Бочки в канаві
Бочки в канаві 5 канал

На Київщині невідомі закидали річку каністрами з хімікатами – що кажуть екологи

Читайте по-русски
Поліція вже почала розслідування справи

У річищі – сміттєзвалище отруйних відходів. На Київщині біля Бучі місцеві жителі знайшли три тисячі каністр просто у воді. Хто їх туди привіз і звідки – з'ясовує поліція. А от екологи кажуть, так недалеко і до екологічної катастрофи. Річка ж впадає у Дніпро на півночі Києва саме перед водозабірною зоною. Чи очистили річку від отрути і якої шкоди могло завдати сміття екології – журналістка "5 каналу" Марія Писаренко бачила.

Так у костюмах хімічного захисту рятувальники Київщини витягали баки з рову посеред поля – між двома селами – Блиставиця і Луб'янка Бучанського району на Київщині. Каністр нарахували більш як 3 тисячі.

"Упродовж 300-350 метрів забруднена річка, кожна каністра по 20 літрів. На щастя, більшість каністр є герметично запакованими", – каже секретар Бучанської міської ради Тарас Шаправський.

Та от кілька все ж протекли. Скільки пролежали у воді – не відомо. Припускають, баки могли заховати, ще поки були сніги. І лише на початку квітня їх помітили місцеві жителі. Викликали на місце поліцію. За два тижні влаштували прибирання – силами громади і Бучанської станції ДСНС. Бо екоінспекція на прохання допомогти не реагувала.

Це русло річки Козка або Кізка, як її називають місцеві. І ось ці коричневі сліди на березі й масляні розводи на воді – це залишки сміттєзвалища, яке тут влаштували.

Лишилися на березі й шматки скловати. Нею накрили баки, аби замаскувати. Збирати сміття навколо річки і досі продовжують.

Стас працює в Бучанській міській раді двірником. І теж долучився до прибирання. Працювали цілий день. Каністри вивезли на станцію збору відходів в Ірпінь.

"Брали на пробу, начебто на ацетон похоже, на розчинник. Але ще далі продовжують розслідування", – каже староста села Луб'янка Бучанскьої міської ради Ірина Петрушевська.

Староста сусіднього села нарікає, стихійні звалища доводиться прибирати постійно. Та от це рекордно велике для громади. У купах сміття знайшли чеки.

"На цих талонах є назви людей і організацій, які купували ці кьорхери і ці коробки разом з пакуванням у воді", – каже заступник голови президії Українського товариства охорони природи Ігор Артеменко.

У поліції з'ясовують, чи саме вони викинули отруйні речовини.

"Поки інформації про підозрюваних немає. Більше інформації можна буде отримати лише після проведення експертиз землі, речовини, яка була вилучена, каністри і власне упаковки, які вилучили під час збирання речових доказів", – розповіла керівниця відділу комунікації Головного управління Національної поліції в Київській області Ірина Прянішнікова.

Винним загрожує штраф трохи більше 200 тисяч гривень. А ще мають порахувати збитки для екології. І стягнути компенсацію. Екологи кажуть, як вплине отруйний розчинник на природу річки, поки говорити зарано. Водойми можуть самоочиститися, але сміття у воді попливе далі за течією. Річка Кізка лише здалека видається канавою. Це притока річки Ірпінь.

"Тепер це не проблема Бучі чи річки Кізки, тепер че проблеми Ірпеня і далі Дніпра. Тобто це перенесення проблеми. Великою проблемою є те, що з кожним роком малих річок стає все менше, вони міліють, їх засмічують", – пояснює екологиня ГО "Екодія" Анна Даниляк.

Потрапляють у річки і добрива та пестициди з полів. Бо сіють просто впритул до русла. Хоча мала б бути водозахисна смуга. Улітку 2018 на тій же Київщині птахофабрика влаштувала незаконний могильник курей просто посеред поля біля Вишгорода. Стоки від гнилого м'яса потрапили у водоносний шар. Такі незаконні смітники теж упливають на якість води – не лише в колодязі сіл біля річок.

"Малі річки з екологічної точки зору надзвичайно важливі. Від їх здоров'я залежить, з них іде витік вони далі до більших і в результаті до головних водних артерій країни. Дніпро наповнюють десятки малих річок, а то і сотні", – каже екологиня ГО "Екодія" Анна Даниляк.

А ще кажуть екологи, люди просто не бояться смітити. Штраф часто менший за вартість утилізації сміття. А ще погано працює система контролю за екологією. Державну екоінспекцію усе ніяк не реформують. Другий рік законопроєкт чекає голосування в парламенті. Та активісти наполягають, за станом довкілля мають стежити не з центру, а екоінспектори на місцях і в громадах.

Марія Писаренко, Олександр Хіміч, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
ДТП на Дніпропетровщині: двоє дітей перебувають в комі – у чому причина страшної аварії
Наступний матеріал
Головна водна артерія України: у Дніпро випустили понад 6 тонн риби
Loading...

Від блогерів до послів: як Київ долучився до акції "Мільйон дерев за 24 години"

Поблизу Асканії-Нова продовжують гинути червонокнижні птахи – причини

У Дніпрі чоловік облаштував у будинку пункт прийому побутових відходів – сміття він сортує і продає

"Вандалізм": на одній з вулиць Луцька по-варварському кронували дерева – розгорівся скандал

Рубіжне на Луганщині заливає нечистотами: відходи вкрили гектари землі – як уникнути катастрофи

Агрохімікати, важкі метали та навіть ртуть – що знайшли у воді Дніпровського басейну та чи п'ють її українці