Люди мають гени морських чудовиськ віком 500 млн років – учені

У давні часи в первісному морі існували істоти під назвою Едіакарські біоти, які нагадували листя, сльози і мотки мотузок.

Вони суттєво відрізнялися від сучасних істот, але все ж таки передали їм певні важливі гени, повідомляє Live Science. Вчені з'ясували, що у найбільш ранніх і примітивних земних тварин могли бути гени, що кодують існуючі донині симетрію тіла, органи чуття та імунітет.

Мова йде про плоских океанічних мешканців – Едіакарських біотів. Вони мали вкрай оригінальний зовнішній вигляд, який провокував дискусії вчених щодо того, чи могли вони взагалі існувати.

Зокрема, рангеоморфи виглядали як листя, тому недивно, що вчені мали певні сумніви. Істоти тих часів – перші існуючі багатоклітинні та далекі предки кожної сучасної істоти.

Читайте також: Древніший від Стоунхенджу: вчені дізналися справжній вік Шигірського ідола – фото

"Дивина та відсутність чітких характеристик ускладнили визначення їх положення на дереві життя", – стверджують експерти.

Представник едіакарської фауни
Представник едіакарської фауни
Фото: Verisimilus at English Wikipedia

Вчені дослідили скам'янілості з чотирьох родів, які представляють розмаїття більш ніж 40 відомих едіакарських видів з копалин місць в Аутбеку (Австралія). Вони це зробили для виявлення зв'язку між цими примітивними тваринами.

Дослідження торкнулося прожилка овальної форми Дікінсон, краплевидної кимберелли, повністю нерухомого трібрахідіума та ікарії. Виявилося, що вони суттєво не відрізняються від нині відомих нам тварин.

Безумовно, вони не мали голови і ніг, але все ж таки у них були деякі основні риси, що дійшли до наших днів. Зазначається, що безпосереднє вивчення генетичного складу цих тварин неможливе, але їх певні характеристики (наприклад, симетрія і сегментація тіла) все одно дають зрозуміти, що сучасні тварини мають вкрай важливі гени цих древніх чудовиськ.

"Вчені біології розвитку дізналися, що всі істоти, що мають передню і задню, ліву і праву частини, використовують однакові генетичні елементи, щоб встановити всі ці сторони", – розповів автор дослідження Скотт Еванс.

Життя в Едіакарському морі
Життя в Едіакарському морі
Фото: Ryan Somma

Це вказує на те, що якщо у цих едіакарських біотів є такі самі характеристики, то їх, судячи з усього, контролюють аналогічні гени. Окрім цього, що у сучасних істот (у тому числі людей) є не тільки гени, що кодують очі, але також регуляторні гени.

Завдяки їм організм розуміє, у який бік мають рухатися очі, а також вони впливають на те, які сегменти тіла стануть ступнями, а які – головами.

Читайте також: "Це не розіграш": у Тасманії сфотографували тварину, яку вважають вимерлою

Згідно дослідженню, опублікованому в Proceedings of the Royal Society B, регуляторними генами все не вичерпується. Експерти вважають, що відповідальні за нерви та м'язи гени, ймовірно, приховалися в геномах едіакарської біоти.

Завдяки викопним решткам дослідники зрозуміли, що ці тварини могли активно добувати їжу, а не просто відфільтровувати її з оточуючого середовища. Також це вказує на наявність у них генів, здатних до побудови рудиментарних нервових систем і органів чуття, що "допомагають виявляти і збирати їжу з морського дна".

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що українські полярники розбудили в Антарктиді величезного кита.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше