Азербайджан
Азербайджан 5 канал

Рік завершення Другої Карабаської війни: як Азербайджан повернув і відбудовує свої території

Читайте по-русски
Довгих 30 років Азербайджан планував цю спецоперацію і готував до неї спеціальний підрозділ

У відомій азербайджанській пісні співається, що шушинські гори завжди в тумані. Як сьогодні, так само було і в день азербайджанської спецоперації із взяття міста Шуша.

Місто на вершині гір називають перлиною Нагірного Карабаху. Саме за нього йшли найжорстокіші бої. Довгих 30 років Азербайджан планував цю спецоперацію і готував до неї спеціальний підрозділ. Десятки, а можливо й сотні разів азербайджанські спецпризначенці знову і знову покроково проходили всі етапи військової операції зі взяття Шуші.

"Впродовж 30 років ми готувались до цього. По-перше, ми хотіли повернути свою землю, а по-друге, ми хотіли помститися за таку кількість наших загиблих на цій землі. Ми йшли, не зупиняючись, бо це була мрія 30 років", – сказав капітан Збройних сил Азербайджану Рамазан Худулов.

Рамазан під час спецоперації командував піхотним підрозділом, на який було покладено одне з найважчих завдань. Вони мали наблизитися до підніжжя гори, на якій і розташоване місто Шуша, і весь вогонь вірменської армії взяти на себе, аби в цей час азербайджанські спецпризначенці могли зайти у тил ворога.

"Важко було у ці хвилини, бо вся увага вірменських солдатів була сконцентрована на нас, і нам потрібно було так триматися, аби вони не помітили наших спецпризначенців. Вся їхня зброя стріляла в нас. А вже потім вони зрозуміли, що у них у тилу наші армійці", – розповідає Рамазан Худулов.

Спецоперація була успішною. За три дні азербайджанським військовим вдалося повністю звільнили місто.

"У нас була інформація, що вірмени тримають наших полонених у місцевій в'язниці. І щойно ми зайшли в місто, ми перевірили тюрму. Але, нажаль, вона була вже повністю порожньою", – пояснює капітан.

Шушинська в'язниця вважалася однією з найстрашніших за часів Російської імперії та СРСР. Тут відбували покарання найнебезпечніші злочинці. А вже після захоплення міста Вірменією у травні 1992 року у цих стінах тримали азербайджанських полонених. Уже рік ця в'язниця порожня.

Місто відновлюють будівельники. Поки що в Шушу не повертаються місцеві, всі чекають завершення реставраційних та будівельних робіт. Юсіф Мірзаєв тут народився і виріс. Під час Першої Карабаської війни виїхав із родиною до столиці і працював там інженером. Коли дізнався, що шукають охочих відбудовувати Шушу, звільнився з роботи і приїхав до рідного міста.

"Для того, щоб приїхати сюди, на всю роботу погодився. Я сам інженер, але я і камінь тягав, і дошки тягаг, тільки щоб побачити це місто, цей будинок і цю вулицю", – каже шушинець Юсіф Мірзаєв.

Під час Першої Карабаської війни Юсіфу був 21 рік. Він обороняв своє місто зі зброєю в руках.

"Просто сили забракло проти такої армії, проти радянської армії, як воювати? Ви тільки зараз бачите терористів, ми тоді бачили терористів. Я досить їх бачив останній день тут", – зауважує Юсіф Мірзаєв.

Дім чоловіка зруйнований. Юсіф каже: якщо сам не встигне його відбудувати, до роботи стане син, і родина таки повернеться додому. Нині ж, запрошує нас у ще не відновлений будинок і за традицією пригощає хлібом і чаєм. Щоправда, поки що з термоса.

Під час 44-денної війни Азербайджану вдалося відвоювати більшу частину регіону. Однак, говорили гармати, а не політики.

"Азербайджан сам вирішив конфлікт. Сам виконав ухвалені у 1993 році Радою Безпеки ООН резолюції, що вимагають негайного, повного та беззастережного виведення збройних сил Вірменії з окупованих територій Азербайджану", – наголосив президент Азербайджану Ільхам Алієв.

Резолюцію про мирне врегулювання конфлікту за Нагірний Карабах підписали Сполучені Штати Америки, Росія і Франція. Була створена Мінська група ОБСЄ. Щоправда, майже за три десятки років дипломатичним шляхом так і не вдалося врегулювати цей конфлікт.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, Азербайджан, "5 канал"

Нагадаємо, під час боїв за Нагірний Карабах Азербайджан повернув під власний контроль 7 районів. У 44-денній війні, за офіційними даними, загинуло більш як 2 тис. азербайджанських військових.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
"Найімовірніше, віялове відключення буде, але ми всі це переживемо" – Фурса
Наступний матеріал
У Львові від коронавірусу померли 23-річна вагітна і молодий чоловік
Loading...