Під кригою Гренландії знайшли рослини – як це пов'язано із затопленням міст через 50 років

Ученим вдалося знайти на дні 1,4-кілометрового крижаного керна в Гренландії залишки стародавніх рослинних матеріалів.

Знахідка є свідченням того, що колись в Гренландії взагалі була відсутня крижана кірка, замість якої, можливо, ріс справжній ліс. Про це повідомили в Science Alert.

"Наше дослідження показує, що Гренландія набагато чутливіша до природного потепління клімату, ніж ми звикли думати, і ми вже знаємо, що неконтрольоване потепління планети значно перевищує природний темп", – розповів Ендрю Крайст з Університету Вермонта.

Підтвердженням цього є зразок керна довжиною 1,4 км, що розкопали в 1966 році на військовій базі часів холодної війни Camp Century. На ній займалися вириванням системи тунелів, щоб заховати ядерні заряди.

Однак, секретний план виявився провальним, крига була дуже нестійкою. Тим не менш, спеціалісти паралельно проводили наукові дослідження, в рамках яких витягли крижаний керн.

Він мав 14 м мулистого льоду і 3,44 м замерзлого осаду з-під крижаного покриву. Зразок був у декількох наукових установах і в підсумку залишився в 90-х роках минулого століття у Данії.

Гренландія
Гренландія
Фото: Shutterstock

На нього знову звернули увагу лише декілька років тому. Згодом дослідження показали, що в ньому присутні прекрасно збережені рослинні структури. Зокрема, скам'янілі листя і гілки.

"Ми вивчали скам'янілості, але вони виглядають так, ніби померли вчора. Це капсула часу, яка зберегла те, що колись жило в Гренландії", – стверджує Крайст.

Залишки стародавніх рослинних матеріалів
Залишки стародавніх рослинних матеріалів
Фото: Christ et al., PNAS, 2021

Учені проаналізували осадові породи та зрозуміли, що рослини містять рідкісні ізотопи алюмінію та берилію, що утворюються, коли космічні промені потрапляють на голу землю. Це вказує на те, що колись ця місцевість повністю розтанула і залишалась розтопленою протягом довгого часу.

Це дозволило утворитися ізотопам, а рослинності – рости і поглинати їх разом із мохом і, ймовірно, з деревами. Завдяки радіовуглецевому і оптичному датуванню дослідники визначили це танення з точністю до останнього мільйона років.

Уся отримана інформація вказує на те, що вчені могли помилятися щодо постійності крижаного покрову Гренландії, який в даний момент займає близько 80% суші.

Гренландія
Гренландія
Фото: Shutterstock

На думку дослідників, рівень моря може піднятися на 7 м, якщо гренландський крижаний покрив повністю розтане. Саме тому вони вважають, що у людства є серйозні проблеми.

"Гренландія може швидко розтанути, вилившись в океани настільки, що Нью-Йорк, Майамі, Дакка й інші міста просто підуть під воду. Це не проблема наступних двадцяти поколінь. Це актуальна проблема на найближчі 50 років", – розповів геолог Пол Бірман.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що Європа переживає період найекстремальнішої за 2 тисячі років посухи.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше