"Російської не можу вивчити": життя казкаря Діда Панаса – про те, що залишилося поза ефіром

Дід Панас відкриті джерела
"Добрий вечір вам, малята, любі хлопчики й дівчата..." – пригадуєте? На ці слова щовечора до телеекранів збігалося не одне покоління українських дітей. І всі пам'ятають дідуся із сивими вусами й у вишиванці. А поза екраном – яким він був? Чому "Вечірня казка" раптово зникла, а Петро Вескляр, попри шалену популярність у глядачів, так і не став зіркою для режисерів? 5.ua підготував для вас деякі факти
  • Справжнє ім'я Діда Панаса – ​Пінхус Хаїмович Весклер (Петро Юхимович Вескляр, пізніше змінив на Вескляров) ​народився 1911 р. у єврейській сім'ї. Прізвище та ім'я змінив після втечі з фашистського фільтраційного табору. Його батьки і брат загинули на війні.
  • Розмовляв тільки українською мовою, жартував: "Я російську не можу вивчити". Це завадило йому стати відомим за межами України. А в радянських російськомовних фільмах його озвучував інший актор.
Петро Вескляров у фільмах
Петро Вескляров у фільмахскріншот
  • Образ Діда Панаса задумувався не для Петра Вескляра. Програма на українському радіо з'явилася в 1950-х рр. Ім'я першого актора донині не збереглося. Перший ведучий мав поважний вік, тож йому почали шукати заміну.
Дід Панас
Дід Панасвідкриті джерела
  • У кастингу на роль казкаря брало участь близько 200 осіб. Але ця роль дісталася саме Петрові Вескляру.
  • Через українську мову і вишиванку – незмінні атрибути ефіру – актора звинувачували в націоналізмі. У 1970-ті рр. було кілька спроб закрити програму або замінити Вескляра на іншого актора.
  • На деякий час програму знімали з екранів, але мусили повертати: батьки засипали "Хрещатик, 26" листами з вимогою "повернути дідуся, бо дитина не може заснути".
Дід Панас, казкар
Дід Панас, казкарgazeta.ua
  • Тексти казок дуже часто складав сам. Петро Вескляр розповідав дітям казки з екрану аж 24 роки (1964-1988). Сам формував сценарій, діалоги і знав усе напам'ять, бо телесуфлера не було.
  • Записів його програм майже не лишилося. Передача йшла в прямому ефірі, нікому й на думку не спадало фіксувати це на плівку.

  • До "Вечірньої казки" Петро Вескляр знімався на Київській кіностудії ім. Довженка. Та згодом режисери перестали його запрошувати, бо глядачі під час перегляду фільму раптово вигукували "О, Дід Панас!".
  • Вескляр мав звання заслуженого артиста УРСР. На час присудження звання він взяв участь у понад 20 фільмах, серед яких "Вій", "Лісова пісня".
Петро Вескляров у фільмах
Петро Вескляров у фільмахскріншот

Чи дійсно сказав в ефірі нецензурне слово?

Версія 1: Це все було вигадкою, бо треба було якось виправдати те, що його зняли з ефіру. Адже у 1988 році телебачення вже почало змінюватися й орієнтуватися на комерцію.

Версія 2: Він дійсно сказав: "Отака-то … от, малята". Але це зразу вирізали, а наступного вечора "Вечірньої казки" на екранах уже не було. При цьому десятки людей переконані, що чули її на власні вуха. 

Це вже справжня "міська легенда", у масштабах колишнього СРСР. Вислів "Отака х..ня, малята" став мемом – в інтернеті й у житті. Не існує жодного доказу, що така фраза справді звучала – колеги Петра Весклярова з УТ плутаються в показах, а запису саме того випуску передачі досі не знайдено.

Дід Панас
Дід Панасвідкриті джерела
Попередній матеріал
Головний "тореадор" української літератури: 90 років від дня народження Всеволода Нестайка
Наступний матеріал
Улюблений "турборежим зламався": всі подробиці "земельного батлу" під куполом ВР – сюжет
Loading...