"Нормандський саміт" не місце для врегулювання економічних питань, але як доводить історія – Росія відома своїм шантажем у газових справах. Тому газ і мир – Кремль хоче поставити на шальки терезів. Про це детальніше розповіли у програмі "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі".
Також, варто згадати Харківські угоди імені Медвєдєва-Януковича. І тоді, і тепер для Кремля газ – це насамперед геополітична зброя. І винятково політичне питання. Тому не дивно, що нині знову Росія хоче посадити Україну на свою газову голку, з якої ми зістрибнули 4 роки тому.
Не дарма ж міністр енергетики, який навряд чи робить заяви без погоджень з вищим керівництвом держави, вже оголосив про наміри української влади ухвалити нову угоду про транзит з "Газпромом". Мовляв, тоді ціна для споживачів знизиться. А так, дивись, і передвиборча обіцянка Зеленського справдиться. Щоправда, міністра швидко виправив прем'єр. Мовляв, жодних розмов про це не ведеться.
Новорічний подарунок підготувала під ялинку українська влада. Особливо приємний такий презент у період перших платіжок за опалення. Мовляв, з Росією домовимося і газ буде дешевшим. У кращому випадку такий дарунок може виявитися порожньою обіцянкою.
Російське – дешевше. Російське – вигідніше. Купляти блакитне паливо на пряму у Кремля – економно. Взявся переконувати українців міністр енергетики.
"Якщо ми підпишемо договір на транспортування з "Газпромом", зважаючи на ті запаси, які в нас є у сховищах, і на ті, які є у європейських газосховищах, ми можемо стати свідками одної з найдешевших цін на газ", – переконує міністр енергетики Олексій Оржель.
Цифри міністр не озвучив. Обіцяє, заощаджені гроші підуть на субсидії для населення.
За його словами, абсолютним пріоритетом для них є Україна.
Чи планує Україна купувати газ у Росії, на закритому пленарному засіданні запитали у прем'єр-міністра. Відповіді від Олексія Гончарука не почули. Вже після зібрання той пояснив, перемовини з росіянами тривають, але ідеться не про купівлю палива, а його транспортування до Європи.
"Ми будемо робити все від нас залежне. Для того щоб максимально швидко отримати довгостроковий контракт на транзит газу через територію України з Російської Федерації в Європейський Союз на максимально вигідних для України умовах", – заявив прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Контракт на транзит російського газу територією України закінчується 1 січня. Нового документа немає. Росія наполягає на річній угоді, Києву вигідні – довготривалі відносини. Переговори за посередництво європейської комісії зайшли в глухий кут. Однак несподівано і без попередження громадськості міністри енергетики України і Росії поїхали на переговори до Відня. Представників ЄС туди не запросили.
"Сторони обговорили врегулювання взаємних претензій щодо виконання контрактів, умови транзиту російського газу до Європи з 2020 року, перспективи прямої купівлі російського газу для споживачів України", – йдеться у повідомленні міністерства енергетики Росії.
У свою чергу, у повідомленні "Нафтогаз" йдеться про те, іноді росіяни ігнорують запрошення на тристоронки. Іноді просять поговорити окремо. Основне – щоб такі зустрічі були узгоджені з Європейською комісією і щоб рішення ухвалювалися в тристоронньому форматі.
Газову тему планують обговорити під час "нормандської зустрічі" у Парижі. Росію цікавить не так новий контракт на транзит, як спроба списати борги перед Україною і не виконувати рішення міжнародних судів.
"В "нормандському форматі" має бути наголошено на необхідності продовження в конструктивному дусі тристоронніх переговорів за участі європейської комісії. Ми не бачимо юридичних можливостей просто забути і списати мільярди доларів", – впевнений виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.
Нагадаємо, торік у лютому Україна виграла позов проти Росії у Стокгольському арбітражному суді. Судилися через газові контракти.
"Будь-яка знижка від Росії оберталася для нас пасткою. Вона буде вимагати щоб Україна відмовилася від усіх своїх позовів проти "Газпрому", і тільки в такому випадку вона готова дати знижку. Я вважаю, така ситуація для України є в жодному разі неприйнятною", – розповідає координатор житлово-комунальних програм "Опора" Тетяна Бойко.
За словами провідного експерта енергетичних програм центру Разумкова Максима Білявського, 26 листопада виповнилося 4 роки, як Україна не імпортує для власних потреб російське блакитне паливо. На погляд експерта, це є серйозним надбанням частині енергетичної безпеки нашої держави.
З осені 2015 року блакитне паливо Україна імпортує лише із західного кордону, так званий "Реверс". Знову купувати газ в Росії небезпечно, застерігають експерти. РФ на поступки просто так не піде. Історія тому доказ.
"У 2005 році це була відмова України від євроатлантичної інтеграції через внесення змін у військову доктрину. Вже у 2010 році – це була спроба базування чорноморського флоту в Севастополі до 2042 року. Таким чином, Україна легалізувала подальшу окупацію і анексію Криму. Зараз модель повторюється", – запевняє експерт з питань енергетичної безпеки, президент центру глобалістики "Стратегія ХХ" Михайло Гончар.
Теперішні плани Кремля не таємниця. Росія намагається посадити українську владу за стіл переговорів із представниками окупованих територій. В інтересах Москви перетворити Україну на федерацію.
Сергій Барбу, Сергій Клименко, "5 канал"