Це поле озимого ячменю. Врожаю з нього вже не чекають - через посуху всі посіви загинули – бідкаються аграрії.
За попередніми підрахунками підприємця, його агрофірма втратила декілька мільйонів гривень.
Найкритичніша ситуація з посухою на півдні Одещини. Тамтешні фермери скаржаться, що вже втратили близько половини врожаю зернових культур, зокрема й стратегічної пшениці.
Вадим Федоренко розповідає – аграрною справою займається зі шкільного віку – спочатку допомагав батькові, а згодом заснував невеличке фермерське господарство. Відтоді такої посухи не бачив.
Щоб земля набралася вологи, необхідно, щоб випало не менше 40 мм опадів – кажуть синоптики. Проте найближчими днями на це годі сподіватися.
Врятувати врожаї аграріїв Одещини можуть системи поливу, але їх в області – одиниці. Але зрошування підвищує собівартість зерна. Аграрій Ігор Воцеховський каже, готовий вкладати гроші у поливні системи, якби кредити буди доступними.
"Під такі проценти кредитування щоб купити одну машину, вона коштує 100-120 тисяч доларів, ми не можемо купити такі дозувальні установки, якщо не буде допомоги від держави і нормальних кредитів", – каже директор приватного підприємства Ігор Воцеховський.
Аграрії Одещини просять керівництво держави – допомогти експортоорентованій галузі.
"Коли ми списуємо наші посіви загиблі, за нами все одно залишається потреба повернути НДС по кредиту податковому, у нас прохання розробити якийсь механізм, щоб звільнити, бо це навантаження для будь-якого малого чи середнього, великого фермера, друге – звільнити від єдиного податку сільськогосподарського на 3-4 квартал, щоб ми могли змобілізувати ресурси", – розповідає голова асоціації фермерів Біляївського району Денис Ткаченко.
Фермери переконані, допомогти їм пережити катастрофічні наслідки посухи здатна лише державна підтримка.
Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"