Мозок

Учені знайшли "зомбі гени" – як вони впливають на наш мозок після смерті

Shutterstock

Мова йде про щось надприродне чи звичайну реакцію організму?

Експерти дізналися, що деякі клітини мозку характеризуються різким збільшенням експресії генів через декілька годин після того, як людина помирає. Про це повідомили в New Atlas.

Зазначимо, що експресією генів називають процес, у рамках якого відбувається перетворення спадкової інформації від гена на функціональний продукт – РНК або білок. На думку дослідників, знайдені "зомбі гени" передусім мають зв'язок із запальними процесами.

Читайте також: Учені знайшли зв'язок між групою крові та ризиком серцевого нападу

Помітити певні особливості функціонування нашого тіла вченим вдалося завдяки вивченню патернів експресії генів у свіжій мозковій тканині.

"Ми вирішили провести експеримент із моделювання смерті, щоб вивчити експресію всіх людських генів у момент часу від 0 до 24 годині у великому блоці нещодавно зібраних тканин мозку", – розповів автор дослідження Джеффрі Лоеб.

Мозок
Мозок
Фото: atenecalling.org

Тканини для нового дослідження експерти отримали від пацієнтів з епілепсій, що перенесли операцію зі зменшення нападів. Завдяки цьому вони провели аналіз тимчасових змін експресії генів у тканинах мозку з моменту збору зразків.

В основному гени не змінювалися протягом 24 годин, але у невеликого обсягу "зомбі генів" все ж таки зафіксували збільшення їх активності після смерті людини. Останні мають зв'язок з гліальними клітинами (певний тип імунних клітин головного мозку).

На думку Лоеба, ця активність – не щось надприродне, а лише реакція клітин на те, що головний мозок травмований. Однак, експерти помітили величезну активність у посмертні години.

Читайте також: Американські вчені розробили метод швидкого аналізу ДНК на мутації

Вони стверджують, що пікові показники експресії генів були приблизно через 12 годин після смерті, але також активність фіксували і через день після видалення тканини. Завдяки цьому вчені дізналися, яким генам і типам клітин властива деградація, а яким – збільшення.

"Все це дозволяє краще зрозуміти результати посмертних досліджень мозку", – розповіли вчені.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що знайдено новий спосіб, як захистити свій мозок від старіння.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ