"Нафтогаз" виграв одну з апеляцій, яку подавав російський "Газпром" на рішення Стокгольмського арбітражу щодо контрактів на постачання блакитного палива. Відповідне рішення нині ухвалив Апеляційний суд округу Свеа у шведській столиці. Кремль оскаржує судову постанову, яка зобов'язує повернути Україні борг у 3 мільярди доларів. Про це повідомляє журналіст "5 каналу" Сергій Барбу.
Також Росія вимагає, щоб газове питання обговорили на Нормандській зустрічі у Парижі, яка відбудеться вже на початку грудня. В українському ж уряді заговорили про прямі поставки газу з Федерації. Мовляв, тоді блакитне паливо стане дешевшим. Однак жодних цифр посадовці не називають.
Міністр енергетики заявляє, що Україні вигідно купувати блакитне паливо напряму з Росії. Олексій Оржель переконує, заощаджені кошти можна спрямувати на субсидії.
"Якщо ми підпишемо договір на транспортування з "Газпромом", це не лише газ, закачаний за літніми цінами, ще більше факторів впливатиме на зниження ціни на газ. Якщо це станеться, у нас буде історичний мінімум за цінами, починаючи з 1 січня", – розповідає міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель.
Скільки саме можна зекономити – міністр не каже. Газове питання обговорювали на закритому засіданні уряду. Цифри також не озвучували. Відео оприлюднили народні депутати, які були присутні на засіданні Кабміну.
Голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції з ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе за засіданні сказала: "Ви можете підтвердити або спростувати слова міністра? Досвід України за останні 23 роки говорить, що будь-яка знижка на газ з боку РФ обертається нам втратами територій".
Після засідання уряду прем'єр виходить до преси.
"Дивіться, ніяких окремих переговорів не ведеться. У нас є переговори про продовження транзиту газу з РФ до ЄС. Це ті перемови, які ведуться. І про них усі знають. У рамках цих перемов є дуже багато питань, умов, ініціатив, ідей, які висловлюються різними учасниками", – відповідає на запитання, чи планує уряд купувати газ у Росії, прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Рівно 4 роки Україна не купує газ у Росії напряму. З 26-го листопада 2015 року блакитне паливо йде з Євросоюзу. Це так званий "реверс". А вже через місяць завершується дія контракту на транзит газу між Україною та Росією. Умови нового документа в "Газпромі" та "Нафтогазі" бачать по-різному.
"Якщо президенти в "нормандському форматі" будуть обговорювати те, що необхідно продовжувати в конструктивному дусі тристоронній формат, за участю Європейської комісії, то це, я вважаю, було б позитивом. Ми можемо розглядати, як Газпром виконує рішення Стокгольмського арбітражу. Ми нині не бачимо навіть юридичної можливості забути і списати 3 мільярди доларів", – впевнений виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.
Газпром оскаржує рішення Стокгольмського арбітражу, згідно з яким Росія заборгувала Україні майже 3 мільярди доларів. Одну з апеляцій Нафтогаз виграв у середу. Йдеться про рішення Апеляційного суду округу Свеа у шведській столиці.
Сергій Барбу, "5 канал"