Вовчанськ
Вовчанськ 5 канал

"Чому нас приєднали до РФ?!": як живуть прикордонні села Харківщини, які досі напряму залежать від російського газу

Читайте по-русски
Про вірогідність залишитися без російського газу в селі довідалися лише тиждень тому

Київ і "Нафтогаз" домовилися про транзит російського газу через українську трубу. Плескати поки не будемо, бо підписів під документами немає, та й і в принципі, як довіряти опонентам – знаємо їх. Разом з тим, газовий контракт уже називають компромісом. Росія буде довше, ніж хотіла, постачати європейцям газ через Україну. І виплатить Києву 3 мільярда боргу живими грошима за рішенням Стокгольмського арбітражу. А Україні доведеться погодитися на менші об'єми. І не лише. "Нафтогаз" готовий відмовитися від нового позову до російської монополії на 12 мільярдів доларів.

Тож що маємо нині. У перший рік Росія обіцяє прокачати через Україну 65 мільярдів кубометрів блакитного палива, в наступні чотири – ще по 40 мільярдів кубів. Тож "Газпром" за 5 років пустить через Україну 225 мільярдів кубів газу. Подробиці розповіли у програмі "Час. Підсумки" на "5 каналі".

Новий контракт буде укладено вже за європейським законодавством. Підписати обіцяють до 29 грудня. Важливий момент. Протокол – не лише заслуга наших переговірників чи європейських. Москва на початку грудня могла спокійно добудувати свою трубу – "Північний потік-2", і взагалі не готувати жодної угоди з Києвом, якби Штати не вдарили санкціями по швейцарській компанії, яка будувала "Північний потік-2". Та будівництво й припинила. Але навряд чи ця швейцарська компанія складе руки. Вочевидь буде боротися. І це війна не одного дня, і навіть не одного року. 

І поки в питанні транзиту російського газу крапки не розставлені, на Харківщині частина мешканців з острахом чекає морозів. Вовчанський район розташований на кордоні з Федерацією. Так от він і досі напряму залежить від російського газу, бо під'єднаний до російської труби. І якщо вона буде порожньою, то тисячі приватних будинків теж залишаться без газу. А значить – і без тепла.

"Деяке поросятко, деяке курятко сдавали, продавали. Щоб за ті труби заплатити, щоб за ті котли. Чого нас приєднали до Росії?" – розповідає про ситуацію мешканка села Бугаївка Антоніна Капінос.

Як проводили газ до хати, Антоніна Капінос пам'ятає дотепер. У Бугаївці колишня вчителька живе понад 40 років. Із початком газифікації в черзі була серед перших. Піч розібрала, щоб красиво в хаті було. Нині не розуміє, як грітиметься й готуватиме їжу, якщо газ вимкнуть.

"Буржуйки вам привезуть. Давайте ті котли тепер викинемо. Де ставити? Серед двору? Чи ми отут з сусідкою серед вигону їй поставимо ту буржуйку? Спробуй тих і дров купити! Дороговизна така, що я не знаю! І спробуй його попиляти, порубати. Наймати? Кого? Ми самі не в змозі його рубати і пиляти. Ходити в ліс трісочки збирати? Нас штрафом обкладуть", – обурюється мешканка села Бугаївка Антоніна Капінос.

Вовчанськ
Вовчанськ5 канал

Про вірогідність залишитися без російського газу в селі довідалися лише тиждень тому. Крім Бугаївки, у селищній раді опікуються Сосновим бором та селом Шевченко-1. За даними анкетування, 200 приватних будинків не мають альтернативи блакитному паливу.

"Ніхто не знає, що буде, ніхто нічого не планує. Всі сподіваються на краще", – каже голова Бігаївської сільської ради Сергій Гончарук.

А це вже передмістя Вовчанська. Так звана Кисляківка – приватний сектор. Як колись топили дровами – місцеві вже й забули. Газ із Росії тут чи не в кожній хаті.

"Так це ми російським газом топимо? Через те він такий поганий! Він же як солома горить, а тепла немає. Відімкнуть – так ми ж нічого не зробимо, ми проти відключення. А хто нас буде питати. Плитку включимо, електроплитку, а що ж робити", – розповідає мешканець села Вовчанськ Олександр.

Газ Вовчанський район отримує із Шебекина, що в Білгородській області. Ця мережа збудована ще за радянських часів, коли газопровід був спільним. У 2014 Росія на своїй ділянці встановила запірну арматуру. Під загрозою відключення опинилося 18 населених пунктів.

Вовчанськ
Вовчанськ5 канал

"Проблема не нова. Я як вже повідомив, вона виникла не вчора, не позавчора і не тиждень тому. І навіть не рік. Ця проблема має певну історію, але вона до цього часу не вирішувалась. Якщо наші люди не отримуватимуть газ, вони будуть позбавлені тепла і можливості навіть готувати їжу собі", – пояснює голова Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер.

У Вовчанській облраді кажуть: цим питанням опікуються вже давно. Аби запобігти газовому шантажу з боку північного сусіда, три роки тому почали програму енергозбереження та газозаміщення.

"Відповідно до цієї програми, з 16-го по 19 рік, ми збудували 16 нових модульних котелень. Це об'єкти соцсфери, дитячі садочок, школи і таке інше. Крім цього, було проведено реконструкції ще на 4-х котельнях. Дві з них – центральні, розташовані в центральному районі, вони централізовано подають теплопостачання населенню", – розповідає голова районної держадміністрації Віталій Мірошник.

В цій котельні використовується російський газ для забезпечення теплом понад п'яти з половиною тисяч мешканців Вовчанська. В зоні відповідальності – соціальна сфера та бюджетні установи. Два роки тому на території підприємства з’явилася нова котельня. Допоки є газ, вона вимкнена. Та паливо для неї вже запасли. Днів на десять. Заміщення газу буде дешевшим і для споживачів.

"До сьогоднішнього дня працює рішення Кабінету Міністрів. Ціна за одну г калорію на 10% зменшена, якщо ми виробляємо тепло з альтернативного палива. Так що це для абонентів вигідніше", – заспокоює директор Вовчанського підприємства теплових мереж Яким Романцов.

Енергетична безпека – ще одна складова програми заміщення газу. Спеціалісти району розрахували: колапсу не уникнути, якщо одночасно люди почнуть готувати і грітися від електромережі. На цій ділянці бригади спеціалістів одночасно працюють у семи будинках. Замінюють старі дроти на нові.

"Попередньо в кожній квартирі збільшиться потужність на 5 КВт у зв'язку з підготовкою. З таких розрахунків бралося у зв'язку з приготуванням їжі", – каже підрядник Сергій Свергуненко. 

Щоправда, робота спеціалістів закінчується на порогах помешкань. Потурбуватися про безпеку електромереж у власних квартирах вовчанці мають самостійно.

Вовчанськ
Вовчанськ5 канал

"Воно ж розраховане на лампочки, що тут 4, а тепер увімкнути пічку, бойлер, обігрівач – це навантаження. Витримають ті дроти чи ні? На пенсію не зробиш оцього всього, це все витрати, канавки продрати, щоб кабель закласти", – бідкається мешканець багатоповерхівки Володимир Хорошевський.

До кінця року багатоповерхівки мають бути захищені від наслідків імовірних газових воєн. Спеціалісти району навіть розробили проєкт окремого газопроводу. 30 кілометрів труби можуть убезпечити Вовчанський район. Вона приєднає населені пункти до української транспортної мережі. Виконати всі роботи можна за 8 місяців. Керівник області запевняє: узгодили створення робочої групи з "Нафтогазом".

"Є проєкт, який був затверджений, там є одна сума, а НАК "Нафтогаз" бачить іншу суму. Діалогу не було. Приблизна сума, зазначена в тому проєкті, який ми пропонували – це 400 млн грн. А бачення НАК "Нафтогазу" – це 200 млн грн", – розповідає голова Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер.

Але газопроводу таки бути – запевняють у Харківській облдержадміністрації. Та чи ведуть активні перемовини з державним газовим монополістом, не кажуть. У "Нафтогазу" своя відповідь.

Будівництво місцевих газопроводів – це зона відповідальності місцевої влади і профільного міністерства. Протягом декількох років їх неодноразово попереджали про можливі ризики з газопостачанням.

Нині у Вовчанському районі під ударом залишається понад 4 тисячі приватних домоволодінь. Влада області обіцяла забезпечити їх твердопаливними котлами. Але й досі – це лише обіцянка.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"

Попередній матеріал
Якщо беркутівців віддадуть Росії, питання Майдану буде вичерпане – журналіст
Наступний матеріал
З гідравлічними та пневматичними рятувальними засобами: держава придбала 31 спецавтомобіль для ДСНС
Loading...
Роз'яснив за Зеленським: Гончарук розповів, за яких умов можливе зниження тарифів на комірне – відео

Роз'яснив за Зеленським: Гончарук розповів, за яких умов можливе зниження тарифів на комірне – відео

Зрив опалювального сезону у Світловодську: міністр назвала причину

Зрив опалювального сезону у Світловодську: міністр назвала причину

"Згадали, коли рейтинг впав": як інтернет відреагував на "тарифну нараду" Зеленського

"Згадали, коли рейтинг впав": як інтернет відреагував на "тарифну нараду" Зеленського

У Світловодську почали вмикати опалення: що заважає зробити це швидко – репортаж

У Світловодську почали вмикати опалення: що заважає зробити це швидко – репортаж

"Сплять одягнутими та перуть руками": на Дніпропетровщині без води та опалення залишилися 9 тисяч жителів

"Сплять одягнутими та перуть руками": на Дніпропетровщині без води та опалення залишилися 9 тисяч жителів

На Кіровоградщині надзвичайна ситуація: 13 тисяч жителів досі без опалення

На Кіровоградщині надзвичайна ситуація: 13 тисяч жителів досі без опалення