Справи проти Порошенка: які перспективи та чому прокурорські докази летять в архів Читайте по-русски

Петро Порошенко та Ірина Венедіктова 5 канал / Час. Підсумки тижня
Справи проти п'ятого Президента Україна поступово розвалюються в судах

Плюс чотири. У справах Порошенка додалося. Насправді в тих кримінальних справах уже можна загубити лік. Схоже, їх вистачить, щоб суди та підозри щодо нього затягнулися на всю каденцію Володимира Зеленського. Не виключаємо, що справи проти п’ятого Президента відкриваються подекуди для звітності перед тим же Зеленським. Мовляв, органи працюють. Але в судах ці справи розсипаються.

Цього тижня за однією з них – про призначення заступника голови Служби зовнішньої розвідки – прокуратура передумала обирати запобіжний захід просто в залі суду. Крім того, закрита ще одна справа, яка стосується заводу "Кузня на Рибальському". А керівник слідчої групи дав скандальне інтерв’ю й заявив про тиск на нього в цій справі та ще дещо. Цікаво, що не встигають одні справи закритись, як відкривають інші.

У колекції кримінальних проваджень проти Петра Порошенка поповнення. Нові справи відкрили за заявою олігарха Ігоря Коломойського. Усі – щодо "ПриватБанку".

"Начебто чинив перешкоди господарчій діяльності "ПриватБанку", розголошував банківську таємницю "ПриватБанку". Перспектива чергових кримінальних проваджень нульова", – наголосив адвокат Петр Порошенка Ігор Головань.

До нуля ці справи зводять насамперед скандали. Репутація генпрокуратури посипалася – із заявою про тиск на слідство та вказівки "згори" несподівано виступив слідчий ДБР Олег Корецький. Його група розслідувала частину справ проти Порошенка.

"Коли я приходив до них і казав, що є необхідність закривати ці кримінальні провадження, тому що вони розслідуються в порушення розумних термінів і всі слідчі дії виконані, від того моменту почалися конфлікти, почався тиск", – зазначив Корецький.

Каже, після роздумів терпіти не став і пішов до журналістів. Розповів, що на слідчих тисне керівництво ДБР. Зокрема, перший заступник – адвокат утікача Януковича – Олександр Бабіков. У Держбюро гучні звинувачення відкидають і обіцяють розібратися. Службових перевірок Корецький не боїться, впевнений у 80% справ проти Петра Порошенка.

"Там немає складу злочину, і там 100% буде виправдувальний вирок. Однозначно, безперспективно", – додав Корецький.

Безрезультатною називає й справу про призначення Сергія Семочка. Єдину, в якій Петру Порошенку оголосили про підозру. Звинувачують у тому, що, будучи Президентом, він призначив Семочка на посаду першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки незаконно.

"Пропоную п’ятому Президенту скористатися правом на захист у спосіб, передбачений законом, і доводити в суді свою невинуватість", – заявила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.

"Одна з перших речей, яку вчить студент будь-якого юрфаку в будь-якій країні на першому курсі – це презумпція невинуватості. Це ви, прокурори, маєте довести в суді винуватість тієї людини, яку ви підозрюєте. Це не технічні помилки, це те, що відбувається в них у головах", – пояснив адвокат Петра Порошенка Ілля Новіков.

У суді в головах прокурорів було – обрати запобіжний захід. Просили особисте зобов'язання. Розгляд розтягувався, до суду ходили тричі. На підмогу Порошенку щоразу приходила вулиця. Про політичні переслідування вже прямим текстом заявляли європейські дипломати.

"Чи могли ми собі уявити ще 13 місяців тому, що ДБР де-факто очолюватиме адвокат Януковича й на сьогоднішній день він розправлятиметься з патріотами?" – заявив Петро Порошенко.

Розправи не вийшло. Запобіжний захід Петру Порошенку так і не обрали. Прокурори суперечили самі собі. Спершу домоглися продовжити термін досудового розслідування на 3 місяці, а далі самі ж передумали й заявили, що розслідування вже завершили, днем раніше. Тож обирати запобіжний безглуздо. Вмив руки й суддя – клопотання прокурорів залишив без розгляду.

Суду точно не буде в чотирьох справах проти п’ятого Президента. Три – закрили раніше, а четверту, щодо заводу "Кузня на Рибальському", днями закрив слідчий Олег Корецький, перед тим, як іти із заявами до журналістів. За свої розмови вже поплатився – вхід до реєстру досудових розслідувань Генпрокуратура йому заблокувала. Без попереджень. А в Держбюро розслідувань приготували звільнення й вказали на двері.

"Ухвалили рішення мене скоротити, тому що я неугодний, невигідний і непотрібний, людина, яка має свою точку зору, їм не потрібна. Це незаконно, не мають права таких речей робити. Це, знову ж таки, справи Бабікова та Соколова", – наголосив Корецький.

Своє право працювати в ДБР він відстоюватиме в суді. А ще свідчитиме як свідок у справах проти Порошенка, які вважає безперспективними. Такої думки про справи і колишній генпрокурор, якого президент Зеленський називав на сто відсотків своїм. Після гучної відставки Руслан Рябошапка провадження проти лідера "Європейської солідарності" назвав юридичним трешем і жодної підозри не підписав.

"Тепер підконтрольне керівництво ДБР, підконтрольний генпрокурор, певні кримінальні провадження, які нині дуже публічні, очевидно, що є політичний чинник, і вони використовуються не в інтересах юридичної юстиції, а в політичній боротьбі", – зазначив Рябошапка.

Хоч якими були б, реєструвати мусять, каже генпрокурорка, адже відмовити звичайним людям, які пишуть заяви, не можуть.

Кримінальних справ проти Петра Порошенка нині вже назбиралося майже три десятки. Старі потроху закривають, на зміну починають розслідування нових. І вже навіть не проти самого Петра Порошенка, а й щодо геть невідомих людей, які свого часу перетиналися бодай навіть на кілька хвилин із п'ятим Президентом. Одна з найсвіжіших – справа щодо експрикордонника. Звинувачують його в тому, що з порушенням процедури випустив Порошенка на Мальдіви 2018-го. Стюардесам, як то кажуть, приготуватися.

Ірина Сисак, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Берестечко: як Іслам-Гірей зрадив Хмельницького і чи був насправді гетьман у кримському полоні
Наступний матеріал
Окупантів били на землі і з неба: воїн ЗСУ розповів, як у 2014-му звільняли Красний Лиман – "Таємниці війни"
Loading...