Убивче сміття: чому COVID-відходи розкидані на звалищах і як безпечно утилізувати маску

Медичне сміття 5 канал / Час. Підсумки тижня
У листопаді розпочали перевірки підприємств, які збирають, зберігають і утилізують медичні відходи. Таких в Україні 61

Зверніть увагу: коли ви заходите до лікарні, вас просять вдягнути бахіли. Коли виходите, то біля дверей стоїть смітник, у який ви їх викидаєте. А куди вони потрапляють потім?

За правилами, ці речі, а також інші медичні відходи мають спалювати, щоб інфекція з цього одягу чи використаних шприців не поширювалася далі. Але реальність зовсім інша.

Наші журналісти були шоковані, коли зазирнули до смітників у столиці поблизу відомої Олександрівської лікарні. А уявіть, що коїться на сміттєзвалищах? Невже медичні відходи під покровом ночі вивозять саме туди, а не спалюють за технологією? Ірина Саєвич з приголомшливими подробицями.

Понад мільйон хворих, більш як 20 тисяч померлих – такі наслідки пандемії в Україні. Але губить життя і здоров'я людей не лише вірус, а й речі, які допомагають з ним боротися. Ми з'ясували, як компанії заробляють гроші, не утилізуючи засоби захисту, а вивозячи на звичайні звалища.

І як порушують норми самі лікарні.

Це перша клінічна лікарня Києва. Тут 200 ліжок "із ковідними" пацієнтами, в середньому на місяць віддають на утилізацію 450-500 кілограмів медвідходів.

Анелія Грецька, головна медична сестра КНП "Київська міська клінічна лікарня №1", розповідає: "В середньому 250-270 кілограмів на місяць, і більша кількість. В зв'язку з тим, що часто міняються халати, одноразові халати, вони дають вагу".  

Смітник для медичних відходів
Смітник для медичних відходів5 канал / Час. Підсумки тижня

Утилізація відходів тут відточена до дрібниць.

Медичне сміття є декількох типів:

  • категорія А – епідемічно безпечні медичні відходи;
  • категорія В – епідемічно небезпечні;
  • категорія С – токсикологічно небезпечні,
  • категорія D – радіологічно небезпечні.

Різновиди медичного сміття
Різновиди медичного сміття5 канал / Час. Підсумки тижня

У всіх відділеннях лікарні є спеціальні ємності для медичних відходів різних класів.

Анелія Грецька каже: "Маски одноразові, халати, костюми, все знезаражується".

Опісля вже знезаражені відходи складають у пункті збору, до якого не мають доступу сторонні. Контейнери промарковані, а скільки і коли сюди принесли меднепотребу, фіксують у журналах. Коли контейнери заповнені, їх утилізують. Спеціальні компанії спалюють це сміття при надвисоких температурах.

Просто викидати таке сміття на звичайні звалища небезпечно.

Кирило Косоуров, голова правління Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами, розповідає: "Є ризик враження тих же безхатьків, які працюють на полігонах, тих же працівників полігонів. Далі вітер, тварини можуть розносити це. Навіть якщо це не рознеслося і воно нікого не вразило, воно буде розкладатися довгими роками і перетворюватися на мікропластик. Цей мікропластик потраплятиме в ґрунтові води, у живі організми".

Це одне з найбільших звалищ поблизу столиці. Тут відходи побутові. Втім навіть серед них часто можна побачити маски, які ми з вами викидаємо просто у сміттєві контейнери.

Ідемо в глибину звалища.

Сміттєзвалище на Київщині
Сміттєзвалище на Київщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Машини курсують одна за одною, втім гір халатів і масок не привозять. Можливо, вже навчені досвідом. У квітні цього року СБУ викрила компанію, яка викидала на це звалище шприци, медичні халати й маски, зокрема, із опорних ковідних лікарень.

Кирило Косоуров, голова правління Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами, говорить: "Вивозять на гарних, красивих, брендованих машинах, заїжджають на закриту територію, перевантажуються у "газель" і їдуть на звичайне звалище під Києвом".

На полігоні не на камеру кажуть, працівники фірми стверджували, що привозять будматеріали. Тепер нікому не вірять на слово і моніторять, що ж вивантажує кожна з автівок. Якщо на офіційних звалищах це ще можна зробити, то на стихійних – ні. Такий неприємний сюрприз цьогоріч знайшли посеред поля на Львівщині. А цю гору пробірок – у червні на Рівненщині.

Використанні шприци
Використанні шприци5 канал / Час. Підсумки тижня

Хмельниччина, Вінниччина, Суми, Луганщина, Тернопільщина, Полтава – всюди виявляли небезпечні знахідки. Щоб вплинути на ситуацію, у листопаді за розпорядженням прем'єра, розпочали перевірки підприємств, які збирають, зберігають і утилізують медичні відходи. Таких в Україні 61.

Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції, говорить: "Є вже певні результати. Наприклад, з 6-ти ліцензіатів, які перевірили ми, Державна екологічна інспекція. Чотири ліцензіати отримали приписи на усунення правопорушень".

Та порушують не лише компанії-утилізатори, а й деякі лікарні. За словами Кирила Косоурова, є медзаклади, які занижують кількість утворення медичних відходів у десятки разів.

Кирило Косоуров, голова правління Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами, каже: "Лікарні хронічно недофінансовані, отже вони видають медичні відходи за тверді побутові відходи і тому воно їде на звалища".

Чи справді це так, ідемо перевіряти в Олександрівську лікарню. Смітники шукати довго не доводиться. Одні за одними до них сходяться люди: несуть пакети в руках, везуть у будівельному візку і навіть у візку для людей з інвалідністю.

Контейнери – поблизу відділення із ковідними хворими. Та побачити, що ж там всередині, вдається не одразу. На вході стоїть жінка із блокнотом, яка постійно щось нотує. Коли ж на декілька хвилин всі зникають, похапцем, навіть не встигши прихопити рукавчики, вивчаємо вміст контейнерів. Перший – і одразу в яблучко. Разом з побутовими відходами лежать маски.

А далі –  більше: декілька пар рукавичок, дорослі підгузки, бинти, халати, а в них загорнуті, вочевидь, крапельниці. Всього цього не мало б бути у смітнику, доступному для сторонніх.

Та наражати інших на небезпеку може непотріб не лише з лікарень, а й з наших домівок. Викидати використані маски пересічним українцям рекомендують у спеціально відведені місця. У Києві таких 14. Розпитуємо в охоронця, яка подальша доля непотребу: "– Чи можна з дому привозити? Бо не знаємо куди свої утилізувати. – Ну, можете привезти, яка різниця. – Ну не знаю, а якщо хтось хворіє коронавірусом вдома. У вас же хтось це потім забирає. – Може, і тут хто хворіє. – А куди їх потім? – Палять".

Що ж робити, якщо немає можливості приїхати у пункт збору? Моя колега Ірина – парламентська кореспондентка.

Та роботу у Верховній Раді їй довелося двічі ставити на паузу через інфікування коронавірусом. І що робити із масками, обидва рази вирішувала інтуїтивно.

Ірина Сисак
Ірина Сисак5 канал / Час. Підсумки тижня

"Маски, які я використовувала під час хвороби, я їх збирала в окремий пакет, і до закінчення хвороби вони залишалися окремо в кутку біля смітничка, чекали, коли ж, нарешті, я одужаю. Вже після того, просто запакувавши в кілька пакетів, я винесла їх на смітник. Можливо, ти мені підкажеш, як це краще зробити", – каже журналістка.

Міністерство охорони здоров'я дає рекомендації, як правильно утилізувати маски.

  • Для цього нам знадобиться антисептик, одноразові рукавички, пакети і, власне, використана маска.
  • Для початку потрібно взяти маску і обробити її ретельно антисептиком з обох сторін.
  • Потім помістити цю маску у пакет.
  • Далі маску треба покласти в пакет і, якщо ти не хворий коронавірусом, просто міцно його зав'язуєш й можеш викидати у смітник.
  • Якщо людина хворіє і є ризик інфікування інших людей, тоді знадобляться одноразові рукавички і ще один пакет.
  • Для того щоб не наражати інших на небезпеку, потрібно буде перший пакет покласти у другий, але щоб не контактувати з ним напряму своїми руками, робимо це в рукавичках.

Такий пакет має пролежати вдома дві доби. Експерти ж радять складати маски в герметичний пакет і тримати вдома щонайменше 10 діб, а тоді викидати на звичайний смітник.

Найкращий же варіант – перейти на багаторазові маски чи респіратори. Це і безпечніше для оточуючих, і менш шкідливо для довкілля.

Ірина Саєвич, Олена Рибінська, Віктор Сніжко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Трагедія в Харкові: як з’являються нелегальні пансіонати
Наступний матеріал
Міф Москви про "братерство" лишився під Савур-Могилою: як за 7 років війни з Росією змінилося обличчя ЗСУ
Loading...