Чому насправді помер Чингісхан – учені

Учені провели дослідження і дізналися, що Чингісхан міг вмерти через бубонну чуму, а не втрату крови, отруєну стрілу або інші причині, про які ходять легенди.

Про це повідомляє LiveScience.

Чингісхан народився у 1162 році і відомий як легендарний завойовник. У 1206 році він – перший правитель і засновник Монгольської імперії, яка була в 2,5 рази більше за Римську імперію вже 1227 році. 

Його смерть залишилася в історії дуже таємничою. Вчені стверджують, що родичі та послідовники Чингісхана не мали права називати причину його загибелі, оскільки це сталося в той час, коли його імперія брала участь у важливій війні.

Монгольські вершники
Монгольські вершники
Фото: Shutterstock

Для вшанування або заплямування його пам'яті люди розповсюджували усілякі легенди про смерть завойовника. Так, є версія про смерть від втрати крові, кастрації, отруєної стріли, а також були чутки про смертельні травми, отримані після падіння з коня.

Експерти стверджують, що всі ці версії могли виникнути ще до того, як Чингісхан помер. Дивовижно, але саме коронавірус надихнув учених на дослідження цієї теми.

"Поточна пандемія COVID-19 спонукала нас задуматися про древні пандемії", – розповіли вони.

Саме тому вони почали аналізувати історичний текст "Історія Юань". В ньому сказано, що під час останньої компанії проти Західної Ся з 18 по 25 серпня 1227 року Чингісхан став себе погано почувати через лихоманку, а вже через 8 днів він помер.

Чингісхан
Чингісхан
Фото: Shutterstock

Минулі дослідження вказували на черевний тиф у завойовника, проте спеціалісти відзначили, що відсутні згадки про інші типові симптоми цієї хвороби, такі як біль в животі і блювота. Це діагностовано не тільки завдяки основним клінічним ознакам, але й інформації про хвороби, які фіксували у монгольських воєнних і їхніх ворогів.

Виявилося, що стан завойовника вказував на те, що він міг захворіти бубонною чумою, яка була поширеним недугом того часу.

"Хоча ми не можемо бути на 100% впевненими у такій причини смерті, ми можемо сказати, що цей клінічний сценарій набагато реалістичніше і заслуговує докладного історичного розгляду, ніж інші надумані гіпотези", – стверджують вчені.

Автори дослідження розповіли, що невідомо, де саме поховали Чингісхана, тому у них немає можливості дослідити його тіло і більш достовірно встановити причину його смерті.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що вчені розкопали мумію із золотим язиком.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше