Улюблений "турборежим зламався": всі подробиці "земельного батлу" під куполом ВР – сюжет

Розгляд законопроєкту про ринок землі 5 канал
З'ясувалося, що голосів у самих "слуг" для ухвалення документа бракує

Як ви думаєте, на що розраховували депутати, коли обіцяли, що "епоха договорняків" скінчиться? Що не буде кулуарних домовленостей і голосувань за щось, в обмін на щось, або не буде так званих політичних консультацій. Можливо, вони розрахували на турборежим, на монолітну єдність "зеленої" більшості і на те, що Юлія Тимошенко не скористається своїм козирем і не захопить парламентську президію?

Але сталося все з точністю до навпаки. І ледь не дійшло до рукопашного бою. Усе за один із найскандальніших законів – за землю. Цього тижня депутати активно взялися за його розгляд. І з'ясувалося, що голосів у самих "слуг" для ухвалення документа бракує. Навіть президент приїжджав до Ради, але своїх так і не вмовив. Тож тепер слугам доведеться шукати соратників. А немає серед кого. Колишні "регіонали" всипали закон тисячами правок і не поступаються. Хоча перемови з ними ведуть. "Батьківщина", зрозуміло, проти. Як і "Європейська солідарність". "Голос"? Вони ще не визначилися. Про гучний земельний батл під куполом – Ірина Сисак.

Зламаний мікрофон та закривавлений палець Тимошенко. У раді беруться за законопроєкт про ринок землі. Його непримиренна противниця, лідерка "Батьківщини" захоплює президію. На підмогу мчить її соратник Сергій Власенко. На півдорозі – мускулистий "слуга" Артем Дмитрук. Прорив не вдається.

Трибуну у цей час охороняють депутати опозиційної платформи. Так парламент взявся до розгляду земельного законопроєкту.

Розгляд законопроєкту про ринок землі
Розгляд законопроєкту про ринок землі5 канал

А Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу" говорить: "Якщо б з порушенням регламенту, то ми б за 3 хвилини це проголосували".

"Слуги народу" сподівалися: за землю проголосують швидко і за скороченою процедурою. Принаймні так вмовляв чи то... вимагав Володимир Зеленський на засіданні фракції монобільшості.

"Казав, що ми об'єднані нашими обіцянками, і що маємо їх втілювати, і він повністю правий", – каже Святослав Юраш, народний депутат від "Слуги народу".

Кому правий, а кому й ні. Чи підтримувати ринок землі, вагаються слуги-мажоритарники. Скупі на голоси й депутати з так званої "групи Коломойського". Під час сигнального голосування з Президентом, як розповіли джерела "Часу Підсумків", руку вони не піднімали.

Нардеп від "ЄС" Олексій Гончаренко говорить: "Йдеться про намагання домовитися. Ми вам гроші за приват банк, а ви нам згоду на розпродаж землі".

Розгляд законопроєкту про ринок землі
Розгляд законопроєкту про ринок землі5 канал

Своєю чергою позафракційний нардеп, який раніше був у "Слузі народу", Антон Поляков каже: "Є чутки, що тих депутатів, які яро чинять спротив, вмовили крупними сумами".

Внутрішній спротив у фракції довів: потрібних 226 "за" монобільшість немає. Єдина надія – на інші фракції.

До фінального голосування за ринок землі непоборний бар'єр - 4000 правок, три з них – авторства опозиційної платформи за життя. В парламентських кулуарах подейкують, що "Слуги народу" пропонували навіть посаду віце-прем'єра опозиційній фракції, щоб та відмовилася від своїх правок. Але в перший день розгляду стало зрозуміло: "Опоплатформа" не поступиться. Поки що".

Розгляд законопроєкту про ринок землі
Розгляд законопроєкту про ринок землі5 канал

Про те, що соратникам Віктора Медведчука пообіцяли посаду в уряді, в кулуарах говорили від початку тижня.

Нардеп від "ЄС" Вікторія Сюмар каже: "Дуже цікаві торги сьогодні ведуться. Кажуть, що йдуть переговори із "Опозиційним блоком".

Переговори провалилися, бо вже після консультацій у день голосування земельних питань обидві фракції від будь-яких домовленостей відхрестилися.

Нардеп від "Опозиційної платформи" – "За життя" Микола Скорик говорить: "Це наклеп. Ніяких посад нам не потрібно, ми є опозицією до нинішньої влади".

А "Слуга народу" Давид Арахамія каже: "Вони для нас опозиція, наші ідеологічні опоненти і по землі в нас кардинально різні погляди". 

...Як і в інших фракцій та груп, тому фактично слуги народу залишилися із питанням землі наодинці. Погодилися розглядати по повній процедурі, але від демаршу "Батьківщини" це не врятувало.

Пропозиція працювати до ранку спровокувала штовханину.

Руслан Стефанчук, перший заступник голови Верховної Ради, говорить: "Припиніть ці кулачні мавп'ячі стрибки тут".

Спікер парламенту – як заспокійливе. Виходить за трибуну, бо його "підсиділа" Юлія Тимошенко.

Дмитро Разумков каже: "Не парламентаризм займати місце іншого, якщо воно не ваше сьогодні. Всі сподівалися, що ми порушимо регламент, що ми підемо так, як комусь буде зручно? Ні!"

Заспокійливе подіяло. Взялися до правок. До другого читання законопроєкт про ринок землі змінили.

Розгляд законопроєкту про ринок землі
Розгляд законопроєкту про ринок землі5 канал

Микола Сольський, голова комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики, говорить: "Дякую представникам фракцій та груп, які подавали конструктивні пропозиції до законопроєкту".

А не конструктивні – це 4 тисячі правок, які "слуги" називають законодавчим спамом, – одну за одною відхиляють.

Тимошенко при цьому каже: "Вони пришвидшують весь цей процес обговорення, аби скоріше пройти набридлу їм, абсолютно непотрібну процедуру обговорення".

Але "Батьківщина" та "Опоплатформа" одразу попередили: навіть якщо правки розглянуть, голосувати не будуть. І решті не дадуть.

До обговорення готові й інші, за умови, якщо їхні пропозиції врахують.

На кінець тижня з 4 тисяч правок розглянули… 216. На решту піде приблизно 5 пленарних тижнів, порахував парламентський калькулятор. "Слуги" обурені. Улюблений турборежим зламався, але позачергові засідання не призначатимуть.

"Щоб вони там кричали, як скажені? Та нічого ми не будемо робити, будемо йти за законом. Ми б не велись на "Батьківщину" і ОПЗЖ, але бачимо, всі інші також підтримали цю позицію. Нам голосів вистачало", – каже Арахамія. 

А Сергій Соболєв, нардеп від "Батьківщини", додає: "Вони шукають голоси на стороні, для цього йдуть торги великі, запущені механізми, десь пропонуються посади, десь обшуки проводять. На жаль, включилися старі перевірені методи пана Януковича, як збирати голоси в парламенті".

Скандальні перші дні голосування за землю показали: нова Рада повторює досвід старих скликань. Востаннє під куполом навмисне затягували розгляд законопроекту влітку торік. Тоді голосували за виборчий кодекс із тисячами правок від "Опозиційного боку".

Не нехтує досвідом своїх попередників і президент Володимир Зеленський. Зробив точнісінько, як свого часу Петро Порошенко. Заїхав на розмову зі своєю фракцією, щоб напоумити перед скандальним голосування.

Законодавча битва за землю довела – навіть монобільшості потрібні соратники. Розійшлися їх шукати.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Час. Підсумки"

Попередній матеріал
"Російської не можу вивчити": життя казкаря Діда Панаса – про те, що залишилося поза ефіром
Наступний матеріал
Дві квитанції за газ: новація уряду Гончарука, або Що пішло не так – сюжет
Loading...