5 канал

"В кімнаті жили 18 людей, їли з одного казана": 92-річна Зейнап Асанова про депортацію та життя в Узбекистані

Від 18 до 20-го травня трагічні дати для кримськотатарського народу. 74 роки тому радянська влада силоміць депортувала 200 тисяч людей із рідного для них Криму

Серед тих, хто пережив цю трагедію, була і кримська татарка Зейнап Асанова, яка поділилася своїми спогадами із кореспондентами "5 каналу".

Зейнап Асановій – 92. Вона – кримська татарка родом із Бахчисарая, нині мешкає у Херсоні. Розповідь про події 1944-го року дається тяжко. Утім крізь сльози жінка згадує, як її 15-річну разом із родиною та тисячами інших каримськотатарських сімей у товарних вагонах примусово вивезли до Узбекистану. Депортацію пережили не всі.

Жінка згадує: "Через місяць ми прийшли в Узбекистан як-небудь. Нам дали одну маленьку кімнату, там жили 18 людей і їли з одного казана. У одного була мука, у одного кукурудза. І вони все збирали матері – і готували нам. Чоловікам дають два черпаки, а дітям і жінкам по одному. Опухали від голоду".

Вже в Узбекистані Зейнап працювала у пункті прийому бавовни, там знайшла своє кохання, народила двох дочок і сина. В Україну повернулася 1957-го й оселилася в Херсоні – місті з найбільшою кримськотатарською діаспорою. Тут не забувають про криваві злочини, скоєнні проти них радянською, а нині і російською владою.

Донька Зейнап – Лілія Чаушева – каже: "Це сидить в генах, у крові. І поки хоч один татарин буде на землі ще жити – про це пам'ятатимуть. Можливо, це пом'якшилося б у всякому разі, якби історія не зробила б цей фінт. І питання з батьківщиною, з Кримом знову не повернулося.І це питання стало знову дуже гостро. Здавалося, тільки почали вживатися, тільки вставати на ноги і знову для тисяч татар батьківщина стала недосяжною метою".

Попри поважний вік Зейнап Асанова і нині залишається активною жінкою, люблячою мамою та бабусею. Має шістьох онуків та стількох же правнуків. Найбільша її мрія – щоб Крим повернувся в Україну і вона могла частіше зустрічатися з дочкою, яка залишилася на тимчасово окупованій території.

Тетяна Савуля, В'ячеслав Нікітченко, Херсон, "5 канал"

Попередній матеріал
Порошенко про мінімальну зарплату: "Зростання до 4,2 тисяч гривень – не межа"
Наступний матеріал
"Переживемо й окупацію": у містах Криму на стовпах з'явилися листівки з колючим дротом

"БТРи з прапорами "ДНР" і радісна музика на радіо" – як окупанти в Криму відреагували на роковини депортації

МЗС: Росія продовжує гібридну депортацію кримських татар

18 травня – День пам'яті жертв депортації кримських татар

"Десятки тисяч загиблих, сотні тисяч ненароджених": Чубаров закликав світ визнати депортацію кримських татар геноцидом

"Інформаційний вечір": чи внесуть до ВР проект про кримськотатарську автономію – трансляція

Окупанти змінюють демографічну ситуацію в Криму, витісняючи кримських татар та етнічних українців – Порошенко