epochtimes.com.ua

18 травня – День пам'яті жертв депортації кримських татар

  5989 осіб були заарештовані за звинуваченням у співпраці з німцями – вони потрапили в ГУЛАГ

  18 травня в Україні та світі згадують жертв депортації та геноциду кримських татар. Сьогодні також відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу. Коротку історію цієї трагедії виклав Інститут національної пам'яті.

  Цього дня 1944 року почалася депортація кримських татар. За тиждень до цього, 11 травня, було ухвалено таємну постанову Державного комітету оборони "Про кримських татар". Там було сказано, що вони нібито причетні до масової зради і колабораціонізму.

  18 травня о 03:00 почалася масова депортація, і закінчилася вона приблизно 20 травня. До операції були залучені 32 тис. співробітників НКВС. Людям давали на збори від декількох хвилин до півгодини, дозволяючи брати з собою особисті речі, домашнє начиння та інше з розрахунку по 500 кг на сім'ю. Однак насправді за відведений час вдавалося зібрати лише 20-30 кг речей і продуктів.

  Протягом двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій у Бахчисараї, Джанкої та Сімферополі, звідки ешелонами відправляли на схід.

  Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселили 180 014 осіб. Ще 6 тис. мобілізованих молодих чоловіків протягом квітня-травня відправили в Казахстан. І 5 тис. кримських татар заслали в табори тресту Москвоуголь.

  5989 осіб були заарештовані за звинуваченням у співпраці з німцями − вони потрапили в ГУЛАГ.
  Депортація тривала до кінця року. Після закінчення Другої світової війни кримських татар масово демобілізувався і відправляли в табори Сибіру й Уралу.

  8 січня 1945 року був виданий указ, згідно з яким "спецпоселенці" мали ті ж права, що й інші громадяни СРСР. Однак за фактом вони не могли самовільно залишати місця поселень і повинна були щомісяця реєструватися в міліції.

  Попередній матеріал
  На озброєння Нацгвардії поставили американські гранатомети RSRL-1
  Наступний матеріал
  Офіційно: перший український лоукост отримав право на польоти
  Loading...

  "Найстрашніше, що випало на нашу долю": звернення Чубарова з нагоди Дня пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу

  "Ми всі за мир в Україні": як сім'я кримських татар підтримує рідну культуру в Запоріжжі

  "Для нас це – життєва потреба": як проводять заняття кримськотатарської мови в Херсоні

  "ЗА ЧАЙ.COM": лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв у ефірі "5 каналу"

  Чи зможуть засуджені в Криму українці відбувати покарання на материковій Україні: адвокат оцінив перспективи

  "Істерика окупантів": Чубаров про заклик РФ не вшановувати пам'ять кримських татар