Мова йде про дерев'яну антропоморфну статую з безліччю облич, що нагадують маски. Її вирізали тисячі років тому, повідомляє Science Alert.
Протягом довгого часу Шигірський ідол зберігався в кислому, антимікробному середовищі торфʼяного болота Шигірь на Уралі (Росія). Вперше великі уламки статуї виявили у 1890 році.

Дослідники одразу не зрозуміли істинну цінність знахідки, але згодом стало ясно, що перед ними найдавніша дерев'яна статуя, відома сучасному людству.
До 90-х років минулого століття вчені думали, що їй близько 9 750 років, після 2018 року – приблизно 11,6 тис років. Однак, нове дослідження все змінило.
Читайте також: Археологи знайшли помешкання жінки-вікінга, яка перетнула Атлантику за 500 років до Колумба
До нового висновку дійшли археологи Томас Тербергер і Світлана Савченко. Вони дослідили результати множинного вуглецевого датування і зрозуміли, що статуя з'явилася на Уралі значно раніше, ніж вважали вчені.

На їх думку, деревина, яка була використана в скульптурі, віком приблизно 12 250 років, а ось саму статую вирізали 12,1 тис років тому. Таким чином, Шигірський ідол з'явився на 500 років раніше, ніж стверджували вчені в 2018 році.
Це говорить про те, що скульптура вже існувала між останнім Льодовиком періодом і голоценом. Зазначимо, що Стоунхендж з'явився близько 5 тис років тому.
"Ідол вирізали в епоху великих кліматичних змін, коли ранні ліси поширювалися по більш теплим пізнім льодовикам і післяльодовикової Євразії. Пейзаж змінився, і мистецтво – фігуративні малюнки і натуралістичні тварини, намальовані в печерах і вирізані у скелях, теж", – розповів Томас Тербергер.
Читайте також: Археологи знайшли поблизу Стоунхенджу незвичну споруду
На його думку, мисливці-збирачі завдяки ідолу хотіли "впоратися зі складними умовами, з якими вони зіткнулися". Не дивлячись на це припущення, експертам важко встановити, який саме був сенс у цій скульптурі.

Тим не менш, можна точно сказати, що творці Шигірського ідола цінували символізм, навіть не дивлячись на те, що в ті часи начебто були відсутні культура та духовність у класичному розумінні. Творці скульптури точно вміли ліпити і робити різьбу по дереву, а також вчених вразило те, що знахідка зберіглася до нашого часу.
"Варто визнати, що мисливці-збирачі мали складні ритуали і були здатні дуже витончено виражати свої ідеї та мистецтво. Все це почалося не з фермерів, а з мисливців-збирачів, до того ж набагато раніше, ніж ми припускали", – стверджує археолог.
До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що Стоунхендж побудували із залишків стародавньої пам'ятки кам'яного віку.
Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!