Кавова криза: чому люди можуть залишитися без щоденної філіжанки ароматного напою та яка альтернатива

"Час за Гринвічем" 5 канал
Вже зараз країни, які вирощують сільськогосподарську продукцію, стають дуже вразливими до посух, морозів чи повеней

Коли висока вода нищить цілі поселення в Азії або ж від пекельної спеки помирають мешканці Африки – це може спричинити певну тривогу у пересічного українця. Але ж ці лиха, здається, настільки від нас далеко. Але якщо кліматичні зміни планети вплинуть на наші щоденні звички, що тоді? Вже зараз країни, які вирощують сільськогосподарську продукцію – стають дуже вразливими до аномальних посух, морозів чи повеней. А за прогнозами вчених, до 2050 року під цим ударом можуть опинитися майже половина усіх угідь. Та що там говорити. Приміром, аромат улюбленої кави скоро може зникнути з кафе і наших домівок. Цього року кава побила рекордну позначку вартості за останні 7 років. І причина – тотальні неврожаї в країнах-експортерах, які відчули наслідки глобального потепління. Чи питимемо ми каву за кілька десятків років та як дефіциту на плантаціях можуть зарадити науковці– з філіжанкою ароматного напою досліджувала журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем". 

Філіжанка кави за сніданком – мій незмінний ранковий ритуал. Люблю звичайне американо – без молока й цукру. І це горнятко кави – одне з понад 2 млрд, які випивають щодня у світі. Втім для кавоманів є невтішні новини: їхній улюблений напій може зникнути з полиць магазинів.

Усе через кліматичну кризу, яка щороку лише поглиблюється. Країни-виробники кави дедалі частіше потерпають від посухи. А найбільший виробник цього напою – Бразилія – цьогоріч навпаки зіткнулася з найсильнішими за 3 десятиріччя морозами. Упродовж року кава подорожчала більш ніж наполовину. А провідні кав'ярні почали робити закупи про запас.

Посуха
Посуха5 канал

Щороку у світі виготовляють із десяток тонн кави – і це не межа, бо попит зростає. Через це доводиться розширювати кавові плантації або вирощувати нові. Для цього масово вирубують ліси – особливо у вразливих районах тропіків.

"Зараз кліматичні зміни – головна проблема кавової індустрії. У тропіках фермери потерпають не лише від змін клімату й різкого зростання температур, а й від руйнівних дощів та сильної посухи", – розповів ботанік Аарон Дейвіс. 

Як урятувати довкілля і не позбавити насолоди кавоманів, знають науковці з Фінляндії. Вони почали вирощувати каву в лабораторії. Дослідники використовують клітини кавових дерев – їх розміщують у спеціальному розчині та кладуть у біореактор, наповнений поживними речовинами.

Звідти вже дістають біомасу, яку висушують у порошок, обсмажують та перетворюють на гущу, готову для заварювання. На колір і смак кава з пробірки нічим не відрізняється від звичайної. Принаймні так кажуть дослідники. Хіба що такий напій менш гіркий – через нижчий вміст кофеїну. Однак рівень гіркоти, як і інші смакові особливості чи текстуру, можна змінити в процесі обсмажування – наприклад, додати ароматизатори. А в самій лабораторії – виростити різні сорти кави.

Кава з пробірки
Кава з пробірки5 канал

"Кожна кава має свій особливий аромат. Залежно від рівня обсмажування, він може бути фруктовим, зеленим, медовим тощо. Натепер маємо кілька рівнів та параметрів обсмажування під час виготовлення лабораторної кави. Нам дуже цікаво вивчати, наскільки вона відрізняється за смаком та запахом", – зазначив науковець центру технічних досліджень Фінляндії Хейккі Айсала. 

"Біореактор, в якому ми вирощуємо каву, є повністю закритою системою, якій не страшне забруднення. Відповідно, нам не потрібні хімікати й надмірні добрива, які виснажують ґрунт. Тобто середовище для вирощення біомаси можна використовувати повторно", – розповів керівник дослідницької групи центру технічних досліджень Фінляндії Хейко Рішер. 

Окрім екологічності, кава з пробірки має й інші переваги. Наприклад, економить гроші на транспортуванні, а ще її можна вирощувати в будь-яку пору року. Лабораторна кава – винахід поки що експериментальний. Перш ніж вона пройде всі необхідні випробування, отримає ліцензію та потрапить на прилавки, мине щонайменше чотири роки – припускають науковці. Щоби така кава з'явилася у продажу, Європейський Союз має визнати її "новою їжею". Та чи готові кавомани проміняти свій улюблений напій на лабораторний аналог?

"Гадаю, колись це таки станеться – ми вже на шляху до переходу на альтернативну каву. Кавові дерева зникають, тож треба вирішувати цю проблему. Якщо новий напій буде смачним і пахнутиме, як справжній, то чому б і ні?", – підсумував бариста Сату.

Фінські науковці не єдині, хто намагається знайти альтернативу кавовим плантаціям. Їхні колеги з США виготовили каву з молекул. Вона містить кофеїн, але менш гірка та м'якша на смак. Рецепт такого напою винахідники тримають у таємниці.

Читайте також: посуха за крок від того, щоб стати наступною "пандемією".

Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Шкідливіше за куріння: якої шкоди завдає горіння сухої трави та як безпечно позбутися листя
Наступний матеріал
Не казки про Леніна: як "вождь пролетаріату" через коханок спізнився на революцію
Loading...