Земля, фермери
Земля, фермери 5 канал

"Ми залишимося без роботи": фермери сходу і заходу країни поділилися думками щодо відкриття ринку землі

Читайте по-русски
Селяни вважають, що закон написаний для заможних підприємців та іноземних бізнесменів

Несподіванкою стало рішення Ради про відкриття ринку землі для простих селян. Відсутність пояснень парламентського голосування на вищому державному рівні дається взнаки. Фермери кажуть: ще не ознайомилися детально з документом, проте вважають, що рішення, яке ухвалили парламентарії, не на часі через нестабільну економіку. Думки збирали журналісти "5-го" на Львівщині та на Донеччині.

Поки селяни спали, в Україні з'явився ринок землі. Він почне працювати не відразу, а з липня наступного року.  

Мешканець села Холодновідка Андрій Афтанас має три гектари землі – вирощує овочі. Каже: хотів би докупити кілька гектарів, щоб розвивати господарство, але поки що грошей не має.

"Десь би "за" був може, щоб розвивалася якась економіка, якісь інвестиції йшли до нас в країну. Але зараз? У такий час. Трохи не воєнний стан. І тут впроваджувати земельний ринок, то б можна було відкласти, опрацювати, так би я сказав", – вважає селянин.

Категорично проти запровадження ринку землі мешканець сусіднього села Михайло Калька. Селянин вважає: закон написаний для заможних підприємців та іноземних бізнесменів. Він поки не чув, що до 2024 року землю не зможуть купувати підприємства, лише українці. А іноземці зможуть зайти на ринок землі – лише якщо громадяни підтримають цю ідею на національному референдумі.

"Ми просто станемо залежними і будемо працювати на чиїйсь землі. Щоб на якісь певні роки, до якогось певного економічного зростання, щоб українці самі могли скупити землю, самі на ній працювати", – наголошує мешканець Зимної Води.

А це схід країни. Нікольський район Донеччини – тут працюють понад півтори сотні фермерських господарств.

Місцеві фермери орендують від декількох сотень до декількох тисяч гектарів землі. Але, кажуть, грошей на викуп у них немає. Адже гектар коштуватиме від півтори тисячі доларів.

Сергій займається фермерством понад 20 років. На орендованих трьох сотнях гектарів вирощує зернові та продає їх всередині країни. Його договори оренди землі закінчуються за 10 років.

"Якщо на сьогодні ми її не купимо, якщо буде така можливість, то ми залишимося без роботи. І я думаю, багато – і 90% дрібних фермерських господарств залишаться просто без роботи. Тільки на своїй землі, яку видавали, і люди її приватизували і залишили собі, там 20-25 гектар, все", – зауважує фермер Сергій Товарчі.

Для розв'язання своїх проблем аграрії закликають державу взяти на себе більшу відповідальність та розробити умови для пільгових кредитів.

"Держава повинна взяти на себе відповідальність і купити, якщо людина-пайовик хоче продати землю, вона повинно у нього купити і потім здати в оренду тим людям – фермерам або там холдингам, або підприємствам, які працюють у цьому селищі, або селі і, відповідно, приносять в бюджет гроші", – зазначає голова асоціації фермерів Нікольського району Віталій Грушевий.

Чимала частина надходжень бюджетів аграрних районів, як Нікольський, формується саме з надходжень, отриманих від фермерських господарств.

Олена Уланова, Марта Шикула, Євген Радіон, Олег Кирінний, "5 канал"

 

Попередній матеріал
На Буковині зафіксовано 14 нових випадків COVID-19 – область має найбільше хворих
Наступний матеріал
На Закарпатті СБУ викрила банду рекетирів із ватажком-депутатом
Loading...

Голосування за закон про землю і про банки показало, хто за європейську Україну, а хто за олігархічну – Княжицький

Історична ніч: як Рада ухвалювала закон про ринок землі та як реагували депутати

Верховна Рада проголосувала за створення ринку землі

Перенесення закону щодо ринку землі з поточної сесії на позачергову порушує закон про регламент – Ар'єв

Верховна Рада зібралася на третє позачергове засідання

Верховна Рада збереться о 14:00 у сесійній залі – Тимошенко (оновлено)