Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Історична ніч: як Рада ухвалювала закон про ринок землі та як реагували депутати

Читайте по-русски
Старт реформи відтерміновують до липня 2021-го року

Історична ніч для України. Те, чого так довго чекали, боялися та не вірили, сталося. Вночі Верховна Рада проголосувала за відкриття ринку землі. Під куполом сиділи годинами. Не перешкода і коронавірус. Усе, аби розглянути правки та зрештою серед ночі проголосувати за земельний закон. Із депутатами цей довгий робочий день та ніч працювала і кореспондентка "5-го" Ірина Сисак.

На годиннику далеко за північ, але під куполом – світло! Уже десяту годину поспіль народні депутати розглядаються правки до земельного законопроєкту.

Ще зранку у парламенті братися за ринок землі не збиралися. Хоч президент і просив, але на порядку денному позачергового засідання питання не було. Та й фракції проти.

"Ми не готові підставити плече під авантюри", – заявила голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

Усе змінилося в обід. Рада зібралася на третю за день позачергову сесію. Останнє питання – земельна реформа. Голосувати і якнайшвидше – депутатів і своїх, і інших, приїхав просити президент.

"Ми дійсно зараз не повинні ділитися на "це партія провладна, а це опозиція. у нас не може бути будь-якої опозиції, під час кризової ситуації через коронавірус. Тому я вас дуже прошу підтримати ці законопроєкти", – закликав Зеленський.

А спішить президент тому, що відкритий ринок землі – одна із 2 умов Міжнародного валютного фонду. Інша – так званий "антиколомойський" закон про банки – за нього Рада віддала 267 голосів. У першому читанні. Ці два закони гарантують Україні черговий транш на мільярди доларів.

"Ми отримаємо 10 мільярдів, чи то може більше буде сума, сьогодні важливо підтримати нашу економіку, життєво важливо", – наголосив президент.

Президента почули не всі. Хоч у кулуарах пліткували – з ОПЗЖ нібито вдалося домовитися. Але як справа дійшла до розгляду, стало зрозуміло – "Опоплатформа" від своїх правок не відступиться.

"Законопроєкт може бути розглянутий виключно після проведення всеукраїнського референдуму", – переконував депутат ОПЗЖ Нестор Шуфрич.

700 правок. Саме стільки залишалося пройти нардепам на початку засідання. Решту – а це понад 3 тисячі правок – під куполом розглядали майже 2 місяці.

Повільно, але впевнено, сотня за сотнею, депутати долали законодавчий спам від "Опоплатформи". Сиділи в масках, окулярах, та навіть у спецкостюмах – коронавірус народним обранцям не страшний. У сесійній залі, попри карантин, нардепи просиділи майже 10 годин.

Останню правку із понад 4 тисяч розглядали вже далеко за північ. На фінальне голосування до зали повертається і президент. Під пильним поглядом глави держави на зелений тиснуть 259 народних депутатів. Ринок землі відкрито. Рішення вітають оплесками.

Самих голосів монобільшості не вистачило б. На підмогу прийшли фракції "Європейська солідарність" та "Голос". Хоч раніше і були проти, нині проголосували за. Бо їхні правки до закону "Слуги народу" нарешті врахували.

"Ми зберегли державну землю, зберегли комунальну власність, і сьогодні надали право тих, хто багато років володіє землею, як мешканець, як той, хто її обробляє, самому визначати долю своєї землі. І друге – сьогодні зроблений великий крок аби відвести від України дефолт", – зауважив п'ятий президент, лідер фракції "ЄС" Петро Порошенко.

"Я радий, що нарешті коаліція почула нас, щодо вимог, щодо поетапності, спочатку фізичних осіб, потім юридичних, вимог безпеки держкордону, щодо вимог захисту українських фермерів через пільгове кредитування", – сказав представник "Голосу" Ярослав Железняк.

Остаточний варіант закону про ринок землі – змінився. За пропозиціями президента. Старт реформи відтерміновують до липня 2021-го року.

"Громадян України, які можуть вільно купити, чи продати свій земельний пай до 100 гектарів. З 2024 року це можуть бути і фізичні, і юридичні особи з площею до 10 тис. гектар", – зазначив  голова "слуг" Давид Арахамія.

Розлюченими із Ради пішли затяті противники ринку землі – ОПЗЖ та "Батьківщина". Уже повідомили: рішення парламенту оскаржуватимуть у суді.

"Як це все було абсурдно! Якщо не протидіяти, закон позбавить українців права володіти своєю землею, ми доб'ємося в Конституційному Суді визнання закону неконституційним", – запевнила Юлія Тимошенко.

"Наша фракція буде звертатись до Конституційного Суду, бо це все суперечить основному закону конституції", – вважає обранець від ОПЗЖ Олександр Колтунович.

Нині Верховна Рада чекає, аби зібратися на ще одне засідання. У другому читанні мають ухвалити закон про неповернення націоналізованих банків. Тоді умови від МВФ будуть виконані і через два тижні український бюджет поповнять 2 мільярди доларів від міжнародного кредитора.

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Одного з пасажирів рейсу Доха – Київ госпіталізували з температурою – що відомо
Наступний матеріал
На Львівщині зафіксовано перше одужання від COVID-19 – що відомо про пацієнтку
Loading...
Пленарне засідання ВР: година запитань до уряду і ринок землі – відео

Пленарне засідання ВР: година запитань до уряду і ринок землі – відео

Як народні депутати вирішували долю ринку землі – "ІнфоДень"

Як народні депутати вирішували долю ринку землі – "ІнфоДень"

"Пролилася перша кров": блокували, матюкалися, чубилися – як депутати бралися за ринок землі

"Пролилася перша кров": блокували, матюкалися, чубилися – як депутати бралися за ринок землі

"Історичне" засідання Верховної Ради: розгляд законопроєкту про ринок землі

"Історичне" засідання Верховної Ради: розгляд законопроєкту про ринок землі

Остаточного голосування за ринок землі на цьому тижні не буде – нардеп пояснив чому

Остаточного голосування за ринок землі на цьому тижні не буде – нардеп пояснив чому

Блокування трибуни і штовханина: депутати почали розгляд законопроєкту про відкриття ринку землі – включення

Блокування трибуни і штовханина: депутати почали розгляд законопроєкту про відкриття ринку землі – включення