Україна тоне в смітті: який реальний стан звалищ та чому заводи з переробки відходів – лише на папері

Смітєзвалище 5 канал / Час. Підсумки тижня
Завдяки аерокосмічній зйомці вдалося з'ясувати, що лише довкола столиці є 57 нелегальних полігонів

Весна, як то кажуть, завжди покаже, хто де смітив. А цього тижня журналісти "5 каналу" показали скандальний матеріал, як на Київщині в річищі випадково знайшли звалище отруйних відходів.

Три тисячі каністр із невідомими хімікатами просто лежали посеред поля. Звідки вони там – зараз з'ясовують правоохоронці. Але ці кадри – просто крапля в морі з того, якими тоннами незаконного сміття завалена наша країна.

Пластикові каністри в канаві
Пластикові каністри в канаві5 канал

Нині офіційно маємо майже 5,5 тисяч сміттєзвалищ і полігонів. Це 8,5 тисяч га відходів. Такі цифри на кінець 2020 року назвали чиновники.

Але екологи говорять про те, що сміттєзвалищ – в рази більше. А незаконні – це фактично екологічне лихо. Завдяки аерокосмічній зйомці вдалося з'ясувати, що лише довкола столиці є 57 нелегальних полігонів. Цікаво, чи бачать їх правоохоронці? Хто безсоромно вивантажує непотріб посеред полів? І головне – хто на цьому заробляє? Мирослав Солонар – із розслідуванням у "Підсумках тижня".

Київська область. Нові Петрівці

Сміттєзвалище в Нових Петрівцях уже зараз загрожує всій Київщині локальною екологічною катастрофою. Звідси до людських осель – усього кілометр.

Віталій Духота, мешканець Нових Петрівців, говорить: "Робили ми дослідження. Значить, ці всі фільтрати потрапляють в Ірпінь. Ірпінь тече, ви знаєте, в Дніпро, а Дніпро в Київ. Тут про екологію взагалі не йдеться, це катастрофа насправді".

Тисячі тонн отруйного сміття, заввишки кількадесят метрів, перетворилися на гори.

Справжнє екологічне лихо на Київщині. На це сміттєзвалище в Нових Петрівцях нелегально звозять непотріб з усієї області, зокрема й з Києва. Місцеві мешканці навіть порахували: за день бачать більш як 70 сміттєвозів. Ці відходи потрапляють прямісінько в притоку Дніпра і якщо так далі триватиме, про чисту воду можна забути. Лише за останні кілька років площа цього сміттєзвалища зросла на 7 гектарів.

І на цьому звалищі хтось ще й заробляє великі гроші, кажуть мешканці навколишніх сіл, які нещодавно провели експеримент. Результатом засмутилися.

Олександр Сулицький, мешканець Старих Петрівців, говорить: "Я завозив сюди сміття без талонів, навіть за гроші, і є заява в міліцію".

"Підсумки тижня" теж побачили, як до Нових Петрівців один за одним прибували сміттєвози. Машини мали не лише номерні знаки Київської області, а й столиці.

Сміттєвоз
Сміттєвоз5 канал / Час. Підсумки тижня

Отримують прибуток від того, що селища завалюють непотребом… місцеві чиновники, скаржаться мешканці прилеглих сіл. Адже сміттєзвалище підпорядковується Вишгородській районній раді. Про можливі незаконні дії на полігоні ми намагалися розпитати в голови райради Андрія Анісімова. Щоправда, хоч скільки ми телефонували, у відповідь чули лише...

Київщина не виняток. Таких полігонів, які у Нових Петрівцях, по всій країні – тисячі.

За даними Державної екологічної інспекції, найбільше незаконних звалищ в Україні мають Харківська, Львівська та Херсонська області. А от Кіровоградська та Рівненська – найчистіші. 

Сміттєзвалища в Україні
Сміттєзвалища в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Щороку на полігони відправляють близько 52 мільйонів кубометрів побутових відходів. І це лише за офіційною інформацією.

Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, каже: "Лише 3% переробляється побутових відходів. Все інше потрапляє на сміттєзвалища. Сміттєзвалищ більш як 7 тисяч і лише за даними Всеукраїнської екологічної ліги їх більше ніж 30 тисяч несанкціонованих сміттєзвалищ, в яких немає ніяких документів, які просто є на околицях міст, маленьких селищ, у лісах, у ярах".

Нині в державі є стратегія та національний план управління відходами. Є штрафи. Але нічого з переліченого не працює, додають екологи. Якісного контролю немає, оскільки в Держекоінспекції, як з'ясувалося, зв'язані руки.

Арзу Акберов, начальник відділу державного екологічного нагляду Держекоінспекції України, говорить: "Якраз таки повноваження місцевих адміністрацій та органів місцевого самоврядування забезпечити саме надання послуг з вивезення та захоронення відходів".

Харківська область

А зараз ми на конкретних прикладах покажемо, як працюють органи місцевого самоврядування. Оце незаконне сміттєзвалище під Харковом видно з космосу.

Стихійне сміттєзвалище на Харківщині
Стихійне сміттєзвалище на Харківщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Вже більше ніж 10 років замість платити за вивезення непотребу, люди привозять його сюди і просто викидають. Лише цьогоріч після зацікавлення журналістів місцева влада взялася за цю справу. Зробила багато...

"Сміття бульдозерами та грейдерами просто від обочини згрібається в ярок", – розповідає активістка Юлія Гриневич.

І ніхто не контролює та не виписує штрафів, кажуть місцеві активісти.

Раз і назавжди владнати проблему з відходами на Харківщині мав би сміттєпереробний завод. Однак за 5 років обіцянок Геннадія Кернеса та місцевих чиновників його так і не збудували. Чому – не кажуть і досі.

Житомирська область

"Хвилювалася, щоб тут ніяких трупів не було", – говорить Лариса Луцюк, мешканка села Будичани. 

Цього, на щастя, не було. Проте медичні маски, рукавички, халати і пляшки від різних лікарських засобів знайшли. Таке ковідне сміття виявили минулого місяця на околицях села Будичани, що на Житомирщині. Місцеві шоковані, бо серед відходів знайшли квитанції зі Львова.

Нелегальне сміттєзвалище на Житомирщині
Нелегальне сміттєзвалище на Житомирщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Пані Лариса каже: "Ми перекривали дорогу, ми звертались до поліції, у прокуратуру. Писали в усі урядові лінії".

Через ґвалт сміття з Будичан почали вивозити на один із легальних полігонів Житомирщини.

Староста села Будичани Микола Каранюк говорить: "Ми чогось думали, що його менше, а воно зтрамбовано. На сьогодні десь 100 тон вивезено і десь 30 тон за нашими даними залишилось.

Наразі правоохоронці порушили кримінальну справу через несанкціоноване викидання сміття та забруднення земель. З’ясовують, як непотріб, імовірно, з міста Лева, дістався села Будичани. Бо це аж за 360 кілометрів. Львівська влада – відхрестилася.

Міський голова Львова Андрій Садовий говорить: "Маю багато інформації, тому що в принципі в Україні тотальний безлад. Тут важливо, щоб поліція проводила розслідування, не будемо ні на кого показувати пальцем. Я б дуже хотів, щоб покарали максимально строго. Що треба від мене, максимально допоможу".

Львівська область

А на Львівщині, вкотре обіцяє міський голова, таки зведуть сміттєпереробний завод. Утім не скоро.

Садовий говорить: "Компанія вже має приступати в кінця травня – на початку червня до виконання робіт. Ну два роки термін будівництва заводу".

А поки немає заводу, Львів вигадує, що робити зі своїм непотребом. Цього тижня, наприклад, 50 тонн продали на аукціоні за 15 тисяч гривень. Перероблені харчові та садові відходи купила місцева агрофірма. Утім це разова акція, яка взагалі не вплине на ситуацію. У Міністерстві захисту довкілля кажуть, щоб Україна більше не тонула у смітті, треба ухвалити новий закон.

Сміттєзвалище на Львівщині
Сміттєзвалище на Львівщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Руслан Стрілець, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, каже: "Він справді відкриває Україну для таких інвесторів і дозволяє вже побудувати такі заводи".

Однак поки що це лише чергова заява від чиновників. Тим часом країни Заходу про проблеми з відходами навіть і не згадують. У Швеції 99% усього сміття переробляють і лише 1% вивозять на полігони. У Німеччині практично в кожному будинку сортують непотріб. А в Україні лише обіцяють. І в майже сорокамільйонній державі досі немає жодного сміттєпереробного заводу.

Мирослав Солонар, Ксенія Нечепоренко, Марта Шикула, Віктор Сніжко та Олексій Іванченков, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Кластерний" план Мінських угод: дорога до миру чи пастка
Наступний матеріал
"Валіза, вокзал, Росія": чому Чехія вигнала кремлівських дипломатів
Loading...