Щеплення від COVID-19: коли зможемо колоти українську вакцину

Вакцина від коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня
В Україні вже починаються випробування пігулок від коронавірусу

Українські лікарні отримають додаткові 800 млн грн на кисневі станції. Парламент нарешті ухвалив закон. Бо ми пам'ятаємо, як ще кілька тижнів тому лікарні в паніці шукали кисень для тяжкохворих пацієнтів, коли частина заводів зупинилися. Нині ж, якщо лікарні почнуть купувати кисневі станції, то це зменшить попит на повітря у балонах і рано чи пізно лікарні вийдуть на повну кисневу незалежність. Можливо й запізно це рішення ухвалили, але краще вже так.

А коронавірус тим часом лютує, але й наука на місці не стоїть. І от в Україні вже починаються випробування пігулок Pfizer і Merck від коронавірусу. Тестуватимуть їх на базі студентської лікарні в Харкові на дорослих, які контактують із хворими на COVID-19. І в ці дні відбувається ще одне тестування. Пам'ятаєте гучні заяви про розробку української вакцини? Так от її вже випробовують на польських мишах. Детальніше – у сюжеті "Підсумків тижня".

Якщо на вас хтось нападе, то чи будете ви захищатися? Очевидно, що так. Дехто навіть на курси самооборони піде, щоби вміти за себе постояти. Так само й імунітет. Оберігає від вірусу, коли той атакує організм, а от навчити його боронити нас від хвороб можна вакциною. На другий рік коронавірусної пандемії українцям почали колоти іноземні вакцини. А що ж з обіцяними вітчизняними?

"Зараз є дві основні науково-дослідні команди. Працюють на рівні Києва та на рівні Львова. І ці команди отримали грантову підтримку в межах Національного фонду досліджень", – розповів головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

Інститут біохімії Національної академії наук у Києві отримав майже 6,5 млн грн і згодом додадуть іще один. Науковці розробляють субодиничну вакцину, яка складається з білків – частин коронавірусу, і ті вчать організм захищатися.

"Є білковий продукт. Той, який може стати вакциною", – зазначив завідувач лабораторії імунології Інституту біохімії ім. Палладіна Денис Колибо.

І цей білок уже випробовують на вітчизняних мишах, аби визначити імуногенність препарату – здатність виробляти антитіла.

"Ми показали, що він імуногенний, по-перше. Що і потрібно було довести", – уточнив Колибо.

А на черзі – довести, що речовина ефективно захищає саме від інфекції. Випробовуватимуть цей момент також на мишах, але потрібні спеціальні, генномодифіковані, а їх завезення в Україну обмежене. Крім того, працювати потрібно безпосередньо з вірусом, а це можливо зробити лише у спеціальній лабораторії, якої в Україні немає. Тому, щоб не ставити дослідження на павзу, українці проситимуть допомоги в іноземних колег. Але конкретних домовленостей поки що немає. Ще одна вітчизняна розробка – львівських науковців з Інституту біології клітин. Заклад отримав 9,5 млн фінансування від Державного фонду досліджень. Основою вакцини там узяли дріжджі. Ця вітчизняна розробка уже поїхала на тестування до Польщі. У Гданську нині перевіряють, чи провокує вакцина появу антитіл у мишей.

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

Це дослідження робитимуть уже у Кракові. Але вітчизняні науковці часу не гають, створили ще один прототип можливої вакцини від коронавірусу. Також на дріжджах, утім застосувати її можна у вигляді пігулки, спрею чи мікстури. Але далі проводити дослідження інститут не може, бо треба гроші. Аби їх отримати, подали заявку й чекають результатів. Та на проєкт покладають чималі сподівання.

"Це цілком по силах зробити нам, українцям. Я думаю, що це можна буде зробити в наступному році. Навіть довести до рівня клінічних випробувань і далі", – уточнив Сибірний.

Та чи потрібно нам взагалі розробляти вакцину від коронавірусу, коли на ринку вже є інші препарати з гарною репутацією і доведеною ефективністю?

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

Дешевше, кажуть фахівці, отримати ліцензію і виготовляти уже сертифікований препарат. Так, у приватній компанії "Лекхім" надумали привозити в Україну китайську CoronaVac і розливати її на потужностях Харківського заводу. Від такої міжнародної співпраці, переконані, Україна виграє, бо коли завезена вакцина закінчуватиметься, матимемо свій резервний запас.

"Ми будемо отримувати в спеціальних посудинах близько 200 літрів. Ми можемо зробити запас, ми можемо зробити сток, ми можемо планувати виробництво", – наголосив директор департаменту з розвитку "Лекхіму" Михайло Ренський.

Але спершу треба підготуватися до цього технічно, тож на заводі "Лекхім" майже завершили будувати спеціальну дільницю і чекають на поставки частини обладнання. Воно приїде до нас із Європи.

"Те, що ми локалізуємо виробництво, дасть можливість в подальшому розвивати цю тему, щоби в кінцевому етапі розвити і власне виробництво", – додав Ренський.

А от власне виробництво української вакцини в "Лекхімі" поки що ніяк не коментують, хоча про такі наміри раніше заявляли.

"Лекхім" ініціює розробку української вакцини й особливого методу інактивації вірусу. Тобто це інактивована вакцина", – пояснив Кузін.

Ідемо далі і шукаємо тих, хто ще заявляв про розробку вітчизняної вакцини. Як з'ясувалося, препарат від коронавірусу виготовляє ще одна українська приватна компанія – "Діапроф-мед". На запит "Підсумків тижня", до якого етапу просунулися, нам відповіли досить лаконічно: "Завершена розробка готової лікарської форми вакцини". Це означає, що доклінічні випробування уже завершилися, і наступний етап – клінічні. Тобто препарат мають тестувати на добровольцях серед людей. Але в компанії деталей не пояснили. Можливо, таємна інформація?

Тим часом ніяких таємниць на базі студентської лікарні в Харкові. Там уже випробовують таблетки від коронавірусу, які виготовила американська фармацевтична компанії Pfizer. У МОЗ ці випробування погодили й першими ліки спробують люди, які контактували з хворими на COVID-19. А ті, хто проживали з недужими на коронавірус, спробують пігулки британської компанії Merck.

Виготовити вакцину від коронавірусу намагалися сотні світових компаній. Але лише з десяток пройшли відбір. Решта ж згорнули свої дослідження через неефективність. А ті, в кого результати були задовільними, так і не наважилися гриміти про успіх, бо не змогли конкурувати з фармацевтичними гігантами. А продовжувати дослідження – занадто дороге задоволення. Саме з цих причин говорити навіть про приблизні терміни появи вакцини вітчизняної ніхто не береться.

"Теоретично ми знаємо, як все це робиться. Але ми не мали досвіду у виготовленні вакцини. Багато чого треба проробляти спочатку", – зазначив директор Інституту біохімії і молекулярної біології НАН Сергій Комісаренко.

А змагатися з іноземними компаніями складно, бо в них і грошей на все про все більше, і обладнання в рази сучасніше.

"Якщо ми починаємо певний процес. Знову ж таки, це добре, коли не за рахунок моїх коштів, а за рахунок якихось інвесторів, щоби спеціалісти тренувалися, набивали руку, підвищували рейтинг України, де наука може запропонувати якісь інновації вакцинології", – додав Лапій.

Лідія Середюк, Віктор Сніжко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Справжня історія РФ: як Катерина ІІ обманом завоювала Крим, а потім підступно ліквідувала Запорозьку Січ
Наступний матеріал
Аномальна спека, великі потопи, землетруси: що буде, якщо людство не схаменеться, та до чого тут Зеленський
Loading...