Азербайджан
Азербайджан 5 канал

"Місто зруйноване вщент": як азербайджанські біженці повертаються додому після 30 років окупації – сюжет

Читайте по-русски
Азербайджанці місто-привид Агдам називають своєю Хіросімою через його вигляд

Знову піднімають за тривогою, щоправда навчальною. Вірменія та Азербайджан одночасно оголосили про масштабні військові навчання. Обидві країни повідомляють про залучення багатотисячного війська, а ще сотні ракетних та артилерійських установок та бойових літаків. У листопаді 2020 країни підписали мирну угоду. Велика кількість вірмен вважають цей документ приниженням. В Єревані досі тривають протести. Тим часом до відвойованих місць Карабаху приїжджають азербайджанські біженці, аби подивитися на рідні села. Журналістка "5 каналу" їздила разом із ними і бачила, як це, повернутися додому після 30 років окупації.

Місто-привид Агдам. Азербайджанці називають його своєю Хіросімою. Адже саме такий вигляд мають міста у фільмах після ядерного вибуху. Куди не поглянь – усюди видно сліди війни. Під час першої Карабаської війни, Агдам був одним із форпостів для азербайджанських військових. Вірмени його намагалися взяти впродовж двох місяців. Згодом, взявши місто в кільце, розбили його "Градами" з вершин навколишніх гір. Після взяття міста вірменськими військовими всі будівлі були зруйновані вщент, просто під фундамент. Вціліла лише одна мечеть.

Насправді окупаційні сили знищували місто вже після того, як захопили його. У результаті сорока чотирьох денної війни, восени 2020 азербайджанській армії вдалося повернути під власний контроль територію Агдамського району і самого Агдаму. Вціліла святиня стала місцем збору для азербайджанських біженців, які вперше за 30 років повертаються додому.

"Відчуття словами не передати. Вони були гірше фашистів. Відрізали голови молодим людям. Дурили. Азербайджанською кликали до себе людей, а потім знущалися над ними. І зараз бачу все довкола – радію, що ми повернули свою землю, але без сліз на це дивитися не можна", – каже ветеран першої Карабаської війни Фірудін Алієв.

Фірудін брав участь у боях першої Карабаської війни. Отримав надскладне поранення і майже тиждень чекав на евакуацію. Каже, вижив для того, аби ось так, одного дня, повернутися до звільненого Агдаму.

"Ми не претендуємо на чужі землі. Ми повернули тільки те, що й так по закону належить нам", – додає Фірудін Алієв.

Місцеві розповідають, що відвоювати землю – це тільки початок, бо повертатися поки що нікуди. Їхні будинки зруйновані. Експерти ж проводять паралелі з українськими територіями, окупованими Росією.

"У ситуації з Україною і Росією, і в ситуації в Карабасі, відмінність у чому, у вас проблема напряму. Припустимо, у Грузії та в Україні конфлікт безпосередньо з Росією. А тут якось було зроблено, як-то хитро вигадано", – наголошує директор центру історії Кавказу Різван Гусеєв.

Азербайджанці знають, хто ховався за спиною їхнього супротивника. Росія відкрито не втручалася у конфлікт. Втім, вірмени воювали зброєю, яку безоплатно надала їм Федерація.

"У питанні з Україною ми тільки хочемо, що б це питання вирішилося. Тому що вся ця спадщина, вона на шкоду зараз тим країнам, які все це вигадали. Ось зараз це їм на шкоду. Вони зараз не менше України пожинають плоди того, що зробили", – додає Різван Гусеєв.

Трохи більше ніж за місяць бойових дій Азербайджан та Вірменія підписали мирну угоду. Офіційний Баку говорить, що упродовж 30 років сподівалися на мирне врегулювання. Однак, миру вдалося досягти тільки після війни.

"Це був вимушений захід. І цей захід виявився ефективнішим всіх багаторічних, тридцятирічних непотрібних переговорів", – відмітив президент Азербайджану Ільхам Алієв.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, Азербайджан "5 канал"

Попередній матеріал
Банкова перекладає відповідальність за ситуацію з COVID-19 на місцеву владу – Марина Порошенко
Наступний матеріал
Перехід на літній час та обмеження роботи колекторів: як та за що голосувала Рада перед карантином
Loading...

Азербайджан та Вірменія домовилися про перемир'я

Війна за Нагірний Карабах: конфлікт спалахнув з новою силою, повідомляють про загиблих військових і цивільних

Війна за Нагірний Карабах: Вірменія заявила про відновлення ракетних обстрілів

Війна за Нагірний Карабах: Вірменія заявляє про застосування Азербайджаном касетних бомб

Президент Азербайджану заявляє про звільнення міста в Нагірному Карабасі

Азербайджанська армія взяла під свій контроль 9 населених пунктів Нагірного Карабаху