Гонитва озброєнь та пандемія: що нині загрожує світу та як протидіяти

"Час за Гринвічем" 5 канал
Росія та Китай як і раніше нарощують військову міць

Що нині становить загрозу для світу: військові конфлікти і нарощування збройного потенціалу країн? Чи поширення нових хвороб та проблеми із доступом до найнеобхіднішого – їжі, води та медикаментів? Пандемія коронавірусу вплинула на пріоритети для більшості світових держав. Однак і старі проблеми нікуди не зникли. Приміром, Росія та Китай як і раніше нарощують військову міць. Утім Пекін поширює свою експансію економічно. І ніхто не зможе сперечатися, що китайські товари нині є в кожному куточку світу. Але Росія постійно лякає усіх зброєю і втручається в регіональні конфлікти, а потім намагається залишити там своїх так званих "миротворців". Так було у Придністров'ї, Абхазії, Південній Осетії та Нагірному Карабаху. Про виклики сьогодення говорять на міжнародному форумі в Азербайджані. Як разом протидіяти новим та старим загрозам – в ексклюзивному матеріалі з Баку для "Часу за Гринвічем", від журналістки Євгенії Китаївої.

Людство вирішує, як жити далі у світі, сповненому COVID-19. Адже пандемія створює безліч проблем – це і пересування, й економічна співпраця, і регіональний розвиток. Щоб разом протистояти новим загрозам, у Баку зібралися дипломати, політики та науковці з понад 40 країн світу. Нарікають на недосконалість інструментів, які світ використовує у подоланні пандемії. А саме – несправедливий розподіл вакцин.

"Ми висунули ініціативу в Раді ООН з прав людини щодо рівного доступу до вакцин та їх справедливого розподілу. Ми є однією з країн, які на глобальному рівні говорять про "вакцинний націоналізм". Деякі держави вже планують бустерну дозу, проте досі залишаються країни з дуже низьким рівнем вакцинації", – розповів президент Азербайджану Ільхам Алієв. 

Президент Азербайджану
Президент Азербайджану5 канал

Однак і без пандемії залишається багато викликів. Говорять у Баку і про висхідну роль економік Китаю та Росії, які хочуть диктувати свої вимоги не лише в регіоні, але й у всьому світі. Зазначають, що у цьому сенсі варто країнам об'єднуватися для протистояння нових загроз.

"Залишаються старі протистояння, як між Росією та США, але з'являються й нові. Наприклад, напруга між США і Китаєм. Це новий потенційний конфлікт. Китай дуже сильно розширюється у Тихоокеанському регіоні і в маленьких країн запитують, то на чиєму ти боці?" – сказав президент Боснії та Герцеговини (2014-2018) Младен Іванич. 

Говорять і про мілітаризацію регіону, адже Китай нарощує свій військовий потенціал. А Росія надто часто втручається чи сама розпалює військові конфлікти. Згадують і війну в Нагірному Карабаху. Азербайджану вдалося відвоювати більшу частину регіону. І вирішувалося це питання військовим шляхом, а не політичним. Жодна з міжнародних організацій, яка взяла на себе відповідальність з врегулювання конфлікту, за майже три десятки років так і не спромоглась його вирішити.

Війна
Війна 5 канал

"Азербайджан тривалі роки терпляче чекав на рішення з боку Організації Об'єднаних Націй, ОБСЄ, Мінської групи і коли переконався в безрезультатності цього, сам ухвалив рішення", – зазначив прем'єр-міністр Туреччини (2016-2018) Біналі Їлдирим. 

"Резолюції упродовж 27 років залишалися на папері, і якби Азербайджан, який скористався статтею 51 Статуту ООН, що передбачає право на самооборону, не відновив своєї територіальної цілісності, то ці резолюції залишалися на папері ще наступні десятиліття", – наголосив президент Азербайджану Ільхам Алієв. 

Азербайджан за допомогою Міжнародного форуму хоче об'єднати зусилля багатьох країн. А Баку може стати майданчиком для співпраці – і з напрямку безпеки, і задля боротьби з пандемією з COVID-19.

Читайте також: Як Нагірний Карабах повертається до життя та коли зникне слід від "російського чобота"

Євгенія Китаїва, Ганна Кудрявцева, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Підсумки кліматичного саміту: які наслідки глобального потепління та чи має планета шанс
Наступний матеріал
Шкідливіше за куріння: якої шкоди завдає горіння сухої трави та як безпечно позбутися листя
Loading...