Отримати водійське посвідчення у швидкий термін – тепер це лише мрія. Через локдаун навесні автошколи зараз переповнені клієнтами, які хочуть скласти на права. Не можуть упоратися з великим потоком охочих і в сервісних центрах МВС, яких, між іншим, у Києві працює зараз лише два. Проблематично тепер навіть просто записатися на екзамени, а в день складання іспитів доведеться вистояти неабияку чергу. З якими ще проблемами стикаються ті, хто хоче отримати водійські права, дивіться в сюжеті кореспондентки "5 каналу" Маргарити Варадовської.
"Ми вже тричі встигли все забути і тричі пройти заново. І ці всі тести прогнали ще раз, і ще раз, і ще раз", – розповідає Тетяна Павленко, студентка автошколи.
Тетяна ще в липні пішла до автошколи. У вересні успішно закінчила навчання. Однак на іспити досі не потрапила. Розповідає: в автошколі кажуть, що не можуть подати свідоцтва про успішне закінчення навчання групи до бази МВС, мовляв, через великі черги.
"Свою смс-ку я ще чекаю, коли я її отримаю, то може то вже буде не на січень, а хтозна-коли. Всі мали якісь плани, у всіх були якісь бажання восени вже їздити на чомусь, а ми не можемо їздити", – каже Тетяна Павленко, студентка автошколи.
А ось за документами в базі МВС Тетяна почала навчання тільки в жовтні, завершить у грудні. У сервісному центрі міністерства кажуть: такі історії непоодинокі. Кожна школа має ліміт студентів. А коли охочих навчатися більшає, школа не хоче втрачати клієнтів. Їх беруть на курси, але в базу МВС вносять згодом.
"У нас немає випадків, коли там по 4-5 місяців автошколи не вносять у реєстр таку інформацію. Мені про таке невідомо, вони, як правило, діють у межах тих нормативних документів, за якими працюють. Особа, яка вступає в автошколу і підписує договір, повинна уважно прочитати його зміст і прочитати терміни, які ним встановлені і передбачені", – говорить Юрій Смольянінов, перший заступник начальника Головного сервісного центру МВС.
В автошколі Тетяни від коментарів відмовились. А ось в іншій розповіли, щойно прізвище Тетяни внесуть до бази МВС, вона може далі й сама без автошколи складати іспити. Для цього має зареєструватися в електронній черзі на сайті головного сервісного центру МВС. Але це непросто, бо місця займають миттєво. Автошколи так само реєструють своїх студентів.
"Ми повинні зареєструватися в електронній черзі, і електронна черга з'являється, місця там на два тижні щонайбільше. І як тільки з'являється місце, його займає якась людина, там треба моніторити", – каже Дмитро Тітов, інструктор однієї з київських автошкіл.
Цих людей можна назвати частково везунчиками, адже вони вже стоять у черзі на іспити. Проте такі очікування можуть затягнутися не на одну годину.
Дехто поїхав у справах і повернеться у визначений адміністратором час. Інші зігріваються чаєм і сумлінно чекають своєї черги.
"Нам сказали, що є черга, скільки людей перед нами, і ми от, гріємось", – говорить Оксана, киянка.
"Багато автошкіл, і всі просто чекають. І лише один майданчик", – каже Марина, киянка.
Це один із двох сервісних центрів у Києві, які працюють. Третій закритий.
"Великий наплив курсантів, тому що в Києві велика кількість автошкіл, які випускають цих курсантів. Ми своїми силами не можемо прийняти стільки курсантів після автошкіл", – розповідає Лариса Руденко, начальниця сервісного центру (вул. Туполєва).
Нових сервісних центрів у Києві відкривати не планують. А щоби пришвидшити роботу екзаменаторів, у МВС планують скоротити час складання практичного іспиту. Замість 30 хвилин відведуть лише 20, прибравши частину іспиту на автодромі й залишивши лише водіння в місті.
Маргарита Варадовська, Ольга Сошенко, Павло Тихоненко, "5 канал"