Лікарня
Лікарня 5 канал

Закупівлі на карантині: чому тяжкохворі пацієнти можуть залишитися без ліків

Читайте по-русски
Без ліків восени може залишитися ще мільйон тяжкохворих

У подружжя Антона і Мар'яни Кулагіних розсіяний склероз. Препарат, що затверджений програмою МОЗ як безплатний, Мар'яні не підійшов. Тож чотири роки поспіль ліки купує самотужки. Натомість її чоловіку Антону медикаменти допомагають. Але з року в рік їх поставку держава затримувала, а тому через перебої в лікуванні – хвороба загострювалася. Та останні півтора року чоловік отримував ліки регулярно.

"Мені страшно через те, що зараз восени може знову бути такий період. Це призводить поступово до погіршення, погіршення стану: слабкість в ногах, хиткість, погіршення зору, відчуттів, всього за що відповідає мозок", – каже представник ГО "Українська спільнота людей з розсіяним склерозом" Антон Гулагін. 

Без ліків восени може залишитися ще мільйон тяжкохворих. Це недужі на рак, серцево-судинні та рідкісні захворювання, вірусні гепатити, туберкульоз, ВІЛ/СНІД. Цим занепокоєна низка громадських організацій, які представляють пацієнтів. Адже твердять: чиновники профільного міністерства не підписали необхідні документи для закупівлі.

"Це і паспорт бюджетної програми, де розподілено скільки коштів йде на програму, це і сам перелік ліків, які потрібно закупити, і накази, які ДП зобов'язує закуповувати ці ліки. Всі закупівлі потрібно було розпочинати ще в січні, коли Зоряна Скалецька була на посаді", – розповідає виконавча директорка громадської організації "Пацієнти України" Інна Іваненко. 

З 2015 року в Україні ліки державним коштом купували міжнародні організації, такі як ПРООН, ЮНІСЕФ, Краун ейджентс. Загалом за 38 програмами МОЗ. Цього року до них долучилося новостворене державне підприємство "Медичні закупівлі". На ліки з бюджету виділили 10 мільярдів гривень. Відтоді працює третій міністр.

Ліки
Ліки5 канал

Теперішній чільник звітує: зволікали з документами попередники.

"Станом на 31 березня, коли я прийшов у міністерство, у нас навіть не була зібрана потреба з наших регіонів. Ми вчора закінчили усі процедури погодження. Вчора Міністерство фінансів погодило нам паспорт програм. Це такий документ, який дозволяє розпочати закупівлю через ДП "Медичні закупівлі". Сьогодні вже буде підписаний наказ візування. Я підписую наказ і відповідно ми починаємо цей процес закупівель", – повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. 

Але усіх потрібних документів досі немає, зазначають у керівництві "Медичних закупівель". І додають: за найкращих умов ліки будуть наприкінці грудня.

Скільки ліків залишилося? Міністерство охорони здоров'я не звітує. Проте заспокоює – ситуація керована. Але якщо з поставкою ліків таки буде перебій то до прикладу, подружжя Кулагіних змушене буде купувати ліки самостійно на двох. А це півмільйона гривень на рік.

Евеліна Михайленко, Сергій Клименко, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Трагічний Мі-8: на Прикарпатті згадали захисників, загиблих у небі Донбасу в 2014-му
Наступний матеріал
"Кожен із них сидітиме у в'язниці" – Аваков про броварських стрілків
Loading...

Супрун вказала на смертельну небезпеку схеми лікування COVID-19 в Україні

Майже два місяці система була паралізована: МОЗ таки видало накази для розблокування закупівель

Пацієнтські організації вимагають звільнення Степанова через блокування закупівлі ліків для тяжкохворих

Учені зі США заявили про створення антитіла, що захищає від COVID-2019

У Харківській області в тих, хто одужав від коронавірусу, збиратимуть донорську плазму

Випробування українського препарату від COVID-19 проведуть в Одесі