Спалах поліомієліту на Рівненщині: чому українці бояться щеплень

Вакцинація 5 канал / Час. Підсумки тижня
На Рівненщині батьки відмовляються вакцинувати дітей, півторарічну дівчинку паралізувало внаслідок поліомієліту

Ризик смерті від COVID-19 у нещеплених виявився в 11 разів вищим, ніж у вакцинованих. Це висновки вчених федерального Центру з контролю і профілактики захворювань. Тобто невакциновані вмирають в одинадцятеро частіше, ніж ті, хто щепився двічі. Чи не достатньо цього, щоб зробити щеплення від коронавірусу? Тим паче, що ми за крок до піку захворювання. Важка хвиля почнеться наприкінці жовтня – на початку листопада. У лікарнях очікують напливи хворих, і це виклик для нашої системи охорони здоров’я.

Але, знову ж таки, чи змінить це думку антивакцинаторів? Коли ми не готові колоти не те, що нову вакцину, а й зробити планове щеплення. Їх маємо 10. Ви бачите перелік зараз на своїх екранах. Серед них другим пунктом є щеплення від поліомієліту. Це страшне захворювання, яке викликає довічний параліч. Найбільше він вражає дітей до 5 років. Так і сталося на Рівненщині, де паралізувало півторарічну дівчинку. Там нині надзвичайна ситуація, бо є ризик поширення небезпечної хвороби. Як рятуються місцеві й чому батьки не зробили дитині планове щеплення – у сюжеті "Підсумків тижня".

Півторарічна дівчинка лишилася паралізованою через поліомієліт. Захворювання виявили в неї та ще в шістьох її братів та сестер. Сім'я мешкає в селищі Велика Омеляна на Рівненщині. Такого спалаху недуги в регіоні ще не фіксували. Батьки дітей свідомо відмовлялися їх вакцинувати. Тож у селі розпочали масову вакцинацію малечі. Попри страшні новини, майже половина селян навіть зараз не хочуть робити дітям щеплення.

Поліомієліт – смертельно небезпечний вірус. Він поширюється через брудні руки та вражає нервову систему. Спалах у Великій Омеляні визнали надзвичайною ситуацією обласного масштабу. Медики планують імунізувати всіх дітей області віком до 5 років. Та змусити недалекоглядних батьків прищепити своїх дітей не мають права. Тож посадовці шукають важелі впливу, аби виправити ситуацію.

"Сфокусована постанова головного державного лікаря для того, аби освітні заклади і школи
перевіряли обов'язково вакцинальний статус дітей", – зазначив керівник відділу імунізації Центру громадського здоров'я МОЗ України Олександр Заіка.

Вакцинація на Рівненщині
Вакцинація на Рівненщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Без усіх необхідних щеплень дитину просто не пустять до школи. І для цього є всі законні підстави. Зокрема, відповідна стаття в законі про захист від інфекційних хвороб, а ще статті в законі про санепідблагополуччя. Та не лише поліомієліт загрожує здоров'ю і життю українців. Держава пропонує безкоштовно вакцинувати дітей ще від цілої низки хвороб. На сайті МОЗ є спеціальний календар щеплень, де зазначено, у якому віці потрібно вакцинувати дитину і від якої хвороби. Вказано також і кількість необхідних доз препарату від кожної з хвороб.

Середня ж статистика зроблених планових щеплень в Україні за останніх 5 років то суттєво падає – на 10-15%, то піднімається до показника у 80% від запланованої кількості населення. Та цьогоріч навіть такий показник не світить.

"Щодо деяких інфекцій дійсно може бути недостатній рівень на кінець року прогнозований. У нас є ще кілька місяців, ми спробуємо й будемо надолужувати, але за певними критеріями ми не досягаємо рекомендованих", – уточнив Заіка.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

Причин на те є декілька. У Міністерстві охорони здоров'я постійно проводять соціологічні опитування. Вони свідчать, що люди просто не довіряють походженню і дії вакцин. Особливо на тлі пандемії коронавірусу.

"Ми спираємося лише на науково доведені факти і доказову медицину. Будь-які сумнівні препарати, не тільки вакцини, а й лікарські засоби, не потраплять на територію країни і не будуть використовуватися взагалі", – наголосив Заіка.

Також лунає багато нарікань, мовляв, раніше до винайдення вакцин ставилися серйозніше, на це витрачали десятиліття, тому й довіра до них була вищою.

"Той шлях, який пройшли вакцини за понад 200 років свого вдосконалення технологій і появи клінічних досліджень, люди цього просто не знають", – зазначила медична журналістка, письменниця про здоров'я Дар'я Озерна.

Біологиня за освітою, а журналістка, блогерка та письменниця за покликанням, Озерна переконана: вакцини створюють так швидко, бо і прогрес не стоїть на місці. А ще деяким країнам зручно, щоби населення сусідніх держав не вакцинувалося і було ослаблене хворобами. І, приміром, не могло дати відсіч на анексію певних території. Таку тактику давно використовують російські спецслужби. Це доводить низка міжнародних досліджень, зокрема журналістів СNN.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

І окупанти вже пожинають плоди.

"Кожен другий дорослий не вакцинований від дифтерії та правця. Потрібно це робити задля того, аби не захворіти та не померти. Бо насправді і правець, і дифтерія – це тяжкі інфекційні захворювання, від ускладнень помирають", – зазначив Заіка.

Тож єдина порада, як себе вберегти: не чекати страшних наслідків того ж таки правця чи дифтерії й захистити себе щепленням. Більшість щеплень вам мали зробити в дитячому та підлітковому віці. Дорослим потрібно повторно робити укол лише від дифтерії та правця, а ще за бажанням від грипу. Інформацію про всі зроблені щеплення записують до спеціальної картки профілактичних щеплень. 

"Якщо батьки категорично не пам'ятають, ми можемо використовувати лабораторні методи
діагностики. Лабораторія може зробити тест на антитіла до будь-якого захворювання", – розповів сімейний лікар Віталій Щуренко.

Протестуватися на антитіла – це вже друга порада, однак її розкритикували в МОЗ.

"Це не є ефективним. Краще вакцинуватися. Це швидше, це безпечніше. Це дешевше буде", – уточнив Заіка.

У державних клініках такі аналізи не проводять, а у приватній лабораторії за кожен тест на наявність антигену доведеться викласти від 200 до 2 тис. грн і більше. А таких тестів необхідно зробити щонайменше 8. Сума набігає чимала, але вихід є.

"Якщо втрачені відомості, то ви їх відновлюєте шляхом вакцинації. Гіперімунізації точно не буде", – додав Заіка.

Тобто укол від цих хвороб у будь-якому разі зайвим не буде. Імунна система лише скаже вам дякую. Бо атаку вірусу на організм можна порівняти зі збройним нападом.

"Коли ми не вдаємося до самозахисту ніяк, то це ми дозволяємо зробити із собою, що завгодно. Ми закликаємо зупинитися, казати, що це протизаконно, потім звертаємося до поліції, якщо ми живі", – наголосила Озерна.

Та коли нападають зі зброєю, усі слова і переконання втрачають силу. У відповідь на зброю потрібно мати таку ж зброю. Або навіть і кращу.

"А нам дають зброю, яка нам допоможе принаймні відлякнути і зупинити. І можливо, нам
навіть не доведеться звертатися до поліції, бо людина просто від нас втече і скаже: "Чувак, пробач, досвідос". Те саме з дифтерією, з правцем, з грипом", – додала Озерна.

У разі нападу на нас усіх перелічених хвороб зі зброєю у вигляді симптомів у нас просто немає часу звертатися до умовної поліції, збирати покази чи знімати побої. Діяти потрібно одразу й рішуче. Тож вакцина – це наша зброя, якої дуже бояться і дифтерія, і правець, і поліомієліт. Після щеплення вони можуть нас лише налякати, але вже точно не відберуть життя.

Юрій Пугач, Ігор Костюк та Едвард Белінський, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Як утеплити свій будинок, щоб заощадити і не змерзнути: поради фахівців і зразкові теплі ОСББ
Наступний матеріал
Україна купує сала в рази більше, ніж продає: в чому причина та як змінити ситуацію
Loading...