Субсидія
Субсидія 5 канал

Субсидія по-новому: Рада дала "зелене світло" на жорсткі перевірки пільговиків – що зміниться

Читайте по-русски
Уряд на наступний рік заклав менше грошей на субсидії

Навздогін до законопроекту про окуповані території – ще один соціальний проект від влади. Але вже ухвалений. Про перевірку державних виплат. І тепер українцям доведеться повернути зайве. Йдеться і про пенсії, і про стипендії, і будь-яку іншу матеріальну допомогу від держави. Але в найнебезпечнішому становищі – одержувачі субсидій на комунальні послуги. Уряд перевірить мільйони громадян, які отримували субсидії останні 3 роки, після перевірки, звісно, змусять повернути гроші. Через суд. Про це розповіли у ефірі програми "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі".

Батарея ледь тепла, рахунки сплачені, а субсидії ще немає.

"Починаючи жовтня і до нині батарея була холодна. Я дзвонила і заяву писала, щоб повернули гроші, які я заплатила", – жаліється пенсіонерка Ганна Долинська.

Заяву на субсидію пані Ганні подала після 1-го жовтня. А це означає – гроші на руки отримає у грудні. Яку суму – ще не знає.

"Я субсидію отримую тільки на зимовий період. Бо на літній період у мене чорнобильська пільга. Пенсія у мене була 2700, а тепер додали 400 гривень", – розповідає пенсіонерка Галина Долинська.

Субсидію не уріжуть, розраховує пенсіонерка. Її необхідність готова доводити ревізорам, які незабаром можуть навідатися до помешкання пані Ганни. Соціальні інспектори – новація від влади. Перевірятимуть, чи заявник, бува, не приховав статків.

"Громадяни, які правдиво показують інформацію у своїх декларація, вони й надалі отримуватимуть субсидію", – переконує директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Вадим Боярський.

Верховна Рада дала зелене світло на жорсткі перевірки пільговиків. Уряд на наступний рік заклав менше грошей на субсидії. А ті, хто вже їх оформив, отримали платіжки за комірне із повними сумами. Скільки й чому держава вирішила зекономити на найбідніших?

Субсидія
Субсидія5 канал

Зелене світло перевіркам дає спеціальний закон. За нього депутати голосували двічі. Перший документ президент забракував. У виправленому і нині затвердженому прописали три етапи перевірок.

"Перше – перед призначенням таких виплат, друге – під час їх виплати, третє – ретроспективно після їх видання. Тобто моніторинг, чи тим вони були надані, чи правильно" – прокоментував новацію виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк. 

Три роки уряд перевірятиме, чи заслуговував пільговик субсидію. Якщо порушення знайдуть – гроші доведеться повернути. Стягуватимуть їх через суд.

Субсидія
Субсидія5 канал

"Під час верифікації субсидій Мінфін виявляє осіб, які під час отримання субсидії здійснюють купівлю коштовних речей: машин, квартир, інших товарів розкоші. Процес верифікації також дозволяє визначити так званих "мертвих душ" і тих, хто отримує дві субсидії", – йдеться у повідомленні Міністерства фінансів.

"Це про справедливість, бо якщо людина отримує субсидію у трьох квартирах, які має у трьох різних областях, то це не справедливо", – розповідає народний депутат від "Слуги народу", ініціатор закону Данило Гетманцев.

Всі перевірки проводитимуться автоматично – на спеціальній електронній платформі. До неї внесуть дані про доходи, банківські рахунки, авто і житло. Механізм намагалися впровадити ще два роки тому. Однак тоді завадило рішення Конституційного Суду.

"Конституційний Суд звернув увагу, по-перше, на відсутність захисту персональних даних. Незрозуміла підстава, яким чином, які органи цю персональну інформацію збиратимуть і яким чином вона стосується верифікації", – зазначає правник Ростислав Кравець.

Тепер зауважень від Конституційного Суду немає бути, переконують в уряді. Його рішення врахували. Персональні дані споживачів – захищені. Розробники ухваленого закону запевняють: перевірки – це спосіб виявити недобросовісних пільговиків, а не економити на найбідніших. Щоправда, заощаджувати на субсидіях держава таки запланувала. В наступному році.

Субсидія
Субсидія5 канал

"Розмір субсидії для всіх одержувачів зменшиться на третину. Вважалося, що родина повинна сплачувати 15 відсотків від доходу. З травня наступного року ось ця цифра з 15-ти збільшується до 20-ти. Певна частина сімей взагалі випаде із системи субсидій", – пояснює консультант із соціального захисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький. 

У бюджеті на 2020-й на субсидії заклали майже на 10 мільярдів гривень менше, аніж у поточному році. І цього достатньо, вважають урядовці.

"Цей обсяг обраховано з урахуванням очікуваної чисельності отримувачів субсидій та середнього розміру житлової субсидії, які зменшуються порівняно з поточним роком, у зв’язку із поступовим підвищенням доходів (пенсії, мінімальна зарплата, соцдопомоги тощо), стабілізацією тарифів при відносно незначному зростанні вартості окремих послуг", – повідомляють на сайті Міністерства фінансів. 

Субсидія
Субсидія5 канал

На думку аналітика асоціації міст України Назара Миколюка, асоціація не готова сказати, чи цих коштів вистачить. На сьогодні отримувачів субсидії приблизно три мільйони домогосподарств. Попереднього року було три мільйони триста тисяч. Тобто бачимо, що скорочення на триста тисяч.

Скільки субсидіантів відсіють у цьому опалювальному сезоні – порахують за місяць-два. В уряді запевняють, спеціально допомоги нікого не позбавлятимуть. Експерти ж прогнозують інше. Якщо з'явиться бодай підозра, що заявник вніс недостовірну інформацію, виплати йому автоматично заблокують. На який період – чіткої відповіді законодавство не дає. В такому випадку заборгованість за комірне – знову зростатиме.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Олексій Іванченков, "Час Підсумки"

Попередній матеріал
Щоб переселенці брали участь у переговорах в ТКГ, треба створити відповідну інституцію – журналістка
Наступний матеріал
На Дніпропетровщині через туберкульоз закрили школу на карантин – яка ситуація нині
Loading...

Монетизація пільг та субсидій в опалюваному сезоні – брифінг міністра соцполітики

Гончарук заявив, що цьогоріч субсидії не зменшать

Субсидії по-новому: коли та як саме зміняться нарахування пільг – інфографіка

Кабмін збільшив вартість комунальних послуг для отримувачів субсидій – на скільки

Кабмін спростив призначення субсидій для деяких категорій українців – кому саме

"Порізали" субсидії, доплати за дітей, підвищення пенсій і виплат армійцям: Порошенко про Бюджет-2020