Сир халумі
Сир халумі 5 канал

"Біле золото" Кіпру: сир халумі отримав захист ЄС – у чому його особливість

Читайте по-русски
Тепер сир прирівняний до пармезан в Італії чи фети у Греції

Сир халумі тепер національний бренд Кіпру. Євросоюз затвердив географічне походження товару. Відтепер назву "халумі" може носити лише молочний продукт, виготовлений на кіпрському острові. Цього влада домагалася багато років. Утім не могли домовитися щодо відсотку овечого та козячого молока у складі, а це головний інгредієнт сиру. Рішення ЄС має захистити кіпрських експортерів, гарантувати безпечність продукту та запобігти підробкам. Що таке халумі і з чим його їдять – знає журналістка "5 каналу" Христина Катарина. 

"Білим золотом" називають сир халумі кіпрські фермери. Це одна з гастрономічних візитівок острова Афродіти. "Халумі" – грецька назва молочного продукту, а турецькою він відомий як "хелім". 

Багато років острів боровся за те, щоби Євросоюз офіційно визнав халумі виключно кіпрським брендом. Як то пармезан в Італії чи фета у Греції. І от нарешті Брюссель захистив географічне походження сиру. Відтепер "халумі" має право називатися молочним товаром, виготовленим на Кіпрі за особливою рецептурою.

"На жаль, за минулі роки багато країн намагалися нас копіювати, тож офіційна реєстрація дуже допоможе захистити свій продукт. Тепер інші держави не зможуть виготовляти халумі чи схожий продукт, який вводить покупців в оману", – каже головний керівник компанії з виготовлення молочних продуктів Джордж Петру.

Халумі почали виготовляти на Кіпрі ще в часи Середньовіччя. Традиційно, його роблять із суміші овечого та козячого молока. Замість бактеріальних заквасок дають сичужний фермент із шлунків домашньої худоби. Сир став дуже популярним на Близькому Сході та у Греції, його почали робити й інші країни – втім із коров'ячого молока. Це значно здешевшує продукт, але водночас змінює його смак. 

Постанова ЄС натомість вимагає, аби халумі щонайменше на половину був із молока овець та кіз. До 2024-го року цей відсоток може бути меншим – у межах адаптивного періоду для фермерів.

"Відтепер попит на халумі для продавців дуже різко зросте. Тож і держава, і виробники сиру мають з'ясувати, як виготовляти більше продукту, ніж ми виробляємо зараз, щоби покрити потребу на ринку", – пояснює головний керівник компанії з виготовлення молочних продуктів Джордж Петру.

Солоний та м'який на смак халумі – невід'ємна частина щоденного раціону кіпріотів. Сир має листкову структуру та високу температуру плавлення, через що його можна підсмажувати до золотистої скоринки - і він не потече. 

Зазвичай халумі підрум'янюють на пательні чи грилі, подають із салатами, смаженими овочами або ж кришать у трахану – традиційний кіпрський суп. 

Кіпріоти люблять їсти халумі зі шматочками копченої свинини чи баранячої ковбаски, у спеку – зі скибками кавуна або ж просто з кавою. Сир зберігають у розсолі й дуже часто додають до нього м'яту – вона підсилює смак та збільшує термін придатності продукту.

"Багато туристів приїздять сюди у пошуках халумі. Вони не знають, що це таке – лише назву, тож хочуть з'ясувати, який він на смак. Майже всім, хто куштує сир, він дуже подобається", – пояснює власниця ресторану Еврулла Іоану.

Для Кіпру халумі на другому місці за експортом після фармацевтичних продуктів. Торік острів продав сиру за кордон на 250 мільйонів євро. Найбільші поціновувачі кіпрського смаколика – Велика Британія, Швеція, Німеччина та Греція. Влада Кіпру сподівається, що реєстрація сиру в ЄС допоможе не лише створити нові робочі місця, а й розвинути гастрономічний туризм. І тоді іноземців, яким засмакує "біле золото", стане ще більше. 

Христина Катарина, "5 канал"

Попередній матеріал
Міг стати легкою здобиччю браконьєрів – як у Краматорську врятували благородного оленя
Наступний матеріал
Стягування сил РФ до кордону з Україною: США попередили Росію про наслідки у разі агресивних дій
Loading...

Український борщ потрапив до 20 найкращих супів світу за версією американського видання CNN

Держспоживслужба виявила сальмонелу в польській курятині – що радять українцям

"Повернути ім'я, повернути повагу": волонтери влаштували свято для літніх людей та безпритульних

Як Різдвяний Святвечір сьогодні відзначають віряни східного обряду – включення

"Борщ, кутя, грибна підлива": у Львові волонтери організували різдвяні обіди для нужденних

Як відновити здоров’я після бурхливого новорічного застілля – поради медиків