" хочуть перекласти на населення. І на місці населення я б не грав у цей тоталізатор, і вважаю, що це неправильно, коли монополіст перекладає, при тому державний монополіст, ми всі є акціонерами цієї компанії, і він на нас перекладає свої ризики і змушує гратися в якісь незрозумілі наперстки".

Але як би не завершилися переговори, в уряді переконують: газу в українських підземних сховищах вистачить на всю зиму.

Петро Троць, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
На Україну насуваються снігопади – які області "замете" найбільше
Наступний матеріал
Ліга санкцій: у дружини коміка "95 Кварталу" знайшли туристичний бізнес в окупованому Криму
Loading...